Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 3663
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Warto poznać Południowe Kamienie i ich legendę (FOTO]

Środa, 20 sierpnia 2014, 8:29
Aktualizacja: Czwartek, 21 sierpnia 2014, 7:18
Autor: ZL
Region: Warto poznać Południowe Kamienie i ich legendę (FOTO]
Fot. ZL
Polední Kameny czyli Południowe Kamienie to niezwykłe miejsce leżące 1006 m n.p.m. po czeskiej stronie w północnej części Gór Izerskich. Należy do grup skalnych położonych nad Frydlandzką Doliną i jest częścią Hejnickégo Pogórza. Południowe Kamienie to kilkanaście formacji skalnych, które razem z Frýdlantské cimbuří tworzą charakterystyczne skalne punkty widokowe.

- Nazwa Frýdlantské cimbuří ma nawiązywać do charakterystycznego wyglądu murów z zamku w mieście Frýdlant i określa kamienne ochrony tak zwane blanki albo krenelaże, opisujące zębate zwieńczenia średniowiecznych murów lub baszt obronnych – wyjaśnia Zbyszek Leszek, prezes Towarzystwa Izersko – Karkonoskiego, który kolejny raz zaprasza na wycieczkę w niezwykłe miejsce. - Jedną z ciekawostek turystycznych Południowych Kamieni jest legenda, która głosi, że w Wielki Czwartek w samo południe otwiera się tu skarb ukryty w jaskini – dodaje.

Z samego szczytu roztacza się wspaniały widok na miasto Hejnice, czeskie i polskie Pogórze Izerskie, a przy dobrej pogodzie dostrzec można Elektrownie Turów w Bogatyni i Landskrone (442 m n.p.m.) górującą nad miastem Goerlitz. Region ten jest ciekawym terenem wspinaczkowym, podobnie jak u nas skałki w Rudawach Janowickich. Wytyczono i oznaczono tu kilka, popularnych wśród czeskich wspinaczy, tras np. Polední zub, Pohovka, Půlený kámen czy Kazatelna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group