Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13243
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wampiryczne twarze obok anielskich oblicz

Poniedziałek, 13 października 2008, 19:56
Aktualizacja: Wtorek, 14 października 2008, 8:05
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wampiryczne twarze obok anielskich oblicz
Fot. TEJO
Pełne głębi i symboliki wykreowane obrazy obok prostych portretów – choć o równie wymownym przesłaniu. Takie zdjęcia można było zobaczyć dziś na ostatniej już wystawie z cyklu foto.ruszenie. Impreza – jak dobrze pójdzie – ma szansę być zalążkiem większego festiwalu fotograficznego.

Sandra Gałka i Paulina Pelisiak to dwie autorki tej „podwójnej” wystawy otwartej dziś w Galerii Czekoladowej przy ulicy Sobieskiego. Ekspozycji o dwóch, wyraźnie różniących się stronach.

„Kontrawersje” – nie „kontrowersje” jak omyłkowo wydrukowano w programie – to dwa cykle fotografii. Jeden obrazujący siedem grzechów głównych, a drugi – siedem darów Ducha Świętego. Zadanie nie przerosło młodej artystki. Wysublimowana kreacja piktorialna na miarę Henry’ego Peacha Robinsona o bardzo sugestywnej wymowie symbolu robi wrażenie. Wampiryczne twarze obok anielskich oblicz. To z „Kontrawersji” zapamiętuje się najbardziej.

„Oblicza” to na pozór fotografia prosta, bez technicznych fajerwerków. Proste zbliżenia twarzy – nie tylko ludzkich. Są też oblicza lalek. Bogactwo rysów, grymasów, wyrazów oczu to wszystko pokazuje fotografię jako nośnik przekazu tego, co jest naturalne i nie wymaga aż tak daleko posuniętej kreacji w tworzeniu ilustracji do zjawiska. Twarze, oblicza, które widzimy na co dzień, na ulicy, na witrynie sklepu, w prasie, w telewizji. Tu uporządkowane w pewną całość z pomysłem i zamysłem kontaktu wzrokowego z odbiorcą.

– Mam nadzieję, że foto.ruszenie przerodzi się w festiwal fotografii, a Jelenia Góra stanie się dzięki temu sławna – mówił Dariusze Goetze z Galerii Czekoladowej, która - jako kolejny lokal w stolicy Karkonoszy – udostępniła swoje wnętrza dla pokazania dzieł młodych fotograficzek.

Sandra Gałka uczy się jeszcze w cieplickim Liceum Plastycznym, a obiektem jej zainteresowań są także malarstwo i grafika. Dla Pauliny Pelisiak fotografia jest przedmiotem studiów.

Ostatnim akcentem foto.ruszenia będzie jutrzejsza projekcja klasycznego filmu M. Antonioniego zatytułowanego „Powiększenie”. Początek o godz. 18 w sali JCK przy ulicy Bankowej. Wstęp 9 zł.

Agnieszce Romanowskiej, pomysłodawczyni całego cyklu wydarzeń, należą się duże brawa za rozruszanie jeleniogórskiego środowiska młodych fotografujących.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
546
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group