Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 7145
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walczą z miastem o duże pieniądze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 28 października 2008, 12:35
Aktualizacja: 15:45
Autor: TEJO
Fot. TEJO
O ponad 14 milionów złotych toczy się jeden ze sporów urzędu miasta z przedsiębiorcą, który wykupił większość dawnej Celwiskozy. To tylko jedna z wielu batalii, jakie z urzędnikami toczą mieszkańcy, w tym ci prowadzący działalność gospodarczą.

O tego typu sporach mówił na dzisiejszej sesji rady miasta, Roman Słomski, radca prawny magistratu, który przedstawił radnym zwięzłą informację na ten temat. Podkreślił, że miasto wydaje sporo na sądowe koszty, bo sądy – zwłaszcza w instancji apelacyjnej – zwalniają z nich oskarżycieli. – To najczęściej spółki w stanie upadłości i sądy są przekonane, że nie mają pieniędzy, co nie zawsze zgodne jest z prawdą – powiedział Roman Słomski.

Najwięcej sporów miasto ma z przedsiębiorcą, który wykupił tereny dawnej Celwiskozy i procesuje się z urzędem niemal o wszystko, a stawki tych spraw nie są małe. – Największa to 14 milionów złotych, których wymieniony żąda od miasta, bo nie zwolniło go z podatków od nieruchomości – mówił mecenas Słomski. Dodał, że takie sprawy ciągną się latami.

Najstarszą „awanturą” o miedze jest spór między właścicielami jednej z posesji przy ulicy Jasnej, a jego stawka to 340 tysięcy złotych odszkodowania, którego wspomniani domagają się od urzędu. Na rzeczonym gruncie wyrósł już brzozowy młodnik, bo sprawa toczy się od 20 lat. Właściciele mają pretensje, że nie udało im się zabudować nieruchomości, bo lokatorzy sąsiednich kamienic wykuli sobie okna przy bocznych ścianach i nie zgodzili się na ich zamurowanie. – Miasto przedstawia propozycje, ale nie są one uwzględniane – podkreślił mecenas Słomski.

Dodał też, że trwają spory i sprawy w wydziale geodezji, a tyczą tzw. zasiedzenia. – Ludzie przez lata użytkowali różne tereny bez wiedzy, że do nich nie należą. Teraz domagają się – w większość słusznie – przejęcia na własność przed zasiedzenie – zaznaczył radca prawny urzędu. Niektóre sprawy są kuriozalne. Jeden z mieszkańców powiększył w ten sposób stan posiadania o potężną działkę na dawnej granicy Cieplic i Jeleniej Góry, która przebiegała dokładnie przez jego dom. Lokator wybudował drzwi od strony Jeleniej Góry i tam był zameldowany, natomiast użytkował niezagospodarowane nieruchomości w Cieplicach. Po zmianie granic administracyjnych w 1976 roku o sprawie zapomniano i wyszła na jaw dopiero niedawno.

Roman Słomski mówił także o właścicielu schronów, popularnych Lochów, który nie wywalczył przed sądem zwrotu poniesionych nakładów (500 tysięcy złotych) na urządzenie przy ul. Chełmońskiego lokalu rozrywkowego. – Przeliczył się z inwestycją, biznes nie wypalił i sąd nie przyznał mu racji. A sam właściciel nie chciał wykupić lokalu podczas drugiego przetargu – uzasadniał radca magistratu.

Na pytanie Józefa Sarzyńskiego dotyczące sporów ze zwolnionymi pracownikami urzędu, Słomski odpowiedział, że – poza jednym przypadkiem – osiągnięto porozumienie. Grażyna Malczuk postulowała natomiast zatrudnienie dodatkowego radcy prawnego dla wydziału oświaty, który miałby wspierać dyrektorów w sporach z pracownikami. Słomski podkreślił, że taki prawnik już pracuje w Zespole Obsługi „Oświata” i zatrudnienie dodatkowego pracownika nie jest konieczne. Na wniosek radnej Malczuk radca prawny ma przygotować obszerniejszą i bardziej szczegółową analizę sporów magistratu z mieszkańcami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Pollack 28-10-2008 14:27
Zdjęcia są rzeźnicze - Słomski w zbliżeniu i Malczukowa - brrrrrr......
~ekonom 28-10-2008 15:19
Co na to prezydent Miasta? Czy nie powinien nająć innego, mniej uczonego, ekonomisty do pomocy,np.gospodynię domową?
~Celwiskoziak 28-10-2008 16:22
Jaki przedsiebiorca ? Co zrobił dla tego Miasta , produkuje jedynie bezrobotnych. Kupił ? Śmiechu warte Panowie redaktorzy , zainteresujcie sie tematem , zobaczycie jak kupił !!!!!! i za czyje pieniądze !! Czas najwyższy aby władze Miasta wysapiły do odpowiedniego Ministra o zajecie sie sprawą ,,kupna" Celwiskozy , czas beszczelnemu złodziejowi postawić szlaban i pogonić z Jeleniej Góry. Ten ,,przedsiebiorca" już ponad dziesięć lat niszczy ,,Jelchem" S.A. gdzie obecnie pracuje tylko 3 osoby.
~kurka 28-10-2008 16:32
Jaki mądry ten postulat Malczukowej - najlepiej zatrudnić tuzin radcow , pod warunkiem że utrzymanka budzetu radna Malczuk osobiście na nich zapracuje z wlasnej inicjatywy na wlasny rachunek.Takie myslenie jest typowe dla urzedaskow którzy nie rozumieją że pieniądze trzeba najpierw wypracować a nie tworzyć inflację i bezrobocie rodząc posady bezproduktywne.
~ 28-10-2008 18:58
Zostawić ten brzozowy młodnik w spokoju. Jelenia Góra będzie miała w centrum swój "central park".
~kargul :) 28-10-2008 19:27
Małe sprostowanie w sprawie \"awantury o miedze\". Po pierwsze, to nie lokatorzy wykuli sobie okna, tylko nabyli lokal już z oknami, bez jakichkolwiek zastrzeżeń prawnych. Inną kwestią jest, że Urząd Miasta nie powinien dokonać sprzedaży lokalu obciążonego jakimiś wadami prawnymi, a to właśnie miało miejsce w tym przypadku, czego kolejni nabywcy nie musieli być świadomi. Nieprawdą są też przytoczone wyżej słowa mecenasa - Romana Słomskiego, jakoby Miasto przedstawiało jakiekolwiek propozycje, to raczej \"lokatorzy\" występowali wielokrotnie do UM z różnymi propozycjami rozwiązania konfliktu, jednak jak dotąd bezskutecznie. Sugestia dla redakcji - Przed napisaniem ważnego artykułu, warto zapoznać się z racją drugiej strony.
~ 28-10-2008 20:26
zdjęcie nr 1 -rozumiem , 2 i 3 co to jest ? jaki związek z artykułem? czy aby nie reklama pewnych osób. smiechu warte popisy nieudolnych władz. ciekawe o czym będziecie pisać jak cała jelonka zostanie sprzedana
~acer1111 28-10-2008 21:00
Nowy prawnik w Zespole Obsługi Oświata napewno by się przydał bo ten który jest nie potrafi podjąć jakiejkolwiek sensownej decyji. Być może nie chce a być może niedouczony? Tylko dlaczego pobiera wynagrodzenie z naszych pieniędzy za nic nierobienie?
~ale ale 28-10-2008 21:42
W końcu zostało to powiedziane otwarcie; Urząd miasta jest dla jego urzędników a nie dla mieszkańców Jelonki.Z mieszkańcami urząd będzie się procesował za pieniądze podatników. jeśli urzędnicy mają swoich prawników to mieszkańcy też powinni mieć swojego, płatnego oczywiście z kasy miasta.
kazimierzp 28-10-2008 22:53
Lokatorzy wykuli samowolnie okna w ścianach bocznych budynków przy ul. Jasnej. Nastepnie był ruch w zbywaniu i nabywaniu i jest kilku którzy nabyli już z oknami! Sytuacja jest idiotyczna bo tych okien nie powinno być i plomba w tym miejscu gdzie rośnie juz zagajnik prędzej czy później powstanie! Przy załatwianiu tych spraw z oknami popełniono kilka błędów na koniec lat osiemdziesiatych i poczatku lat dziewięćdziesiątych XX wieku! Było to jeszcze przed zbyciem tej spornej działki!
~~Emeryt 28-10-2008 23:42
Pamiętamy jak nasz "doświadczony samorządowiec" były Prezydent K. wychwalał pod niebiosa nikomu nie znanego gościa w lokalnej TV, jaki to super manager - no i co wyszło Panie J.K. ? Najgorsze jednak to, że za błędne decyzje samorządowców nie ponoszą oni kary acz działają na publicznym majątku i pieniądzach.
~ 29-10-2008 5:49
Dajcie spokój lokatorom i ich oknom. Jak juz maja te okna, to może one są im niezbędne. A może niech tam zostanie ten zagajnik? W mieście nie ma zbyt dużo zieleni. Zajmijcie się lepiej terminowo i proceduralnie (nigdy tet a tet) sporem z przedsiębiorczym panem.
~Apel do sędziów! 29-10-2008 8:35
Miasto niestety musi się szarpać z cwaniakami z Warszawy i Krakowa. Celwiskoza i Juwentur to niechlubne pomniki rewolucji ustrojowej. Ale na razie nie wymyślono lepszego ustroju niż demokratyczny. Trzeba mieć nadzieję, że w końcu trafi sie sędzia z jajami i szybko pogoni całe to towarzystwo \\\"właścicieli-dziadów\\\" z Juwenturu i byłej Celwiskozy. Wystarczy zmusić ich do uporządkowania terenu i zapłacenia należnych Jeleniej Górze podatków.
~ 30-10-2008 4:54
A czemu nie ma zdjęcia pana z kucykiem? Kiedyś było we "Wprost" takie ładne...
~R.K. 9-11-2008 23:33

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group