Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5952
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W „Żeromie” kochają Mickiewicza

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 27 listopada 2007, 8:11
Aktualizacja: 9:44
Autor: TEJO
Fot. Organizator
Tańczyli poloneza, słuchali interpretacji wierszy wygłoszonych ze stołu i uczestniczyli w spotkaniu Filomatów i Filaretów jak w romantycznych czasach. Tak uczniowie I LO im. Żeromskiego uczcili pamięć wieszcza.

Tegoroczny wieczorek mickiewiczowski tradycyjnie organizowany przez licealistów oraz dzięki zapałowi i pasji polonistki Mirosławy Krajczyńskiej, miał charakter wyjątkowy. – W 152 rocznicę śmierci poety, zaaranżowane zostało ponowne, jedyne w swoim rodzaju spotkanie stowarzyszenia Filomatów i Filaretów, a kameralna atmosfera pomagała przywołać i odczuć ducha epoki oraz klimat wierszy Mickiewicza – poinformowała Magda Kaprzyk, jedna z licealistek „Żeroma”.

Dialogi wygłoszono stylizowaną na XIX–wieczną polszczyzną, a przeplatano je interpretacjami wierszy Mickiewicza. Bardzo oryginalnymi. – Brawurowe odegranie „Lilii” i ukazanie tego wiersza w nowym świetle z pewną dozą ironii i dystansu wywołało burzę oklasków – dodaje M. Kaprzyk.

Była okazja, aby nie tylko posłuchać oryginalnych interpretacji najbardziej znanych dzieł, jak „Ody do młodości” czy „Reduty Ordona”, ale i lepiej poznać biografię Adama Mickiewicza. Na scenie pojawiły się także ukochane kobiety Mickiewicza, jego przyjaciele z lat młodości i osoby, z którymi spotkał się podczas swojego burzliwego życia, a także sam poeta.

Spotkanie zakończyło się uroczystym polonezem i zostało nagrodzone oklaskami na stojąco oraz licznymi gratulacjami. Inscenizację wyreżyserował Mateusz Brodowski. Wystąpiły także Anna Paruszyńska oraz Marta Bokiej, a trzonem zespołu aktorskiego byli drugoklasiści.
Wszystko odbyło się w improwizowanym teatrze „Pod schodami”, na piętrze gmachu liceum. – Nie jest wykluczone, że przedstawienie będzie mogła obejrzeć szersza publiczność – zapowiada Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1. Uczniowie planują powtórkę w auli szkolnej lub na scenie studyjnej Teatru Jeleniogórskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~czytelnik 27-11-2007 9:28
proponuję zwiększyć pracę nad profesjonalizmem artykułów zamieszczanych na tej stronie i zwrócić szczególną uwagę na podawane nazwiska, uczennina LO to nie Magda Kasprzyk tylko Marta Kaprzyk, a to niestety duża różnica:)
~mhm 27-11-2007 10:32
Też byłem uczniem 1LO i tam wtedy nikt miłością do Mickiewicza nie pałał, z wyjątkiem wspomnianej p. nauczycielki. Widać potrafiła zarazić swoją miłością młodsze pokolenie. BRAWO!!!
~abc 27-11-2007 13:03
Gratulacje dla Pani Krajczyńskiej ale również uczniów I LO. Tak trzymajcie! :-)
~leń cuchnący, który nie czyta książek a tym bardziej Adama M. 27-11-2007 14:01
a Kraja dalej swoje... szkoda mi tych dzieci, mnie też tym męczyła tym gościem przez bite 4 lata, a przecież wiadomo, kto był lepszym wieszczem... poprawcie imię tej uczennicy, wieśki.
~DJ Kri$ z Monachium 27-11-2007 14:46
Ci to maja odpałyyyyy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group