Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 4357
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Teatrze im. Norwida w sobotę premiera „Miedzianki”

Środa, 18 grudnia 2013, 7:47
Aktualizacja: 7:50
Autor: Elster
Jelenia Góra: W Teatrze im. Norwida w sobotę premiera „Miedzianki”
Fot. BM
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida zapowiada na najbliższą sobotę (21 grudnia) premierę spektaklu „Miedzianka” w reżyserii Łukasza Fijała. Jest to adaptacja sceniczna głośnego reportażu Filipa Springera pt. „Miedzianka. Historia znikania”.

„Miedzianka” to spektakl dyplomowy Łukasza Fijała, studenta czwartego roku Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, absolwenta historii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie reżyserował „Brzydala” wg sztuki Mariusa von Mayenburga.

Autorem adaptacji tekstu i dramaturgiem jest Tomasz Cymerman, aktualnie student reżyserii teatralnej na krakowskiej PWST, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (2006). Występował w teatrach: STU w Krakowie (2006), Współczesnym w Szczecinie (2006), Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego (2006-2011), IMKA w Warszawie (2011) i Narodowym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (2011). Napisany przez niego dramat „Gospel” wystawiony był na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego (2009). Kilka tygodni temu Tomasz Cymerman został uhonorowany nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za realizację „Braci Karamazow” wg powieści Fiodora Dostojewskiego, pod kierunkiem profesora Jacka Orłowskiego, która była prezentowana podczas Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

Scenariusz „Miedzianki” został zrealizowany na zamówienie Teatru im. Norwida. Są to dzieje małego miasteczka z kopalnią uranu, na terenie którego działa NKWD. Filip Springer w swojej książce starał się pokazać obraz Miedzianki od XIII wieku, natomiast inscenizacja dotyczy historii z życia jej mieszkańców w latach 1880-1975.

Scenografię przygotował Marek Brodowski.

Robert Mania gra uniwersalną postać reportera Adama, który mierzy się z problemami związanymi nie tylko z Miedzianką, ale i Dolnym Śląskiem. Mieszka w Jeleniej Górze i próbuje odnaleźć swoją historię. Chce poznać dzieje Miedzianki i niemal w sposób detektywistyczny odkrywa prawdę i odpowiedź na pytanie, dlaczego musiała zniknąć.

Na scenie zobaczyć będzie można: Agatę Grobel (gościnnie), Elżbietę Kosecką, Małgorzatę Osiej–Gadzinę, Roberta Dudzika, Kazimierza Krzaczkowskiego i wspomnianego Roberta Manię. Aktorzy przygotowując się do swoich ról oglądali reportaże z nagranymi opowieściami byłych mieszkańców Miedzianki i osobiście odwiedzili przestrzeń, w której osadzona jest adaptacja.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
965
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group