Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 8023
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Teatrze im. Norwida w sobotę premiera „Miedzianki”

Środa, 18 grudnia 2013, 7:47
Aktualizacja: 7:50
Autor: Elster
Jelenia Góra: W Teatrze im. Norwida w sobotę premiera „Miedzianki”
Fot. BM
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida zapowiada na najbliższą sobotę (21 grudnia) premierę spektaklu „Miedzianka” w reżyserii Łukasza Fijała. Jest to adaptacja sceniczna głośnego reportażu Filipa Springera pt. „Miedzianka. Historia znikania”.

„Miedzianka” to spektakl dyplomowy Łukasza Fijała, studenta czwartego roku Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, absolwenta historii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie reżyserował „Brzydala” wg sztuki Mariusa von Mayenburga.

Autorem adaptacji tekstu i dramaturgiem jest Tomasz Cymerman, aktualnie student reżyserii teatralnej na krakowskiej PWST, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (2006). Występował w teatrach: STU w Krakowie (2006), Współczesnym w Szczecinie (2006), Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego (2006-2011), IMKA w Warszawie (2011) i Narodowym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (2011). Napisany przez niego dramat „Gospel” wystawiony był na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego (2009). Kilka tygodni temu Tomasz Cymerman został uhonorowany nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za realizację „Braci Karamazow” wg powieści Fiodora Dostojewskiego, pod kierunkiem profesora Jacka Orłowskiego, która była prezentowana podczas Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

Scenariusz „Miedzianki” został zrealizowany na zamówienie Teatru im. Norwida. Są to dzieje małego miasteczka z kopalnią uranu, na terenie którego działa NKWD. Filip Springer w swojej książce starał się pokazać obraz Miedzianki od XIII wieku, natomiast inscenizacja dotyczy historii z życia jej mieszkańców w latach 1880-1975.

Scenografię przygotował Marek Brodowski.

Robert Mania gra uniwersalną postać reportera Adama, który mierzy się z problemami związanymi nie tylko z Miedzianką, ale i Dolnym Śląskiem. Mieszka w Jeleniej Górze i próbuje odnaleźć swoją historię. Chce poznać dzieje Miedzianki i niemal w sposób detektywistyczny odkrywa prawdę i odpowiedź na pytanie, dlaczego musiała zniknąć.

Na scenie zobaczyć będzie można: Agatę Grobel (gościnnie), Elżbietę Kosecką, Małgorzatę Osiej–Gadzinę, Roberta Dudzika, Kazimierza Krzaczkowskiego i wspomnianego Roberta Manię. Aktorzy przygotowując się do swoich ról oglądali reportaże z nagranymi opowieściami byłych mieszkańców Miedzianki i osobiście odwiedzili przestrzeń, w której osadzona jest adaptacja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
815
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group