Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 4825
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: W obronie starodrzewu

Sobota, 8 lutego 2020, 6:01
Aktualizacja: Wtorek, 11 lutego 2020, 5:23
Autor: WAC
Janowice Wielkie: W obronie starodrzewu
Fot. użyczone
Do Starosty Jeleniogórskiego wpłynęła petycja podpisana przez ponad 1200 mieszkańców Janowic Wielkich i turystów odwiedzających tą miejscowość. W związku z planowanym remontem biegnącej przez wieś drogi powiatowej obawiają się oni o los rosnących tu drzew.
Mieszkańcy Janowic Wielkich z niecierpliwością i nadzieją czekają na dalszy ciąg remontu drogi powiatowej na odcinku z Janowic do Trzcińska - mówi jedna z inicjatorek akcji ratowania drzew Krystyna Pisarska. - Jednak w rozmowach na temat tej inwestycji bardzo często pojawiają się budzące kontrowersje informacje, że naprawa dróg i chodnika będzie wymagała wycięcia starych drzew, w większości lip, którymi na przeważającym odcinku jest obsadzona droga. Dlatego po dyskusji Rada Sołecka Janowic Wielkich postanowiła zrobić wszystko, aby - nie blokując remontu drogi oraz chodnika - zachować zdrowy starodrzew. Mamy ogromną nadzieję, że dzięki współpracy z fachowcami znajdą się najlepsze możliwe rozwiązania już na etapie tworzenia projektu. Reklamujemy nasze miejsce jako gminę wpisaną w przyrodę, więc powinniśmy zrobić wszystko, aby okazać jej szacunek - podkreśla K. Pisarska.

Rada Sołecka, wspierana przez miłośników przyrody rozpoczęła działania od badania nastrojów społecznych.

Największą wątpliwością, jaką dzielili się mieszkańcy to obawa, że bez usunięcia drzew nie będą mieli wygodnego chodnika, albo że protesty mogą wstrzymać remont drogi - mówi kolejna członkini grupy inicjatywnej akcji Monika Fursewicz. - Z obserwacji innych miejsc w Polsce, które miały podobne przeszkody do pokonania wynika, że są rozmaite sposoby na takie przygotowanie infrastruktury, aby przyroda, a co za tym idzie i człowiek, jak najmniej ucierpieli.

Następnie przygotowana została petycja do Starostwa Powiatowego z prośbą, aby na etapie tworzenia projektu uwzględniono zachowanie wszystkich zdrowych drzew na całej długości drogi. Zebrano blisko 400 podpisów w wersji papierowej. Kolejnym etapem działań jest petycja w wersji elektronicznej, którą przygotowała Barbara Szatanik, kolejna członkini grupy. W ciągu dwóch tygodni petycję podpisało ponad 1200 internautów.

Ciekawe są uzasadnienia, które dołączają niektórzy podpisujący. P. Małgorzata z Wielkopolski pisze: „Również w mojej wiosce istnieje droga z piękną aleją lipową, drzewa te sprawiają, że nasza wioska wyróżnia się z pośród innych. Aleja starych lip zachwyca wszystkich przyjeżdżających do Łomnicy w Wielkopolsce. Było tu wiele wypadków, ale problemem zazwyczaj są pijani kierowcy lub zbyt duża prędkość. W ostatnim roku wykonano chodnik pomiędzy drzewami a posesjami i wszyscy są zadowoleni.” Zdecydowanie w obronie drzew są wpisy p. Mariana z Wrocławia: „Jestem częstym gościem JW i bardzo mi zależy na utrzymaniu starodrzewia w gminie!”, p. Joanny z Gdańska: „podpisuję ponieważ bywam w tym miejscu raz w roku na festiwalu Miedzianka i nieobojętny mi jest los tego wyjątkowego miejsca”, czy mieszkańca Konina p. Marcina: „Spędzam w Janowicach dużo wolnego czasu. Ze względu na przyrodę i klimat to wyjątkowe miejsce. Stara architektura znika niech choć stara przyroda zostanie”.

Jak mówi starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski decyzje co do ewentualnej wycinki drzew przy okazji remontu drogi biegnącej przez Janowice Wielkie jeszcze nie zapadły.

Przed rozpoczęciem inwestycji będziemy się na pewno konsultować w tej kwestii z samorządem gminnym - informuje K. Wiśniewski. - Zlecimy też badania dendrologiczne, które odpowiedzą na pytanie o stan zdrowotny tych drzew - zapewnia starosta.

Twoja reakcja na artykuł?

26
53%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
8%
Nudzi
5
10%
Smuci
3
6%
Złości
11
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group