Środa, 7 czerwca
Imieniny: Roberta, Wiesława
Czytających: 9549
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Jeleniej Górze obraduje Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”

Wtorek, 18 października 2016, 10:57
Aktualizacja: Środa, 19 października 2016, 8:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: W Jeleniej Górze obraduje Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”
Fot. Przemek Kaczałko
W Hotelu Mercure toczą się dwudniowe obrady Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w której uczestniczą przedstawiciele 34. regionów oraz przewodniczący związku Piotr Duda. Wczoraj (17.10) na konferencji prasowej była mowa m.in. o postulatach związkowców, które spełnił już rząd oraz o planach na przyszłość.

- To pierwszy raz, kiedy Komisja Krajowa spotyka się w Jeleniej Górze, ale mamy nadzieję, że nie ostatni – mówił na wstępie przewodniczący regionu jeleniogórskiego Franciszek Kopeć. - Jeździmy z Solidarnością po kraju, tak jak zapowiadałem sześć lat temu po moim wyborze we Wrocławiu,. Bo Solidarność to nie tylko Gdańsk, Szczecin i Jastrzębie, dlatego przez sześć lat odwiedziliśmy wiele miejsc historycznych, gdzie ludzie tak samo walczyli, jak robotnicy w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu. Jesteśmy w Jeleniej Górze i jest to wielki ukłon i szacunek w kierunku jeleniogórskiej Solidarności – powiedział Piotr Duda.

Podczas posiedzenia Komisji Krajowej związkowcy mają dokonać oceny roku funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego. W środę ma odbyć się w tej sprawie spotkanie w Kancelarii Prezydenta z udziałem głowy państwa oraz Prezes Rady Ministrów. Wśród tematów poruszanych w czasie obrad ma też być umowa handlowa pomiędzy Polską a Kanadą (CETA), a także projekty dotyczące obniżenia wieku emerytalnego, zakazu handlu w niedzielę czy działania Komisji Kodyfikacyjnej, która ma utworzyć nowy Kodeks Pracy.

Przewodniczący Solidarności ocenił też rok rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Początki w Radzie Dialogu Społecznego i początki rządu były trudne, ale mogę to oceniać z punktu widzenia prowadzenia dialogu – uważam, że był prowadzony w sposób dobry. Sprawy, które założyliśmy sobie wspólnie na Radzie – rząd konsekwentnie realizował, czyli: zmiana ustawy o prawie zamówień publicznych, klauzula społeczna, umowy o pracę, minimalne wynagrodzenie, stawka godzinowa 13 zł, syndrom pierwszej dniówki – taka prosta sprawa, a nie można było wcześniej przepchnąć przez parlament – wymieniał Piotr Duda. - Jest już projekt ws. agencji pracy tymczasowej, aby praca tymczasowa nie była pracą „tymczasową” przez kolejne 20 lat, tylko maksimum 18 miesięcy.

Podczas konferencji prasowej szef Solidarności oświadczył też, że nie będzie już blokować projektu związanego z systemem emerytalnym. - Chcemy, aby faktycznie ustawa weszła od 1 stycznia 2017 r. z vacatio legis do października. Mam nadzieję, że system komputerowy ZUS-u pozwoli, żeby ustawa wcześniej weszła w życie – stwierdził P. Duda. - Nie odpuszczamy wieku składkowego (35 lat kobiety, 40 lat mężczyźni), ale chcemy to zrobić łącznie z przeglądem emerytur górniczych, mundurowych, bo tam też trzeba pewne sprawy uporządkować – dodał związkowiec podkreślając, że nie może być tak, że jednego dnia policjant odchodzi na emeryturę, a kilka dni później pracuje w tej samej komendzie, tylko na stanowisku cywilnym, bo wtedy zabiera miejsce pracy innemu pracownikowi, psuje ten rynek pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
972
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group