Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13066
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Jeleniej Górze coraz więcej uchodźców z Ukrainy

Poniedziałek, 7 marca 2022, 12:14
Aktualizacja: 12:21
Autor: UM Jelenia Góra (komunikat)
Jelenia Góra: W Jeleniej Górze coraz więcej uchodźców z Ukrainy
Fot. Archiwum
Zwiększa się dynamicznie liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Jeleniej Góry i otrzymują pomoc w rozmaitej formie. Według stanu na poniedziałkowe (7.03) przedpołudnie ich liczba, zamieszkujących w obiektach przygotowanych przez Miasto i pozyskanych dzięki współpracy z różnymi instytucjami to niemal 190 osób, na 290 przygotowanych wstępnie miejsc- informuje rzecznik UM w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

Ze względu na fakt, że mamy wstępnie informacje o kolejnych grupach, może się okazać, że posiadana obecnie rezerwa miejsc zostanie szybko wyczerpana. Poza recepcją w obiektach miejskich spora grupa zamieszkuje u rodzin, znajomych, albo w mieszkaniach udostępnionych na różnych zasadach przez właścicieli.

Miasto od dziś otwiera dla dzieci ukraińskich możliwość opieki szkolnej i przedszkolnej. Z posiadanych informacji wynika, że to grupa ponad 100 osób, a do szkół zgłosiło się tymczasem tylko dziesięcioro. Odnotowujemy jednak wizyty matek, zainteresowanych tymi formami opieki, więc zapewne spora grupa będzie nią objęta. Kilkanaścioro dzieci wymaga opieki matek, są w wieku do 2 lat, najprawdopodobniej zostaną pod ich opieką w domach.

Jedna z jeleniogórskich firm zadeklarowała sfinansowanie „wyprawek szkolnych” dla ukraińskich uczniów. Ze względu na fakt, że część posługuje się językiem polskim, ale większość nie – przygotowano szkoły, które będą przede wszystkim prowadzić zajęcia z nauki języka, a w innych – gdy nie występuje problem językowy – mali Ukraińcy będą uczestniczyć w zwyczajnych zajęciach (informacja o szkołach – na stronach www Miasta).

Na stronach www Miasta zamieszczane są informacje w tej i w innych istotnych sprawach, zarówno w polskim, jak i w ukraińskim języku, co pozwala zniwelować zagrożenie nieprecyzyjnym rozumieniem komunikatów. Na dworcu kolejowym w Jeleniej Górze stanęły roll upy, na których – po ukraińsku – zamieszczony jest komunikat o lokalizacji centrum recepcyjnego w PCZK, przy ul. A. Krajowej.

W związku z przewidywanym szybszym napływem Ukraińców lokalizacja punktu recepcyjnego będzie przeniesiona do Galerii „Nowy Rynek”. Do tej pory jest on zlokalizowany w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, przy ul. Armii Krajowej i zapewne będzie tam pracował w godzinach późnowieczornych i nocnych (dyżury tam trwają całą dobę0, a na okres otwarcia Galerii punkt recepcyjny będzie działał właśnie w tym miejsc. Wygodnym także dlatego, że położony jest bezpośrednio przy dworcu PKS. O włączeniu tego punktu do pracy poinformujemy osobno.

Sporo aktywności ze względu na nadzwyczajną sytuację poświęcone jest właśnie recepcji Ukraińców, w tym poszukiwanie możliwości poszerzenia wsparcia psychologicznego, występowanie do aptek i hurtowni farmaceutycznych z prośbą o fundowanie leków i mat. opatrunkowych, organizacja punktu zbiórki darów – centralnego magazynu dla 4 powiatów – Jeleniej Góry, Karkonoskiego, Lwóweckiego i Kamiennogórskiego w Jeleniej Górze przy ul. Wojewódzkiej, itp.

Działa punkt zbiórki dystrybucji najbardziej niezbędnych artykułów codziennego użytku przy ul. Długiej, gdzie zbierane są i rozprowadzane środki higieny, żywność, ubrania i rozmaite sprzęty, m.in. w rodzaju wózków dla dzieci, itp., dystrybuowanych między osobami, które przekroczyły granicę Ukraina/Polska po 24 lutego br., czyli po rozpoczęciu wojny przez Rosję.

Ze względu na skalę problemu oczekujemy w najbliższym czasie regulacji legislacyjnych, dotyczących Ukraińców, zakładających ułatwianie prawne w możliwości legalnego pobytu i – w dalszej kolejności – podjęcia pracy. Do tej pory obowiązujące przepisy były wystarczające dla przyjezdnych, ale ze względu na gwałtowny napływ ludzi zza wschodniej granicy (niemal wyłącznie kobiet z dziećmi), zachodzi potrzeba weryfikacji ich treści i zakresów stosowania.

Twoja reakcja na artykuł?

49
39%
Cieszy
4
3%
Hahaha
1
1%
Nudzi
4
3%
Smuci
18
14%
Złości
51
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (142)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
777
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Wiadomości z miasta
Lodowisko lada dzień
 
112
Autobus w rowie
 
Aktualności
Elektryki ruszają na miasto
 
Polityka
Tym żyje Polska: Warchoł za Ziobrę
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group