Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 7123
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W internetowej sieci oszustów

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Środa, 16 stycznia 2008, 8:08
Aktualizacja: 8:08
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
E–sklepy są fatalnie zabezpieczone przed oszustami i złodziejami danych. Policja przyznaje, że rośnie liczba oszukanych klientów. Tymczasem zakupy w sieci to bardziej popularna forma nabywania towarów.

Tylko w pierwszej połowie zeszłego roku policja odebrała 2700 zgłoszeń o internetowych oszustwach. W 2006 r. na internetowych oszustów Polacy poskarżyli się 3700 razy. To poważny problem – zauważa środowy Dziennik.

Według gazety eksperci szacują, że przychody sklepów internetowych w 2007 r. osiągnęły 8 mld zł. W sieci jest nie tylko coraz więcej klientów, lecz także wzrasta popularność drogich towarów. Wykorzystują to oszuści, którzy zakładają fikcyjne sklepy. Propozycja kusząca: bardzo niskie ceny, ale skutek mierny, bo towar nie jest wysyłany.

Centrum Superkomputerowo–Sieciowe z Poznania opracowało raport, z którego wynika, że e–sklepy oszczędzają na zabezpieczeniach. – Umieszczają strony na wspólnych serwerach, gdzie mogą być też domeny zakupione przez internetowych włamywaczy. To tak, jakby wpisywać swoje poufne dane, a ktoś obok spisywałby je na kartce – przestrzega Dziennik.

E–sklepy rzadko kiedy umożliwiają dokonywanie zakupów z szyfrowaną transmisją danych, przez co dostęp do adresu czy numeru konta klienta to dla hakera łatwizna. Oszustwa to także problem aukcji internetowych – czytamy.

Znany był przypadek jeleniogórzanki, która oferowała w sieci tanie i markowe ubrania. Klientów miała mnóstwo, ale produktów nie rozsyłała. Oszukała setki osób. Sąd nakazał jej spłatę długu. Jednak sieciowych oszustów jest więcej, a robiąc zakupy przez Internet trzeba jeszcze bardziej uważać. Coraz bardziej rozwinięta sieć e–sklepów kryje też coraz więcej pułapek.

Jak chronić się przed kradzieżą? Portal Allegro.pl rozsyła do swoich klientów e–maile z instrukcją. – Nie zapisuj swojego hasła, zapamiętaj je, nigdy go nie podawaj nawet osobom, które podają się za pracowników Allegro, wyloguj się, kiedy kończysz przeglądać strony – bez spełnienia tych zaleceń lepiej nie zaczynać przygody z kupowaniem w sieci – czytamy w Dzienniku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

zloty666 16-01-2008 8:58
należy korzystać z usług sprawdzonych dostawców, a nie firm kogucików i wtedy wszystko będzie OK!
~E-jakość 16-01-2008 11:16
A jeden wybitny zarządca wspólnot mieszkaniowych zarządza nieruchomością w Karpaczu przez internet - my do niego piszemy, że nic nie robi i że przez to nowy budynek się dewastuje, a on nasze pisma reaguje po miesiącu profesjonalnie nas bujając. Wiecie już, kto jest tym biznesmenem?
~Łowca byków 16-01-2008 14:05
Zmieńcie zarządcę - macie takie prawo i po problemie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group