• Środa, 18 września 2019
  • Godz. 0:57
  • Imieniny: Ariadny, Ireny, Irmy, Józefa, Stanisława
  • Czytających: 5598
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

W hołdzie dla Powstańców zawyją syreny

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Piątek, 1 sierpnia 2008, 8:06
Aktualizacja: 15:01
Autor: TEJO
Powstanie, mimo przełomu ustrojowego, do dziś nie doczekało się symbolu na wagę wydarzenia. Pomnik, który po latach sporu stanął w końcu w Warszawie, zbudowano "tylko" ku czci bohaterom PW. W Jeleniej Górze próżno szukać ulicy Powstańców Warszawskich, czy też Powstania Warszawskiego.
Fot. Archiwum
Dziś przypada 64. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W całym kraju, w tym w Jeleniej Górze i Karpaczu, o godzinie 17, czyli „godzinie W” zostaną włączone syreny alarmowe.

Jak co roku, rocznica jest okazją do refleksji na temat postaw patriotycznych społeczeństwa, jak również do oceny samego wydarzenia, jakim był niepodległościowy zryw w okupowanej przez hitlerowców stolicy. Powstanie trwało ponad dwa miesiące i zakończyło się całkowitą klęską powstańców, rzezią ludności cywilnej oraz niemal doszczętnym zburzeniem Warszawy.

Obrońcy wydarzenia podkreślają, że umocniło ono patriotyczną postawę Polaków na zbliżające się dziesięciolecia władzy systemu komunistycznego. Przeciwnicy są zdania, że Powstanie Warszawskie było pustym gestem, który nie przyniósł żadnych korzyści, lecz tylko straszliwą hekatombę miasta i jego mieszkańców.

Po 1945 roku wielu uciekinierów z Warszawy trafiło na Ziemie Odzyskane, w tym do Jeleniej Góry. Wśród nich był Mieczysław Paliszewski, który przy ulicy Jasnej jeszcze do początku lat 80. prowadził popularną Drogerię Warszawską. W stolicy był farmaceutą, a w Powstaniu stracił cały majątek.

Jak donosi dzisiejszy Dziennik, Powstanie Warszawskie ma postawić na jednej płaszczyźnie konkurencyjne media. Redaktorzy naczelni czterech codziennych gazet ogólnopolskich (Polski, Wyborczej, Rzeczpospolitej i Dziennika) podpisali wspólnie bezprecedensowy apel o zakończenie prac nad wielkim filmem o wydarzeniu sprzed 64 lat.
Reżyserem filmu ma być jego scenarzysta, Juliusz Machulski.

Tymczasem pamięć Powstańców i ludności cywilnej, która straciła życie w Powstaniu Warszawskim zostanie dziś uczczona wyciem alarmowych syren, które na minutę zostaną uruchomione o godz. 17, czyli godzinie W, o której 64 lata temu padły pierwsze powstańcze strzały.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Zeberek 1-08-2008 10:00
który przy ulicy Jasnej jeszcze do początku lat 80. prowadził popularną Drogerię Warszawską przy ulicy Jasnej
piipi 1-08-2008 10:03
1 sierpnia 1944 roku o godz "W" do walki stanelo 25 tys.zolnierzy Armii Krajowej.~Tam daleko od Polski...doszlo do naszego spotkania. Zolnierz AK,a ktory w Warszawie wszystko stracil.Polske musial opuscic,ale tez nigdy nie chcial do Ojczyzny powrocic.Teraz wiem..DLACZEGO. "Nowa Polska" - to nie byla ta ,a o ktora ten Szlachetny Czlowiek walczyl !. Zyjacym Powstancom zycze duzo ZDROWIA,~Poleglym Powstancom PAMIEC i CHWALA.piipi.
~Henryk JG 1-08-2008 12:28
Już czas rozliczyć autorów powstania za śmierć niewinnych cywili i za zniszczenie Warszawy. Stara kaczucha też prawdopodobnie w tym maczała swoje palce.
~Liczyrzepa 1-08-2008 14:31
"...rocznica jest okazją do refleksji na temat postaw patriotycznych społeczeństwa, jak również do oceny samego wydarzenia...". No właśnie, może to zabrzmi brutalnie i urazi uczucia niektórych, ale to, co zaprezentowali powstańcy, to zwykłe frajerstwo. Tylko kompletni głupcy poświęcają to, co mają najcenniejszego - własne życie, w imię jakiejś idei, nie zyskując nic w zamian (ani za życia, a tym bardziej po śmierci, po której przecież nie ma nic). Ja bym to nazwał zwyczajnym samobójstwem. Nas się oczywiście indoktrynuje, że oddanie życia za ojczyznę to szlachetny postępek, i zachęca do tego rodzaju poświęceń, ale robi się tak dlatego, że takie zachowania są korzystne społecznie. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chodzi o dobro jednostki, tego rodzaju samobójstwo jest szczytem głupoty. Najmądrzejszą rzeczą w takiej sytuacji, jaką można było zrobić, było po prostu uniknięcie za wszelką cenę konieczności uczestnictwa w powstaniu, a ludzie których daje nam się dzisiaj w szkołach za przykład szlachetności i bohaterstwa, byli zwyczajnymi, zindoktrynowanymi głupcami, których nie stać było nawet na odrobinę refleksji, do czego takie "szlachetne" zachowanie ich doprowadzi.
~fantom 1-08-2008 18:03
do Liczyrzepy: "....gdy wieje wiatr historii, ludziom jak wolnym ptakom rosną skrzydła u ramion, a trzesą się portki pętakom"
~kęizdzezrpdarnok 1-08-2008 20:08
...........ci na zdjeciu to powstancy czy jakis zespol heavymetalowy ??.............
~karpaczaninka 2-08-2008 22:42
a ja się zastanawiałam o co chodzi z tymi syrenami, jak byłam w mieście, znaczy w Karpaczu...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group