Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3823
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: W długi weeekend sypnie śniegiem?

Sobota, 28 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 28 kwietnia 2007, 9:06
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: W długi weeekend sypnie śniegiem?
Fot. Kazimierz Piotrowski
Wygrał ten, kto na wielką majówkę pojedzie do ciepłych krajów? Prognozy pogody dla regionu nie są optymistyczne, choć miało być upalnie.

Jedenaście dni laby: tak przy odpowiednim zaplanowaniu urlopu będzie wyglądał rozpoczynający się najdłuższy w Europie weekend. Z danych ogólnych wynika, że co czwarty rodak spędzi go poza domem. Jak będzie w Jeleniej Górze?

Jak się dowiedzieliśmy, większość miejsc na zagraniczne wycieczki w miejscowych biurach podróży dawno już została wykupiona. – Średni koszt tygodniowego pobytu i zwiedzania we Włoszech, Grecji czy Chorwacji to od 1200 do 1400 złotych z transportem – usłyszeliśmy w jednym z biur. Dla porównania tydzień na polskim wczasowisku kosztuje około 900 – 1000 złotych.

– Ludzie rezerwowali miejsca na maj już zimą. Sporym powodzeniem cieszy się Hiszpania, dokąd sprzedaliśmy najwięcej wycieczek – mówią gestorzy turystyki. Za to tygodniowe wczasy nad morzem Bałtyckim wciąż jeszcze można wykupić.
Obsługa biur podkreśla, że kończą się już oferty na wakacyjne podróże. Zainteresowanie nimi w tym roku jest spore.

Taki trend sprawia, że nie tylko podczas majowego weekendu, ale i w lecie w Karkonosze może przyjechać znacznie mniej zorganizowanych grup turystycznych. W pensjonatach w Szklarskiej Porębie i Karpaczu wciąż są wolne miejsca, a właściciele placówek toczą bój o każdego klienta. Mówią, że nie jest łatwo. – Po ciepłej zimie, podczas której ledwo wyszliśmy na swoje, latem także może być ciężko – przewiduje pani Alina z ośrodka wypoczynkowego w mieście pod Śnieżką. Gestorzy turystyki nie ukrywają, że liczą na niemieckich turystów. Polacy wybierają się na wakacje w góry coraz mniej chętnie.

– Mamy sporo imprez, choćby Majowy Zawrót Głowy – słyszymy w Centrum Informacji Turystycznej. Organizatorzy mają nadzieję, że frekwencja dopisze. Plany może popsuć pogoda.
– Meteorolodzy znów „namieszali” – mówią w mieście pod Szrenicą. Podano prognozy, z których wynikało, że będzie bardzo ciepło, wręcz upalnie. Teraz przewidywania się zmieniły: zamiast tropikalnego słońca, ma się oziębić i podobno spadnie śnieg z deszczem! To już zupełnie odstraszy gości – obawiają się ludzie, którzy żyją z turystyki.

Oczywiście nie każdy ruszy w majowe wojaże. Znaczna większość jeleniogórzan i mieszkańców regionu pozostanie w domach. – Będzie majówka na działce, jak co roku. Zrobimy grilla i zaprosimy znajomych – mówią Sylwia i Marcin Bogdanowscy. – Spłacamy kredyt mieszkaniowy i na szaleństwa nas nie stać – dodają.

Majowego weekendu nie odczują pracownicy urzędów, o ile wcześniej nie zaplanowali sobie urlopów. Placówki administracji będą zamknięte tylko 1 i 3 maja. W pozostałe dni będą czynne normalnie.

Wzmożony czas pracy czeka urzędników skarbowych. Powód: przyjmowanie corocznych zeznań podatkowych PIT. W sobotę, 28 kwietnia, w urzędzie przy ulicy Wolności 121 będzie prowadzony dyżur w godz. 8 – 14. Ostatni dzwonek na złożenie PIT-ów to poniedziałek 30 kwietnia. Tego dnia urząd skarbowy będzie otwarty do godz. 20.00. Dyżurni pracownicy obsłużą petentów w godz. 15. 30 do 20. Zeznania będą przyjmowane w sali obsługi klienta na parterze (pokój nr 28).

W majowe święta czynna będzie większość sklepów spożywczych, w tym hipermarkety.
– W dniach 30 kwietnia, 2 maja oraz w godzinach popołudniowych dnia 4 maja autobusy komunikacji miejskiej będą kursowały wg rozkładu jazdy obowiązującego w soboty – poinformował Leszek Chmielewski z Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. 1 i 3 maja będzie obowiązywał świąteczny rozkład jazdy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
223
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group