Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 11147
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „W cieniu lipki” z Warsztatów Terapii Zajęciowej

Czwartek, 20 października 2016, 8:13
Aktualizacja: 14:12
Autor: Jarosław Czarnoleski
Jelenia Góra: „W cieniu lipki” z Warsztatów Terapii Zajęciowej
Fot. Użyczone
W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie odbyły się uroczystości związane z obchodami Dni Europy. Wśród zaproszonych gości znalazł się również klub literacki „W cieniu lipki” z Warsztatów Terapii Zajęciowej PSOUU przy ulicy Waryńskiego, razem z opiekunką i założycielką klubu Teresą Anacko.

Z tej okazji wręczono antologię „Dekada kwitnących lip” wydaną we wrześniu przez Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej, w której członkowie klubu: Roksana Grabowiecka, Tomasz Kubus, Stanisław Mikołajczak, Brygida Zmarzlik, Agnieszka Wolska, Monika Telega i Ryszard Murczak zaprezentowali swój dorobek poetycki.

Stowarzyszenie współpracuje z klubem „W cieniu lipki” od samego początku, zapraszając ich członków i osoby niepełnosprawne intelektualnie z WTZ na organizowane warsztaty i konferencje. „Nasi poeci - literaci byli zapraszani przez Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej na kilkudniowe Integracyjne Warsztaty Literackie („Terapia słowem”, „Terapia Dźwiękiem”, „Terapia ruchem, gestem i tańcem”), gdzie brali udział m.in. w konkursach literackich i odnosili sukcesy” - napisała w antologii Teresa Anacko.

Jest to współpraca dwustronna, ponieważ stowarzyszenie jest również gościem na multidyscyplinarnych spotkaniach w Warsztatach Terapii Zajęciowej, prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. N przykład członkowie stowarzyszenia W Dniu Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w roku 2013 brali udział jako jurorzy, oceniając wiersze autorów i prace plastyków – amatorów.

W tym roku Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej obchodzi 10. rok istnienia i od samego początku integruje w swoim gronie osoby starsze i niepełnosprawne umysłowe. Jako organizacja non-profit wydaje własnym sumptem almanachy i antologie lub korzysta z dofinansowania urzędu miasta, prywatnych sponsorów czy przedsiębiorstw. Tak było i tym razem; antologia „Dekada kwitnących lip”, która jest 103 pozycją wydawniczą stowarzyszenia, została dofinansowana przez Przedsiębiorstwo SIMET w Jeleniej Górze.

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie zaprasza co roku osoby niepełnosprawne na Integracyjne Wigilie Karkonoskie, są one podsumowaniem całorocznej współpracy członków stowarzyszenia w różnych organizacjach. Z reguły przekazuje się wówczas autorom almanachy powstałe po konferencjach i warsztatach literackich, a niepełnosprawni prezentują swój rozmaity dorobek. Podczas tych grudniowych spotkań przy opłatku rozstrzygane są turnieje poetyckie, zawsze inspirowane innym hasłem. W tym roku hasłem przewodnim turnieju poetyckiego podczas wigilii, która odbędzie się 5 grudnia, będzie „Gwiazdka na każdy dzień” .

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
374
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
21%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
31%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group