Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 8231
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Używki w kulturze

Niedziela, 19 stycznia 2020, 9:39
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 stycznia 2020, 10:07
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Używki w kulturze
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami kolejna odsłona projektu społecznego pod hasłem "Odrobinę kultury". Tym razem gościem Jagody Maląg i Pauliny Łobockiej był Robert Kurek, który opowiadał o używkach w kulturze.
Nowy Jork w połowie ubiegłego wieku. Dolny bieg rzeki Kongo. Londyn 1820 i Jeleniogórskie Centrum Kultury 200 lat później. Mówimy wszyscy, bo to nasze życie, chociaż jeden głos brzmi inaczej, bo to głos innych ludzi. W ich imieniu przemawiał Robert Kurek, pokazał nam ten inny świat. Świat, w którym żyjemy, ale który chowa się przed naszym wzrokiem niby mysz w cieniu letniego słońca. Świat wypełniony tragedią, w którym ludzie wyzwalają z siebie bestię, żeby pozbyć się bólu bycia człowiekiem. Świat, w którym narkotyki są złem, ale które dla jego mieszkańców wydają się być złem koniecznym. Świat, w którym nie ma dobra ani zła, tylko ludzie i ich życia. Ich tragedie. Przeszliśmy przez ten świat prowadzeni za rękę pokłutą, przedwcześnie postarzałą, marną. Rękę ludzi, którzy ten świat nazywali domem - relacjonują organizatorki.
William S. Burroughs, Allen Ginsberg, Jack Kerrouac, Hunter S. Thompson, Kurt Cobain, Thomas de Quincey, Grzegorz Ciechowski, Jim Morrison. Kiedy przeszliśmy przez ten świat zrozumieliśmy, że żyli dla tego Innego Świata. Chcielibyśmy zrozumieć. Padły mocne słowa o podłym życiu. Życiu obok nas, naszym życiu, ukrytym jak mysz w letnim słońcu. Wszyscy widzimy ten świat, niektórzy nazywają go domem, nieliczni przetrwali, żeby opowiedzieć jego historię. Usłyszeliśmy ich głos - podsumował Robert Kurek.

Wykład poprowadził Robert Kurek, student filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, który podobnie jak inni goście projektu "Odrobinę kultury" był związany z grupą teatralną STA-ART, działającą przy Jeleniogórskim Centrum Kultury i Teatrze Odnalezionym.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. Po raz kolejny sala nr 212 w JCK była wypełniona, a kolejna okazja na ciekawe spotkanie już w najbliższą sobotę (25.01) o godz. 17:00, kiedy to gościem Jagody Maląg i Pauliny Łobockiej będzie Karolina Suboczewska.

Twoja reakcja na artykuł?

14
70%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
2
10%
Złości
2
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group