Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 3041
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Uzdrowisko w blasku światła

Środa, 7 stycznia 2009, 8:48
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 stycznia 2009, 8:22
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Uzdrowisko w blasku światła
Fot. Archiwum
Dzięki rozpoczynającemu się w piątek Karkonoskiemu Festiwalowi Światła, który po raz pierwszy odbędzie się w naszym regionie, jeleniogórzanie zobaczą niezwykłe iluminacje i wystawy. A cała impreza wpisze się także w kalendarz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Areną obu wydarzeń będą Cieplice.

Festiwal w Cieplicach rozpocznie się 9 stycznia, w piątek i potrwa do niedzieli. W ramach programu obejrzymy m. in. wystawę promującą i prezentującą technologię LED i Bene Kit, iluminacje świetlne oraz świąteczne budynków i zieleni w centrum miasta, pokazy prac pochodzących z konkursu „Mistrz Światła 2009” i wystawę Tomasza Urbanowicza pod tytułem Szkło Światła. Wszystko odbywać się będzie na Placu Piastowskim, w Parku Zdrojowym oraz w Politechnice w pałacu Schaffgotschów.

Jednym z celów Karkonoskiego Festiwalu Światła jest uwrażliwienie ludzi na rodzaj światła, jaki wybierają do oświetlenia swoich domów i posesji. W dobie nieustannych rozmów dotyczących problemów związanych z kosztami energii i ogólnie pojętej energooszczędności powinniśmy wiedzieć, czym różni się zwykła żarówka od nowoczesnych, energooszczędnych. Na festiwalu dowiemy się m. in. o tym, jak oszczędnie i ekologicznie oświetlić swoje otoczenie oraz jakie cuda czyni światło.

- Na początku był ogień. Kiedy ludzie go okiełznali, zmieniło się ich życie. Do tej pory mrok wzbudza w nas niepokój, a światło daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego zaczęto szukać nowych sposobów, by jak najlepiej rozświetlić nasze otoczenie w nocy. Pojawiła się świeczka, później żarówka, potem świetlówka energooszczędna, LED; a co będzie dalej? – taką informację, zachęcającą do odwiedzenia w piątek, sobotę i niedzielę Cieplic czytamy na stronie internetowej Karkonoskiego Festiwalu Światła. Głównym sponsorem imprezy jest Philips Lighting Poland S.A.

Energia świetlna to jeden z tych tematów, o których mówi ostatnio większość Polaków. Dyskusje na ten temat są na ogół bardzo ciekawe i fascynujące. Tym razem będziemy mogli nie tylko porozmawiać o świetle, które w dzisiejszych czasach jest jednym z podstawowych elementów naszego życia, ale i zobaczyć na własne oczy, jakie cuda można stworzyć za pomocą tego fenomenu. W końcu piękno lubi, a nawet kocha każdy z nas, a powszechnie wiadomo, że w dobrym świetle wszystko prezentuje się bardzo dobrze. Politechnika przygotowała pokazy i wykłady na temat światła, jego roli w życiu, technice, medycynie. Stylowe wnętrza dodatkowo uatrakcyjnią spotkania ze światłem i nauką o nim.

Program Festiwalu Światła
21 grudnia 2008 - 31 stycznia 2009
- Dekoracje Świąteczne, oświetlenie uliczne i oświetlenie zieleni.
(miejsce: Jelenia Góra – Cieplice, Plac Piastowski oraz Park Zdrojowy)

09 - 11 stycznia 2009
- Wystawa PHILIPS Lighting - promocja i prezentacja technologii LED i Bene Kit.
(miejsce: Politechnika - Pałac Schaffgotschów, Plac Piastowski)
- Iluminacje świetlne budynków i zieleni w centrum miasta.
(miejsce: Plac Piastowski i Park Zdrojowy)
- Iluminacje świąteczne.
(miejsce: Plac Piastowski i Park Zdrojowy)
- Wystawa Tomasza Urbanowicza - Szkło Światła.
(miejsce: hotel Caspar)
- Pokazy i prezentacje prac zakwalifikowanych do konkursu - happeningu „MISTRZ ŚWIATŁA 2009”.
(miejsce: Plac Piastowski, Park Zdrojowy)
09 - 23 stycznia 2009
- „ILUMINACJA” - wystawa najlepszych fotografii wyłonionych w konkursie fotograficznym.
(miejsce: Kościół Ewangelicki, hotele, Urząd Miasta, Dom Zdrojowy , Politechnika - Pałac Schaffgotschów)

09 stycznia 2009 (piątek)
12.00 - 15.00
Przyjazd Gości Festiwalu.
(miejsce: hotel Caspar na Placu Piastowskim)
15.00
„ILUMINACJA” - otwarcie wystawy fotograficznej.
(miejsce: Kościół Ewangelicki, Plac Piastowski)
16.00
„SZKŁO ŚWIATŁA” - otwarcie wystawy światowej sławy artysty, architekta Tomasza Urbanowicza
(miejsce: hotel Caspar)
18.00 - 19.30
Uroczyste rozpoczęcie Karkonoskiego Festiwalu Światła – Światło to życie.
(miejsce: Teatr Zdrojowy w Parku Zdrojowym)
20.00 - 22.00
Prezentacje dekoracji świątecznych oraz nocne pokazy efektów świetlnych i urządzeń oświetleniowych. Prezentacje wielkoformatowych fotografii artystycznych, przedstawiających Jelenią Górę i okolice.
(miejsce: ściana frontowa Pałacu Schaffgotschów, Plac Piastowski, Park Zdrojowy)
20.00 - 22.00
Uroczysty bankiet dla sponsorów i gości festiwalu.
(miejsce: Sala Bankietowa Pawilonu Edward Uzdrowiska Cieplice w Parku Zdrojowym)

10 stycznia 2009 (sobota)
10.00 - 15.00
„ŚWIATŁO – CUDA” - zabawa ze światłem, pokazy nie tylko dla dzieci. Rozszczepienie światła, hologramy, lasery, światło i cienie.
- 5 pokazów w cyklach co 45 min.
(miejsce: Politechnika - Pałac Schaffgotschów, na parterze - weranda)
10.00 - 10.30
"Zastosowanie nowoczesnego sprzętu oświetleniowego do iluminacji budynków w mieście" - dyr. Marek Łasiński - Philips Lighting - 30min.
(miejsce: Pałac Schaffgotschów, aula, sala 113,1 piętro)
10.40 - 11.10
"Modernizacja oświetlenia w mieście - energooszczędność i ekologia" - Tadeusz Zamiara - Philips Lighting - 30min.
(miejsce: Politechnika - Pałac Schaffgotschów, aula, sala 113,1 piętro)
11.20 - 11.40
Bank Ochrony Środowiska - 20 min
(miejsce: Politechnika - Pałac Schaffgotschów, aula, sala 113,1 piętro)
11.50 - 12.10
"Leczenie światłem" - prezentacja firmy Zepter
(miejsce: Politechnika - Pałac Schaffgotschów, aula, sala 113,1 piętro)
12.10 - 12.40
Przerwa - kawa, herbata, ciastko.
(miejsce: Politechnika - Pałac Schaffgotschów, hol)
12.40 - 13.00
"Nowoczesne sposoby oświetlenia Miast i Gmin" - Eneos Sp. z.o.o. Piotr Grocholewski, kierownik Centrum Usług Oświetleniowych - 20 min.
(miejsce: Politechnika - Pałac Schaffgotschów, aula, sala 113,1 piętro)
13.10 - 13.40
"Hologramy" prof. Halina Podbielska - Politechnika Wrocławska -
30 min.
(miejsce: Politechnika - Pałac Schaffgotschów, aula, sala 113,1 piętro)
13.50 - 14.10
EnergiaPro Jelenia Góra - 20 min.
(miejsce: Politechnika - Pałac Schaffgotschów, aula, sala 113,1 piętro)
14.20 - 14.50
"Światło - "make-up" architektury" - dr. mgr inż. arch. Grażyna Czora - 30 min.
(miejsce: Politechnika - Pałac Schaffgotschów, aula, sala 113,1 piętro)
15.00 - 15.45
Prezentacja multimedialna prowadzona przez światowej sławy artystę, architekta Tomasza Urbanowicza pt. „Szkło światła”.
(miejsce: hotel Caspar)
16.40
Transmisja bezpośrednia telewizji Polsat.
16.30 - 17.00
„ANSTIS”- Tancerze Ognia - Pokaz / spektakl.
(miejsce: Plac Piastowski)

Pokaz laserów w połączeniu z muzyką elektroniczną.
(miejsce: Plac Piastowski)
17.00 - 17.30
„ILUMINACJA” - Konkurs fotograficzny - Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród najlepszym.
(miejsce: Plac Piastowski - scena)
17.40
Transmisja bezpośrednia telewizji Polsat.
17.30 - 18.30
„MISTRZA ŚWIATŁA 2009” - Pokaz konkursowy i ocenianie prezentacji, które wzięły udział w konkursie.
(miejsce: Plac Piastowski, Park Zdrojowy)

„SKY BALOONS” - happening
(miejsce: Plac Piastowski, Park Zdrojowy)
18.30 - 19.00
„WIELKA GALA ŚWIATŁA” - pokaz laserów w połączeniu z muzyką elektroniczną.
(miejsce: Plac Piastowski, Park Zdrojowy)
19.00 - 20.00
Muzyka elektroniczna - DJ
(miejsce: Plac Piastowski - scena)
21.00
Zakończenie soboty i zaproszenie na niedzielę.
(miejsce: Plac Piastowski)

11 stycznia 2009 ( niedziela)
11.00 - 14.00
„ŚWIATŁO - CUDA” - zabawa ze światłem, pokazy nie tylko dla dzieci. Rozszczepienie światła, hologramy, lasery, światło i cienie.
- 3 pokazy w cyklach co 45 min.
(miejsce: Politechnika - Pałac Schaffgotschów, na parterze - weranda)
14.00 - 15.00
Prezentacja multimedialna prowadzona przez światowej sławy artystę, architekta Tomasza Urbanowicza pt. „Szkło światła”.
(miejsce: hotel Caspar)
15.00 - 16.00
Koncert zespołu VENA VALLEY / pop - rock /.
(miejsce: Plac Piastowski - scena)
16.00 - 16.30
I Licytacje dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
(miejsce: Plac Piastowski - scena)
16.30 - 17.30
Koncert zespołu BLUES DOCTORS
(miejsce: Plac Piastowski - scena)
17.30 - 17.40
„ANSTIS”- Tancerze Ognia - Pokaz / spektakl.
(miejsce: Plac Piastowski)
17.40 - 18.00
„MISTRZ ŚWIATŁA 2009” - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
(miejsce: Plac Piastowski - scena)
18.00 - 19.00
Koncert muzyczny zespołu „LENIWIEC”.
(miejsce: Plac Piastowski - scena)
19.00 - 20.00
II Licytacje dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
(miejsce: Plac Piastowski - scena)
20.00 - 20.30
Karkonoski Festiwal Światła oświetli wszystkich wysyłając największe światło do nieba dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „WIELKA GALA ŚWIATŁA” - pokaz laserów i sztucznych ogni.
(miejsce: Plac Piastowski)
20.30 - 22.00
GWIAZDA – Elektryczne Gitary.
(miejsce: Plac Piastowski - scena)
22.00
Zakończenie I Karkonoskiego Festiwalu Światła i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
(miejsce: Plac Piastowski)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group