Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 6675
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Uzdrowisko trafi w ręce prywatne

Poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 8:20
Aktualizacja: 8:20
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Uzdrowisko trafi w ręce prywatne
Fot. TEJO
W sierpniu ma się zakończyć prywatyzacja Uzdrowiska Cieplice, które jako jedno z czterech wystawionych do sprzedaży cieszyło największym zainteresowaniem inwestorów. Do postępowania prywatyzacyjnego zgłosiło się aż jedenaście podmiotów, do ostatniego etapu przeszły dwa: Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych KGHM i konsorcjum Max Comfort.

Wartość uzdrowiska oraz cena proponowana przez przedsiębiorców zostaną upublicznione po zakończeniu prywatyzacji. Członkowie zarządu spółki przekonują jednak, że Uzdrowisko Cieplice ma w sobie ogromny potencjał, który w przyszłości może generować spore zyski.

– Jest najstarszym uzdrowiskiem w Polsce, a więc z ogromną ponad siedmiowiekową tradycją ciągłego leczenia uzdrowiskowego. Drugim walorem, który nas wyróżnia, to unikatowe w skali kraju i Europy lecznicze wody termalne, które są ogromnym bogactwem. W tej chwili wykorzystujemy około 10 procent tego potencjału – mówi Robert Moskwa, członek zarządu spółki Uzdrowisko Cieplice.

Prywatyzacja jest ogromną szansą na dynamiczny rozwój tego uzdrowiska, pod warunkiem, że inwestor wywiąże się ze złożonych obietnic. Jedną z większych potrzeb jest wybudowanie dużego basenu termalnego za około 20 mln zł, którego nie zrealizowalibyśmy w krótkim czasie bez wsparcia zewnętrznego – dodaje R. Moskwa.

Badania spółki, w tym bilans finansowy z ostatniego półrocza oraz umowy zawarte przez uzdrowisko po 12 kwietnia br., przeprowadziło Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych KGHM. Obecnie te same czynności wykonuje konsorcjum Max Comfort. Niezależnie od prywatyzacji, spółka zaadaptuje na mniejsze uzdrowiskowe spa nieużytkowany dotychczas basen, tzw. koniczynkę. Na ten cel przyznano już 40 procent dofinansowania z unijnej kasy, spółka zgromadziła też finanse na wkład własny. Do 17 sierpnia ma zostać ogłoszony przetarg na wykonawstwo.

- Zamierzamy wyburzyć trzy niecki, które są obecnie i z tego zrobić większy basen o średnicy dziewięciu metrów, dodatkowo będą tam wszystkie urządzenia do uzdrowiskowego spa. Jednorazowo w tym obiekcie będzie mogło przebywać około 40 osób – mówi Robert Moskwa. Rocznie z Uzdrowiska Cieplice korzysta około 15 tysięcy kuracjuszy.

Na początku roku skarb państwa sprzedał swoje udziały w dwóch innych uzdrowiskach w Polsce: Uzdrowisku Kraków-Swoszowice, które zostało kupione za ok. 18 mln zł oraz Uzdrowisko Ustka sprzedane za ponad 14 mln zł. W tym miesiącu oprócz prywatyzacji Uzdrowiska Cieplice sprzedane mają zostać trzy inne uzdrowiska: Połczyna, Wieńca i Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich. Do sprzedaży przygotowane jest kolejnych dziesięć po prywatyzacji których w rękach państwa pozostaną tylko uzdrowiska w: Krynicy-Zdroju, Świnoujściu, Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Rymanowie i Busku-Zdroju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1152
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group