Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6300
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ustawiony przetarg?

Środa, 11 marca 2020, 7:00
Aktualizacja: Piątek, 13 marca 2020, 13:27
Autor: WAC
Jelenia Góra: Ustawiony przetarg?
Fot. archiwum
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze – we Wrocławiu oraz na terenie powiatu zgorzeleckiego – funkcjonariusze policji kilka dni temu dokonali zatrzymania dwóch osób podejrzanych o próbę bezprawnego utrudnienia przetargu na zakup elementów maszyn ogłoszonego przez kopalnię w Bogatyni.

Jak ustalono w toku śledztwa, w 2018 roku bogatyńska kopalnia ogłosiła przetarg na zakup części do maszyn. Wartość zamówienia oszacowano na kwotę 1 260 000 zł. Zgłosiły się dwie firmy. Wówczas pracownik odpowiedzialny za przeprowadzenie postępowania zakupowego nakłaniał jednego z oferentów do wycofania się z przetargu proponując mu w zamian 100 tysięcy złotych. Ponadto właściciel drugiej z firm przystępujących do przetargu przedstawił prawdopodobnie podrobiony dokument mający potwierdzić spełnienie przez kierowaną przez niego spółkę wymogów formalnych. Ustalenia wskazują także na przekazanie mu przez pracownika kopalni szczegółów konkurencyjnej oferty. Wobec stwierdzenia nieprawidłowości, postępowanie zakupowe zostało anulowane.

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze pracownikowi kopalni odpowiedzialnemu za przeprowadzenie postępowania zakupowego oraz właścicielowi jednej z firm stających do przetargu zarzucono wejście w niedozwolone porozumienie w celu bezprawnego wpływania na proces przetargowy, korupcję oraz posłużenie się podrobionym dokumentem, czym działali na szkodę Skarbu Państwa będącego właścicielem kopalni - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze do 10 lat. Podejrzani nie przyznali się do jego popełnienia.

Po przesłuchaniu podejrzanych, prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze wnioski o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztowania. Sąd orzekł, że podejrzani będą mogli opuścić areszt po wpłaceniu kaucji w wysokości 20 i 40 tysięcy złotych. Prokurator zastrzegł, aby wyjście podejrzanych na wolność nie mogło nastąpić przed rozpoznaniem zażalenia prokuratury na taką decyzję.

Podejrzani to mieszkańcy Wrocławia oraz powiatu zgorzeleckiego w wieku 37 i 48 lat. Nie byli dotychczas karani sądownie.

Twoja reakcja na artykuł?

1
5%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
14%
Nudzi
1
5%
Smuci
4
19%
Złości
12
57%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group