Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6749
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uroczyste otwarcie muzeum przy Sudeckiej

Wtorek, 16 sierpnia 2016, 10:18
Aktualizacja: 10:44
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Uroczyste otwarcie muzeum przy Sudeckiej
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (15.08) uroczyście otwarto Muzeum Historii i Militariów przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze. W dniu Święta Wojska Polskiego odsłonięto również tablicę upamiętniającą 18. Karkonoski Pułk Przeciwlotniczy, który funkcjonował w tym miejscu.

Skansen wojskowy jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego. Na uroczyste otwarcie połączonych wystaw (wcześniej sprzęt radiolokacyjny znajdował się w Łomnicy) przybyli więc przedstawiciele wojska, związków i stowarzyszeń żołnierzy, kombatanci oraz władze miasta, powiatu i wielu innych gości zainteresowanych upamiętnieniem szczególnego dnia w historii Polski.

Uroczystość poprowadził ppłk. rez. Marek Gołębiowski. Wśród przemawiających był też ostatni dowódca 18. Karkonoskiego Pułku Przeciwlotniczego – płk. rez. Tadeusz Bąk (1990-2001). - Do garnizonu Jelenia Góra pułk został dyslokowany w 1967 roku, a od 1995 r. otrzymał nazwę „Karkonoskiego” (wcześniej m.in. jako 84. Pułk Artylerii Przeciwlotniczej, 18. Łużycki Pułk Artylerii Przeciwlotniczej), a jego powstanie datuje się na 1944 r. - Problemów było wiele. W tych koszarach stacjonowały inne jednostki, natomiast tu trzeba było wszystko urządzać na nowo, w szczególności obiekt techniczny i bazę szkoleniową – wspominał Tadeusz Bąk. - Fundując tablicę dzięki byłym żołnierzom, pracownikom cywilnym – chcieliśmy się wpisać w historię Jeleniej Góry – tak, aby kolejne pokolenia wiedziały, że w tym miejscu stacjonował kiedyś 18. Karkonoski Pułk Przeciwlotniczy – dodał ostatni dowódca pułku.

Wydarzenie było okazją do oficjalnego otwarcia wystawy. - Żałuję, że ci, którzy likwidowali jednostki wojskowe w Jeleniej Górze od samego początku nie odpowiedzieli sobie na pytanie, że musimy to jakoś rozwiązać – stwierdził prezydent Marcin Zawiła dziekując osobom dobrej woli za zaangażowanie w przedsięwzięcie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group