Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7138
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Udana Barejada po raz szósty

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 28 września 2008, 15:00
Aktualizacja: 15:07
Autor: Mar
Stanisław Lenartowicz i Hanna Bareja z trufeum festiwalu, Misiami
Fot. Mar
Festiwal Filmów Komediowych i Niezależnych Barejada 2008, mimo skromnego budżetu, doskonale współtworzył klimat 900–lecia Jeleniej Góry. Prawie pełna widownia podczas wyświetlania 17 filmów konkursowych. Tłumy podczas pokazów specjalnych. Tak było od czwartku do soboty.

Widzowie nogami pokazują jak bardzo cenią kino niezależne w jego odsłonie komediowej.
Jakby na przekór tej opinii główna nagroda, czyli Grand Prix i statuetka Złotego Misia trafiła w ręce Macieja Buchwalda za film „Nie ma o czym milczeć” sentymentalny obraz opowiadający o milczącym, nieśmiałym chłopcu.

– W tym roku poziom filmów był bardzo wyrównany, i po raz pierwszy żaden nie wyróżniał się tak na pierwszy rzut oka – mówiła Hanna Bareja, żona patrona festiwalu, Stanisława.Barei, zasiadająca w jury.
Nagrodę za najlepszy film fabularny dostał Michał Bursy za film „Poddasze”, natomiast za najlepszy film dokumentalny jury uznało „Pojazd Kaczka” w reżyserii Małgorzaty Frydrych i Dominiki Jaśkowiak. – Obok filmów konkursowych wyświetliliśmy sporo innych obrazów – mówi współtwórca festiwalu, Piotr Żukowski – Odszukaliśmy dwa mało znane filmy Stanisława Barei. Etiudę opartą o sztukę „Niemcy” i film dokumentalno-propagandowy, wskazujący na jakie niebezpieczeństwa narażony jest młody podróżnik. W roli głównej wystąpił Bogumił Kobiela. Obydwa bardzo się spodobały.

Wyświetlano też filmy Stanisława Lenartowicza, reżysera między innymi obrazu „Giuseppe w Warszawie”. Pan Stanisław swój ostatni film nakręcił przed stanem wojennym. – Nie mogłem firmować tego draństwa, jakie uczyniła władza ludziom, własnym nazwiskiem i przeszedłem na wcześniejszą emeryturę– wyjaśniał Stanisław Lenartowicz. – A festiwal jest wspaniały. Żałuję, że nie mogłem obejrzeć wszystkich filmów konkursowych, ale byłem też na festiwalu filmowych w Gdyni. Cieszę się, że przypominana jest twórczość Stasia Barei, który w swoim czasie był krytykowany za kręcenie filmów „pod publiczkę”.

Reżyser został nagrodzony Misiem specjalnym, za całokształt twórczości. Sporym wyzwaniem były po raz pierwszy płatne karnety na trzy festiwalowe dni. Symboliczna kwota 5 złotych nie była problemem dla widzów i sala kinowa przez wszystkie dni była prawie pełna, a organizatorzy sprzedali wszystkie karnety pierwszego dnia festiwalu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~widz Barejady 28-09-2008 15:59
Kto napisał ten artykuł jest albo niedoinformowany albo jest kłamcą....sorki ale to prawda. Byłam tam przez wszystkie trzy dni, żadnych tłumów,jak innymi laty nie zaobserwowałam, bilety można było kupić z powodzeniem w niedzielę, przed 17 więc po co ta ściema???? I jeszcze jedno............to nie jest już ta Barejada co przed laty...........:-(. Pozdrawiam
~Sabath 28-09-2008 20:20
chciałoby się
~Siwy 28-09-2008 21:12
Te bilety to jednak wielka przesada. Niesety, ale wszedzie szerzy sie KOMERCJA:(( Bardzo mi sie to nie podoba (i mysle ze nie tylko mi) WSTYD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~<< SS >> 29-09-2008 7:19
Rzeczywiscie - 5zl na 3 dni = 1,60zl/dzien -> istny majatek :/ Nie przesadzajcie ludzie. BTW to im mniej ludzi tym lepiej... Haha :>
~Bart 29-09-2008 14:13
Czyżby miasto zaprzestało wspierania barejady? hym, czy to tylko nastepny ciekawy pomysł organizatorów od 5zł się za czeło a w następnym roku już 10 i 15zł komercha komercha, tylko szkoda .. swoją drogą Barejada to mistrzostwo i szansa dla młodych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group