Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 20 lipca
Imieniny: Czesława, Małgorzaty
Czytających: 11275
Zalogowanych: 84
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczniowie SP7 w krainie lalkarstwa w mieście stu wież

Niedziela, 20 lipca 2025, 11:04
Aktualizacja: 11:08
Autor: Manu
Jelenia Góra: Uczniowie SP7 w krainie lalkarstwa w mieście stu wież
Fot. BM
W ramach współpracy z Teatrem Minor w Pradze, uczniowie z jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza wzięli udział w projekcie „Teatr i Szkoła”, który poprzez praktykę̨ teatralną wprowadza młodych odbiorców kultury w świat sztuki. Punktem wyjścia dla wspólnego spotkania praskiego teatru i szkoły jest twórcza refleksja na temat PRZYSZŁOŚCI.

Lalkarstwo stało się głęboko zakorzenionym zjawiskiem kulturowym i społecznym w Czechach, zostało nawet wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Czeskie lalkarstwo ma długą tradycję potwierdzoną wpisem na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Sztuka ta istnieje w Czechach nieprzerwanie od drugiej połowy XVIII wieku. Stopniowo lalkarstwo stało się rozrywką ludową, a wędrowni lalkarze przemierzali całe terytorium i rozpowszechniali język czeski, zwłaszcza na wsi. Stopniowo rozrywka uliczna stała się rozrywką rodzinną, gdy zaczęto produkować i sprzedawać teatrzyki stołowe. Często były one projektowane przez znanych artystów.

Jednym z nich był światowej sławy Jiří Trnka, który do dziś jest podziwiany przez artystów nie tylko z amerykańskich studiów Walta Disneya. Mieszkał i tworzył w centrum Pragi, w tak zwanym Domu Humla (Humlův dům), który stoi na Kampie w dzielnicy Malá Strana, w miejscu nazywanym praska Wenecja.

Można go znaleźć tuż nad Čertovką, odnogą Wełtawy. Lalkarze zazwyczaj zawsze sami rzeźbili lalki, a także prowadzili i mówili ich głosem podczas przedstawienia. Zgodnie ze sposobem, w jaki lalkarz prowadzi postacie, lalki dzielą się na prowadzone od góry (marionetki) i od dołu (kukiełki). Typowe czeskie postacie to klaun, diabeł, wodnik, czarownica, król i królewna.

W Czechach istnieje jeden kultowy duet: tatuś Spejbl i jego niegrzeczny synek Hurvínek. Obaj ujrzeli światło dzienne w Pilznie, na wschodzie Czech. Dziś znajduje się tam Muzeum Lalek (Muzeum loutek) a na ich historie można regularnie oglądać w Teatrze Spejbla i Hurvínka (Divadlo Spejbla a Hurvínka) w Pradze.

Rzeźbione lalki można znaleźć w całych Czechach w każdym sklepie z pamiątkami. Specjalnym obszarem, gdzie rzemiosło i sztuka lalkarska wprost kwitną, są Czechy Wschodnie.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
1004
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Czy żyjemy w czarnej dziurze? Nowa hipoteza
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Wypadek na Karpackiej – brawurowy 21–latek
 
Aktualności
Od biurowca do Pałacu w Dąbrowicy
 
Karkonosze
Pierwszy w regionie tor do "Hobby horse"
 
112
Motocyklistka z Włoch w opałach
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group