Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5077
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tyrani boją się takiej pieśni. Przedstawili “Kalendarz Pani Ani”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 marca 2012, 17:27
Aktualizacja: Niedziela, 18 marca 2012, 12:17
Autor: REED
Więcej zdjęć – wkrótce
Fot. RED
Opiewała wierszem niełatwe czasy manisfestując w ten sposób sprzeciw wobec uciskom reżimu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Mowa o zmarłej przed rokiem Annie Upirów, działaczce opozycji, docenionej w 2006 roku tytułem Zasłużonej dla Jeleniej Góry. Ułamek twórczości poetki zaprezentowano dziś w Książnicy Karkonoskiej w ramach pierwszego spotkania z planowanego cyklu “Odkurzanie Solidarności”.

– Wiosny pani Anna miała szczególne. Urodziła się na początku kwietnia 1922 roku, zmarła rok temu, 8 marca. 6 marca 1974 roku znalazła się na bruku za napisanie wiersza, który nie spodobał się pracodawcom – tymi słowami rozpoczął dzisiejsze spotkanie jego inicjator i współorganizator Michał Orlicz z jeleniogórskiej “Solidarności”, który często rozmawiał z Bohaterką wydarzenia. Jej portet, świece, flaga “Solidarności”, przyćmione światło. I ludzie, którzy przyszli, aby zapoznać się z mało znaną twórczością jeleniogórzanki.

Michał Orlicz przypomiał życiowe losy Anny Upirów, prześladowania, częste przesłuchania przez Służbę Bezpieczeństwa, zamykanie na “dołku” na 48 godzin. Za co? Rozrzucała przepisane na maszynie swoje wiersze, rozwijała transparenty “wrogiej” treści, próbowała dotrzeć do świadomości otumanionych propagandą PRL sąsiadów, kolportowała bibułę (czyli drugoobiegową prasę). Wiersz, za który Anna Upirów straciła pracę, przypomniała córka poetki, Danuta Rybicka-Jakubiec.

Zebrani w Książnicy Karkonoskiej mieli także okazję posłuchać trzynastu wierszy Anny Upirów z lat 1980 – 1989. Poezję czytali: Jan Owczarek, nauczyciel języka polskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, oraz Kamil Ziółkowski, licealista i przewodniczący Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. Utwory Anny Upirów – osadzone w szarych realiach lat osiemdziesiątych XX wieku – to cenna “podróż” w przeszłość dla tych, którym dane było poznać tamte czasy osobiście. To również ciekawa lekcja historii najnowszej dla pokolenia, które przyszło na świat już po przemianach w roku 1989.

Poezja zaangażowana, w której mówiąca wyraża frustrację zniewoleniem sumień, niesprawiedliwością i nierównością zestawioną ze sztandarowo głoszonymi hasłami o wolności, sprawiedliwości i równości, pozostaje w wielu wersach aktualna także dziś. “W erze wypaczeń, potknięć, błędów, ten towarzyszem, bratem był, kto umiał szybciej dojść do źródła, kto razem kradł i razem pił” /.../ “Ojczyzna znikła gdzieś w oddali/, za gęstnięjącą pijaną mgłą/... A chochoł grał i grał do tańca/ Jakby mu właśnie o to szło. – czytamy w wierszu “Mydlane bańki” z 1989 roku.

Anna Upirów nie bawiła się językiem: jej poetyka jest twarda i bezpośrednia, a nieraz gwałtowna. “Szykujemy taczki wam Siwaki, Los wam już sądzony taki” (“Malowane taczki” 1981) – pisze poetka o “bankrutach” władzy ludowej, znienawidzonych przez solidarnościowe środowiska. Bezpośrednio nawiązuje do Albina Siwaka, członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który symbolizował tzw. twardogłowy beton partyjny. W wierszach jeleniogórzanka zapisała także swą reakcję na wydarzenia historyczne: wprowadzenie stanu wojennego, zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki.

Jacek Dziedziński, wiceszef “Solidarności” jeleniogórskiej dodał, że przedstawiono jedynie ułamek twórczości Anny Upirów, która napisała mnóstwo wierszy dla najmłodszych. Być może uda się zorganizować wieczór tej poezji z okazji Dnia Dziecka. Hołd Annie Upirów oddał także Tomasz Kwiatkowski z Forum Młodych PiS.

Ta poezja wpisuje się także w dzisiejsze czasy, kiedy “Solidarność” jest na cenzurowanym, a opluwanie związku jest modne. Opluwanie nie tylko związku, lecz także zjawiska solidarności międzyludzkiej – zaznaczył Franciszek Kopeć, przewodniczący ZRJ NSZZ “S”.
– Płomień rozgryzie malowane dzieje/ Skarby mieczowi spustoszą złodzieje/Pieśń ujdzie cało – ten fragment z Adama Mickiewicza zacytował na koniec spotkania Jan Owczarek. – Poezja Anny Upirów w trudnych czasach się nie zestarzeje, bo tyrani boją się takich pieśni – podkreślił.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Tosia11 8-03-2012 18:56
poznalam panią Ani dopiero w latach 90-tych i zawsze patrzyłam na Nią przez pryzmat Jej doświadczeń. Wiem , ile kosztowała wtedy odwaga, Szkoda, że teraz o tym nie za bardzo się pamięta, tym bardziej, iż przyzwoici ludzie w dzisiejszym świecie są traktowani jak nieudacznicy, którzy nie znają życia.
~ 8-03-2012 19:15
Bardzo ładne przedsięwzięcie, gratuluję!
~jeż 8-03-2012 19:27
jakże aktualne są stwierdzenia Poetki, w dzisiejszych okolicznościach!!
~czyt 8-03-2012 19:56
Czy można, się zapoznać z wierszami na stronach internetowych. Dlaczego spotkanie było w środku tygodnia i tak niedogodnych godzinach, mało informacji zapraszających. Nieraz dobrze wiedzieć, że w naszym mieście są osoby które mogą zapisać się pozytywnie w historię Naszego Miasta.
~Jacek 8-03-2012 21:19
Główny inicjator tego wydarzenia to nie Tomasz, lecz Michał Orlicz. Podziękowanie dla wszystkich, którzy czynnie wsparli jego pomysł !
~ 9-03-2012 11:24
a dzis mamy sprzedana Polske, i hasla Polska to nienormalnosc,,w tym kraju o ktorego normalnosc walczyla piszac wiersze , juz nikt nie zyje normalnie, o przeprazam zyja tylo ci ktorzy dali jej pare zloty nagrody i jakis tam medal na otarcie lez i tym wiekszy paradoks ze dali jej ci ktorym w komunie sie zylo dobrze ,wowczas stali po przeciwnej stronie, .Ciezkie miala zycie to prawda, ale takie ciezkie zycie miala niejedna kobieta wowczas a dzis ciezkie zycie ma nawet dziewczynka w wozeczku, tyle dobrego sie narobilo , ze nawet nie wiemy dlaczego, ale wiemy przez kogo, przez takich bohaterow co to maja silne parcie na slawe
~Morsik 9-03-2012 12:57
Wiersze Pani Anny Upirów można przeczytać na stronie internetowej www.wielka-solidarność.pl. Zapraszam, jest tam sporo ciekawostek z naszego Regionu, i nie tylko...
~.:, 9-03-2012 14:44
o, i krysia nawet przyszła z danielkiem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group