Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14033
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świat: Twórczość Georga Heyma inspiracją dla Diamandy Galás

Niedziela, 7 lipca 2013, 8:04
Aktualizacja: 8:06
Autor: Elster
Świat: Twórczość Georga Heyma inspiracją dla Diamandy Galás
Fot. Archiwum
Poezja urodzonego pod koniec XIX wieku w Jeleniej Górze niemieckiego pisarza Georga Heyma stała się inspiracją dla Diamandy Galás, amerykańskiej wokalistki, śpiewaczki operowej, wirtuozki fortepianu, kompozytorki, awangardowej performerki, artystki multimedialnej i audiowizualnej greckiego pochodzenia.

Najnowszy projekt „Szpital malaryczny” legendarnej artystki awangardowej Diamandy Galás to muzyczne opracowania poezji autorstwa Georga Heyma.

Jak wyznaje Diamanda Galás, teksty Heyma są pełne rozpaczy i smutku. Jednak to piękne wiersze, mało kto potrafi w taki sposób opowiadać o cierpieniu. – Heym jest dla mnie jak brat, potrafię poczuć jego cierpienie i uwolnić się od własnego. To sztuka, która ratuje życie – mówi artystka.

Georg Heym przyszedł na świat 30 października 1887 roku w Jeleniej Górze. Był jednym z najwybitniejszych niemieckich poetów, uważany jest także jako jeden z prekursorów wczesnego ekspresjonizmu literackiego. Kluczowym dla rozwoju poety był okres zimowy 1909/1910. W 1911 roku ukazał się jego tomik wierszy pt. „Wieczny dzień”, który był jedynym wydanym za życia Heyma i jest uważany za pierwszy znaczący wkład w rozwój ekspresjonizmu niemieckiego.

Heym zmarł w wieku 24. lat - 16 stycznia 1912 r. w Berlinie. Jego śmierć była wynikiem nieszczęśliwego wypadku. Wraz z kolegą jeździł na łyżwach po zamarzniętej rzece, gdy lód się załamał - obaj się utopili. Pozostawił po sobie ponad 500 wierszy, szkiców lirycznych, utworów pisanych prozą i niedokończonych prac literackich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
486
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group