Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 2741
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Twórcza młodzież z Norwida

Niedziela, 11 grudnia 2016, 16:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 grudnia 2016, 9:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Twórcza młodzież z Norwida
Fot. Przemek Kaczałko
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze spięli klamrą Rok Henryka Sienkiewicza, ustanowiony przez Senat RP. Cykl wydarzeń, które w większości odbywały się w szkole, zakończyli przedstawieniem w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Był to pokaz pomysłowości młodzieży tworzącej Teatr Ściepliz.

Zgromadzeni w JCK-u mogli zobaczyć autorski teatr klasy 1a pod kierunkiem polonisty – Ryszarda Grzywacza. - Jest to zamknięcie obchodów Roku Sienkiewicza. W Norwidzie mamy taką tradycję, że obchodzimy i czcimy rok patronów, bo mieliśmy Witkacego, Tuwima, happeningi, jak np. wielkie czytanie Sienkiewicza w szkolnym radiowęźle, konkurs plastyczny czy recytacje – powiedziała Iwona Kumek, dyrektorka II LO im. C.K.Norwida.

Intensywne przygotowania trwały dwa miesiące. Kreatywna młodzież w wyjątkowy sposób (chwilami podniosły, ale i humorystyczny) przybliżyła twórczość Sienkiewicza. - We wrześniu dostaliśmy propozycję podsumowania tego roku od pani poseł Czernow – zaznaczyła dyrektorka.

- Mieli przyspieszony kurs teatralny. W Norwidzie szybko czas płynie i to są świetne dzieciaki – mówił Ryszard Grzywacz. - Cała koncepcja powstawała na drodze rozmów, dyskusji. To jest w 100 proc. ich spektakl, ja tylko czuwałem, żeby to miało ręce i nogi i żeby to utrzymać w jakiejś estetyce – podkreślił nauczyciel języka polskiego. Zaangażowanie uczniów było godne podziwu, bowiem, jak przyznał ich opiekun, gdyby mogli, to by spali w szkole i zmuszali go do pracy.

- Bardzo się cieszę, że mogłem tutaj być. Dobrze, że młodzież w to wchodzi. To była taka lekcja historii o Sienkiewiczu w pigułce podana w bardzo fajny, przystępny sposób – ocenił Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru im. C.K. Norwida, który dodał, że kreatywność i pobudzanie młodzieży do myślenia przez sztukę, to bardzo ważne zadanie grona pedagogicznego i ludzi sztuki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group