Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8080
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/WARSZAWA: Turysta z charyzmą

Środa, 9 września 2009, 9:20
Aktualizacja: Czwartek, 10 września 2009, 14:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/WARSZAWA: Turysta z charyzmą
Fot. Archiwum
Godność Członka Honorowego PTTK otrzymał podczas XVII walnego zjazdu tej organizacji znany działacz turystyczny i pasjonat przyrody Zdzisław Gasz. W ponad 60–letniej historii oddziału zaszczytu tego dostąpili nieżyjący już Mieczysław Holz i Teofil Ligenza vel Ozimek.

Pan Zdzisław to człowiek instytucja. – Niezmordowany inicjator dziesiątek przedsięwzięć turystycznych, perfekcyjny i konsekwentny w działaniu, doskonały szkoleniowiec i organizator. Człowiek obdarzony bardzo dobrą pamięcią i erudycją. Krajoznawca z zamiłowania – opisuje Andrzej Mateusiak.

Współpracuje z wieloma organizacjami społecznymi i instytucjami oraz samorządami. Posiada ogromny autorytet w regionalnym środowisku turystycznym. Redaktor wydawnictw okolicznościowych. Czynny działacz, a także wieloletni prezes regionalnych oddziałów PTSM i LOP.

– Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w swoim życiu zorganizował imprezy, szkolenia, wycieczki, rajdy, konkursy dla ponad 150 tysięcy uczestników, w większości dla młodzieży. Jego hobby „stacjonarne” to historia, zwłaszcza okres piastowski oraz powstania narodowe w XIX i XX wieku. Hobby „mobilne” zaś to wycieczki, wyprawy i to zarówno te sentymentalne zadeptywanie doskonale znanych Beskidów (każdego roku co najmniej dwukrotne), jak i wyprawy dalekie.

Nie są mu obce kresy wschodnie Rzeczpospolitej, republiki nadbałtyckie, kraje północne (Islandia, Norwegia, Szwecja), a także południowe (Hiszpania, Portugalia). Jest miłośnikiem i zbieraczem broni białej: szczególnie szabli polskich oraz niezrównanym znawcą trunków, zwłaszcza win. Nigdy nie odmawia pomocy młodszym kolegom w wielu dyscyplinach wiedzy. Bardzo pracowity, zawsze w podróży, mający zagospodarowane wszystkie weekendy na spotkania, imprezy, sympozja. Koleżeński i niezawodny. Fachowiec – dodaje A. Mateusiak.

Suma czterech lat
Zjazd posumował czteroletnią kadencję działalności PTTK. W latach 2005-2008 towarzystwo liczące ponad 72,5 tys. członków skupionych w 314 oddziałach zorganizowało 93,8 tys. imprez z udziałem 2,5 mln uczestników. Opiekowało się ponad 65 tys. km szlaków turystycznych. Pod egidą towarzystwa prowadzonych jest 15 muzeów regionalnych. Baza turystyczna PTTK to 179 obiektów (schroniska, hotele, stanice wodne, kampingi, itp., w tym dwa zamki: Chojnik i Golub-Dobrzyń) z 7600 miejscami noclegowymi całorocznymi 11600 miejscami noclegowymi sezonowymi. Na remonty i inwestycje obiektów w czasie kadencji wydano ponad 46,6 mln zł, w tym 2,1 mln z funduszy ochrony środowiska. Jedną z ważniej
Nowo wybrane władze PTTK w znacznej części nie zmieniły się. Z Dolnego Śląska do władz naczelnych wybrano: Mariana Hawrysza z Lubina - do Zarządu Głównego, Ryszarda Wulicza z Lądka Zdroju - do Głównej Komisji Rewizyjnej i Henryka Antkowiaka - do Głównego Sądu Koleżeńskiego. Zjazd podjął też uchwałę o wsparciu renowacji obiektów zabytkowych będących własnością PTTK. Cieszą się z tego działacze jeleniogórskiego Oddziału, licząc na pomoc i wsparcie w pracach remontowych na zamku Chojnik.

Rok 2010 ogłoszono „Rokiem Turystyki Wodnej PTTK".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
841
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group