Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4990
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trzydzieści róż na trzydziestolecie

Piątek, 11 września 2009, 17:45
Aktualizacja: Sobota, 12 września 2009, 7:54
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Trzydzieści róż na trzydziestolecie
Fot. TEJO
Wystawą prac dyplomowych uczniów Liceum Plastycznego z Cieplic rozpoczęto dziś w Muzeum Karkonoskim obchody trzydziestej rocznicy istnienia szkoły. Były gratulacje, prezenty i – co najważniejsze – zachwyt nad dziełami sztuki wykonanymi przez młodych artystów.

Przepiękne szklane rękodzieła, dające do myślenia rzeźby, obrazy przedstawiające piękno Jeleniej Góry i okolic, przedmioty abstrakcyjne i użytkowe zapełniły sale parteru Muzeum Karkonoskiego. Zarówno okazja jak i twórcy eksponatów są nietypowi dla muzealnych gablot. To absolwenci Liceum Plastycznego z Cieplic, które – wystawiając prace swoich byłych uczniów – uczciło w ten sposób przypadającą w tym roku 30. rocznicę powołania szkoły.

– Dziś nie ja jestem tu gospodynią – powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor MK oddając prowadzenie całej uroczystości Małgorzacie Kasztelan, szefowej szkoły „jubilatki”. M. Kasztelan długo i na kilka tur witała gości, w tym Władysława Kuca, jednego z założycieli i długoletniego dyrektora placówki. Podkreśliła, że Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Wyspiańskiego, w skład którego wchodzi LP, jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Wspomniała także o nauczycielach, którzy już odeszli z tego świata.

Małgorzata Kasztelan przekazała w podarunku i podzięce Muzeum Karkonoskiemu kryształowy puchar z 1949 roku, który zawsze stał w gabinecie dyrekcji cieplickiej szkoły. – Został on wykonany polskimi rękoma, ale w niemieckich formach – wyjaśnił Władysław Kuc. Prezentów było więcej: muzeum dostało także panoramę Karkonoszy z perspektywy Cieplic namalowaną podczas jednego z międzynarodowych plenerów plastycznych. Obecny na uroczystości wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak w swoim wrocławskim gabinecie powiesi obraz, podarunek od dyrekcji i społeczności LP. Wcześniej były zastępca prezydenta Jeleniej Góry wręczył Małgorzacie Kasztelan imponujący bukiet trzydziestu róż.

Dyrektorka placówki zapowiedziała także kolejny plener, który zacznie się pod koniec września. Nowością będzie możliwość udziału każdego mieszkańca miasta zainteresowanego malarstwem. – Będzie okazja do zasięgnięcia rady u profesjonalnych artystów – zapowiedziała. Obchody roku jubileuszowego potrwają w placówce przez najbliższe miesiące i zakończą się w czerwcu 2010.

Po części oficjalnej zgromadzeni wysłuchali mini-recitalu wokalistki Marysi i gitarzysty Kuby, którzy towarzyszyli muzyką także wówczas, kiedy goście muzeum podziwiali eksponaty. Przygotowano także projekcje filmów o szkole oraz o Międzynarodowym Plenerze Malarskim. Warto przyjść do Muzeum Karkonoskiego, bo wystawa jest czynna tylko do 25 września.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group