Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2553
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trwają zapisy na wymianę pieców węglowych

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 14 marca 2014, 7:39
Aktualizacja: Sobota, 15 marca 2014, 8:34
Autor: rylit
Fot. rylit
W II LO odbyło się spotkanie mieszkańców Cieplic z radą tej uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry oraz pracownikami Urzędu Miasta, w ramach programu „KAWKA”, który dotyczy eliminacji węglowego systemu grzewczego na rzecz nowoczesnych rozwiązań.

Spotkanie zorganizowała Rada Jednostki Pomocniczej Miasta Jeleniej Góry „Uzdrowisko Cieplice” oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

Program pilotażowy „Kawka”, jak powiedziała otwierająca spotkanie naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Ewa Grześkowiak, to program mający na celu likwidację niskich emisji, czyli indywidualnych palenisk węglowych oraz lokalnych i osiedlowych kotłowni węglowych na rzecz podłączeń do miejskiej sieci grzewczej.

Przystąpienie do programu jest konieczne, bo dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza są bardzo przekroczone. Dotyczy to szczególnie Cieplic, gdzie duża emisja zanieczyszczeń może w najbliższym czasie doprowadzić do utraty statusu uzdrowiska.

Zainteresowanie spotkaniem wśród mieszkańców Cieplic było spore, bowiem dzielnica to głownie stara, gęsta zabudowa, gdzie funkcjonują paleniska i kotłownie opalane paliwem stałym, więc emitują dużą ilość zanieczyszczeń. Program „KAWKA” w swoich założeniach oferuje kontrahentom likwidującym paleniska lub kotłownie węglowe, dofinansowanie, które może sięgnąć nawet 90 proc., w tym 60 proc. w formie dotacji bezzwrotnej (do 45 proc. środki NFOŚiGW i do 15 proc. WFOŚiGW we Wrocławiu oraz 30 proc. w formie pożyczki na zasadach preferencyjnych).

Informacji na temat rozbudowy istniejącej sieci ciepłowniczej i podłączenia istniejących obiektów ogrzewanych ze źródeł lokalnych, przy wykorzystaniu paliwa stałego, do sieci systemowej omówił prezes firmy ECO Wojciech Makarski. Zasadniczym kryterium przyłączenia dużych budynków wielorodzinnych (wspólnot) jest ponad 50 proc. mieszkańców przystępujących do programu.

Spotkanie nie obligowało do złożenia deklaracji, ale miało na celu zapoznanie mieszkańców z programem „Kawka” oraz uzyskanie ich opinii w tej sprawie. Na wiele pytań padających z sali starała się udzielić odpowiedzi obecna na spotkaniu kierowniczka Referatu Ochrony Środowiska Bożena Mazurek. Sytuacje skomplikowane prawnie, administracyjnie, czy też spore oddalenia konkretnego obiektu od sieci ciepłowniczej zostaną rozpatrzone indywidualnie.

Aby Jelenia Góra otrzymała środki w ramach programu „Kawka” musi zostać złożonych minimum 95 deklaracji w terminie do 30 kwietnia 2014 r. Deklaracje można składać oraz zasięgnąć szerszej informacji na temat programu „KAWKA” w biurach Urzędu Miasta (ul. Sudecka 29, ul. Ptasia 6a i Plac Ratuszowy 58).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~bolek86 14-03-2014 8:25
wymieniajcie - chodzi o to że cieplice przez zanieczyszczenie powietrza mogą stracić status osrodka sanatoryjnego etc - o tym iedys już pisali - bardziej eko-ogrzewanie może zmniejszyć emisje a tym samym zdjąć cieplice z czarnej listy
~Model 14-03-2014 8:29
Foto nr. 5 Fajna czarnulka :D
~Ekologiczny 14-03-2014 8:45
Żeby tylko ten program "Kawka" nie odbił się wielką czkawką. Mnie już UM namówił na ekologiczne ogrzewanie w zamian za ulgę w podatku od nieruchomości. Koszty poniosłem dość spore, a ulgę raczej symboliczną miałem raptem dwa lata. W tym roku okazało się ,że ulgą została cichaczem zniesiona. Jak widać gxxxo i tyle są warte obietnice i zapewnienia naszych samorządowców. MOJEGO POPARCIA W NADCHODZĄCYCH WYBORACH NIE DOSTANĄ
~jakitaki 14-03-2014 8:47
nie ma jak zdać się na jedynego dostawcę ciepła... i potem narzekać, na wysokie ceny. w chwili obecnej nowoczesne piece węglowe, są bardzo ekologiczne i mają wysoką sprawność, więc jeśli wspólnoty mieszkaniowe choć trochę myślą, na pewno nie będą korzystały z takich rozwiązań, uzależniających ich od jedynego słusznego dostawcy ciepła... tylko będą korzystały ze swoich kotłowni, ze swoich pieców, płacąc tylko tyle, ile jest to niezbędne...
~/-/ 14-03-2014 8:59
Jelonka informuje o o...tym spotkaniu, a dlaczego nie informowała że spotkanie ma się odbyć? kiedy i gdzie?
~` 14-03-2014 9:16
A to szanowy Pan Dżej Dabelju mieszka w Cieplicach?
~18 sqandal 14-03-2014 9:17
.... już raz to przerabialiśmy , ulgi na ogrzewanie gazowe i co jak pózniej dowalili ceny gazu ( a miało być taniej ) to szybko wróciliśmy do ogrzewania piecami kaflowymi . PowtArzacie zaś numer teraz z ciepłowniami , no , no
~Pelet 14-03-2014 10:10
1* ECO -ceny z kosmosu + comiesięczne opłaty ( nie małe) przesyłowe w miesiącach kiedy kurki są pozakręcane + częste awarie w okresie grzewczym , zxxbxxta oszczędność , 2* walczymy z ruskimi , jak nam dowalą cenę gazu to się kopytami nakryjemy
~kibic99 14-03-2014 11:12
Wymieniajcie,wymieniajcie,jak putin zakręci kurek z gazem to będziecie w czarnej doopie ,a tak będzie !
~Marcin1984 14-03-2014 11:26
To jest ściema - złożyłem wniosek ponad rok temu i nic do tej pory. W tej chwili piec węglowy mi się popsuł i jestem zmuszony robić gazowe. Na pytanie, czy zwrócą mi koszty (ich część), jeżeli na własną rękę będę teraz robił ogrzewanie gazowe (zbierał wszystkie rachunki, faktury itp.) Pani odpowiada, że jak będą mieli wymaganą ilość wniosków - projekt ruszy. Więc w sumie tylko mydlenie oczu i czcza paplanina (żadnych konkretów)
~znawca 14-03-2014 15:13
Tak lemmingi, wymieniajcie piece na gazowe, a jak Batiuszka Putin przykręci nam kurek to ogrzejecie się dobrymi intencjami eko-terrorystów :-D
~ 14-03-2014 15:45
gdyby MZK zmieniło autobusy na trolejbusy to z pewnością też byłby świetny pomysł no i co z tym SKM prezydencie ?, my nie zapomnieliśmy
~ 14-03-2014 15:55
pewnie swojaki dostaną spore dofinansowanie, bedziemy sie baznie przyglądać czy szarańcza tez cos dostanie
~ala9ala 14-03-2014 17:12
super sprawa, a co z Jelenią Górą?
~Jel... 14-03-2014 21:40
to są niesamowite koszty (mimo dotacji)w starym budownictwie każdą złotówkę musimy przeznaczyć na wyremontowanie tego co adm zniszczyły przez tyle lat.Miesięczna opłata wynosić będzie 170zł i wcale nie będzie ciepło jak przy piecu kaflowym.
~ciota z po 14-03-2014 23:15
Tylko pet się pali świetnie
~ 15-03-2014 7:18
Lepiej wymienic piec w kotlowni na wysokosprawny niz wpasc w pulapke politykow - gaz jest paliwem oplacalnym tylko w nowowybudowanych dobrze izolowanych budynkach.
~psps 15-03-2014 7:32
Jelenia Góra (cała) nie ma żadnego programu wymiany starych indywidualnych palenisk na paliwo stałe, na bardziej ekologiczne. Kilka lat temu była akcja i wybudowali nowe przewody wentylacji i spalinowe w budynkach administrowanych przez miasto. Ale nie poszły za tym żadne zachęty do zamiany pieców na ogrzewanie gazowe. Teraz ZGMiK się okopał pochłaniając bardzo duże czynsze i jak może to utrudnia zmianę, przedłuża pobieranie tak dużych czynszów, nic nie ułatwia, nie pomaga. A polskie prawo budowlane też skutecznie sformalizowało wymianę, że same papiery potrzebne do załatwienia tej sprawy ogrzeją zimą mieszkanie. Obecnie nie ma też akcji promocyjnej i akcji wyłapywania mieszkańców palących byle czym.
~ 15-03-2014 8:21
kwestia czasu jak ruskie gaz nam odetną ...myślałem nad wymianą,ale czasy zrobiły się nie pewne ,w piecu spalę wszystko a w gazowym tylko gaz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group