Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6488
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trwają zapisy na wymianę pieców węglowych

Piątek, 14 marca 2014, 7:39
Aktualizacja: Sobota, 15 marca 2014, 8:34
Autor: rylit
Jelenia Góra: Trwają zapisy na wymianę pieców węglowych
Fot. rylit
W II LO odbyło się spotkanie mieszkańców Cieplic z radą tej uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry oraz pracownikami Urzędu Miasta, w ramach programu „KAWKA”, który dotyczy eliminacji węglowego systemu grzewczego na rzecz nowoczesnych rozwiązań.

Spotkanie zorganizowała Rada Jednostki Pomocniczej Miasta Jeleniej Góry „Uzdrowisko Cieplice” oraz Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

Program pilotażowy „Kawka”, jak powiedziała otwierająca spotkanie naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Ewa Grześkowiak, to program mający na celu likwidację niskich emisji, czyli indywidualnych palenisk węglowych oraz lokalnych i osiedlowych kotłowni węglowych na rzecz podłączeń do miejskiej sieci grzewczej.

Przystąpienie do programu jest konieczne, bo dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza są bardzo przekroczone. Dotyczy to szczególnie Cieplic, gdzie duża emisja zanieczyszczeń może w najbliższym czasie doprowadzić do utraty statusu uzdrowiska.

Zainteresowanie spotkaniem wśród mieszkańców Cieplic było spore, bowiem dzielnica to głownie stara, gęsta zabudowa, gdzie funkcjonują paleniska i kotłownie opalane paliwem stałym, więc emitują dużą ilość zanieczyszczeń. Program „KAWKA” w swoich założeniach oferuje kontrahentom likwidującym paleniska lub kotłownie węglowe, dofinansowanie, które może sięgnąć nawet 90 proc., w tym 60 proc. w formie dotacji bezzwrotnej (do 45 proc. środki NFOŚiGW i do 15 proc. WFOŚiGW we Wrocławiu oraz 30 proc. w formie pożyczki na zasadach preferencyjnych).

Informacji na temat rozbudowy istniejącej sieci ciepłowniczej i podłączenia istniejących obiektów ogrzewanych ze źródeł lokalnych, przy wykorzystaniu paliwa stałego, do sieci systemowej omówił prezes firmy ECO Wojciech Makarski. Zasadniczym kryterium przyłączenia dużych budynków wielorodzinnych (wspólnot) jest ponad 50 proc. mieszkańców przystępujących do programu.

Spotkanie nie obligowało do złożenia deklaracji, ale miało na celu zapoznanie mieszkańców z programem „Kawka” oraz uzyskanie ich opinii w tej sprawie. Na wiele pytań padających z sali starała się udzielić odpowiedzi obecna na spotkaniu kierowniczka Referatu Ochrony Środowiska Bożena Mazurek. Sytuacje skomplikowane prawnie, administracyjnie, czy też spore oddalenia konkretnego obiektu od sieci ciepłowniczej zostaną rozpatrzone indywidualnie.

Aby Jelenia Góra otrzymała środki w ramach programu „Kawka” musi zostać złożonych minimum 95 deklaracji w terminie do 30 kwietnia 2014 r. Deklaracje można składać oraz zasięgnąć szerszej informacji na temat programu „KAWKA” w biurach Urzędu Miasta (ul. Sudecka 29, ul. Ptasia 6a i Plac Ratuszowy 58).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group