Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 4028
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trwa sprawdzanie, kto czym grzeje w Cieplicach

Czwartek, 29 listopada 2012, 10:07
Aktualizacja: 10:14
Autor: UM
W związku ze wzmożonym zapyleniem, trwają kontrole systemów ogrzewania obiektów w Cieplicach. – Będziemy prowadzić szczegółową inwentaryzację wszystkich źródeł emisji gazów i pyłów. Zaczynamy od największych obiektów, co nie znaczy, że Straż Miejska będzie omijała domy mieszkalne, nawet najmniejsze. Oczywiście, w przypadku stwierdzenia zadymienia w konkretnym kwartale domów, strażnicy będą sprawdzali, czym są opalane mieszkania – informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.

Przeprowadzono już szereg kontroli, m.in. w trzech piekarniach (dwie z nich opalane są gazem, jedna – peletem, tj. brykietami z trocin). Firma PMPoland przyłączona jest do sieci PEC, stacja pogotowia ratunkowego i stacja obsługi pojazdów przy Cieplickiej, na granicy z Sobieszowem – olejem opałowym. Dwa większe osiedla - „Orle i XX-lecia – są przyłączone do PEC, a kompleks budynków przy ul. Tetmajera ma własną kotłownię gazową. Większość obiektów jest po procesie termomodernizacji, więc zużycie tych paliw jest relatywnie mniejsze, co wpływa na wielkość emisji.

Wszystko to razem potwierdza tezę, że jednym z głównym emitentów pyłu są prywatne mieszkania, opalane albo paliwem gorszej jakości, albo palnymi odpadami i zwykłym śmieciem. Faktem jest, że opalanie drewnem i peletem, aczkolwiek są to paliwa dopuszczone do obrotu i (szczególnie pelet) wydajne, niestety wpływa negatywnie na wskaźnik zapylenia powietrza, bo przecież coraz popularniejsze kominki domowe nie mają montowanych urządzeń odpylających spaliny – informuje Cezary Wiklik.

- Będziemy kontynuować kontrole – zapowiada prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła – i wpływać na poprawę sytuacji, a strażnicy miejscy nie będą cofać się przed nakładaniem mandatów w przypadkach stwierdzenia naruszenia prawa w tym zakresie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
1006
Jest nowy
7%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group