Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8823
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trudne życie w świecie praworęcznych

Wiadomości: REGION
Środa, 13 sierpnia 2008, 14:41
Aktualizacja: 17:40
Autor: Mar
Fot. Archiwum
Dzisiaj, 13 sierpnia, obchodzony jest światowy dzień leworęcznych. Jest to święto największej mniejszości na świecie – mańkuci stanowią 10 procent całej populacji na Ziemi.

Choć leworęczni nie myślą o sobie w kategoriach inności, świat wokół nich próbuje wmówić im odbieganie od normy. Jak powiedział jeden z leworęcznych - My, mańkuci, przywykamy jakoś do praworęcznego świata, grywamy nawet na fletach prostych, które mają dziurki ułożone wbrew nam. Ale zawsze jest tak, że im, kto bardziej ułatwi życie praworęcznemu, tym bardziej je zatruje mańkutowi.

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych organizuje Klub Leworęcznych, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. Osoba leworęczna to taka, u której dominuje prawa półkula. Leworęczność to najbardziej widoczny jej objaw. W rzeczywistości prawo-, leworęczność jest zaledwie jednym z objawów dominacji u człowieka jednej połowy ciała nad drugą, bowiem o stronności (lateralizacji) człowieka decyduje sprawność wszystkich podwójnych narządów, nie tylko rąk, ale także uszu, nóg i oczu.
- Dla mnie najtrudniejszym okresem była służba wojskowa – mówi Marek, mieszkaniec Jeleniej Góry – kiedy na strzelnicy łuski wyrzucane z kałasznikowa przelatywały mi centymetry przez nosem. Ale ciągle spotykam urządzenia, które utrudniają życie leworęcznemu. Przełączniki, wskaźniki, uchwyty, wszystko jest przeznaczone wyłącznie dla praworęcznych.

W niektórych państwach Afryki i krajach muzułmańskich istnieje silna presja na używanie ręki prawej. Religia islamska surowo przestrzega podziału na czynności rytualnie "czyste" i "'brudne". Nie wolno np. sięgać po jedzenie ręką lewą uważaną za nieczystą. Najmniej osób leworęcznych jest w Chinach i Japonii, bo tylko 3%, a najwięcej wśród Żydów i Eskimosów – 20 procent.

Leworęczni mają swoje witryny internetowe. W serwisie http://www.leworeczni.pl/sklep można znaleźć informacje i ofertę produktów zaprojektowanych specjalnie dla „mańkutów”. Jest ich tam jednak bardzo mało w stosunku do potrzeb. Bo nawet noże mają ostrza profilowane tak, żeby lepiej cięły w prawej ręce.

Dostrzegają to wprawdzie jeszcze tylko nieliczni producenci, którzy oferują przybory do pisania czy nożyczki spełniające wymogi ergonomiczne adresowane do prawo
i leworęcznych użytkowników. Okazało się, że jest możliwe wyprodukowanie nożyczek z wyprofilowanym uchwytem dostosowanym do specyfiki lewej ręki,
z odwrotnym ułożeniem ostrzy, dzięki czemu doskonale widoczna jest linia cięcia. Ileż radości może przynieść dziecku obrazek umieszczony z przodu kubka, flamastra, czy długopisu trzymanego lewą ręką, do tej pory na taki luksus mogły liczyć tylko dzieci praworęczne.

Sprawdziliśmy czy w Jeleniej Górze można kupić coś dla leworęcznych. Były nożyczki i jedno pióro na naboje dla dzieci. W księgarni EMPiK przy ulicy 1 Maja lada dzień pojawią się rzeczy dla leworęcznych – Zamówiliśmy pióra, długopisy i inne przybory szkolne którymi wygodnie mogą się posługiwać leworęczni – wyjaśnia kierownik Katarzyna Rogulska.

Do lat siedemdziesiątych XX wieku przestawianie leworęcznych na prawą rękę było powszechną praktyką. Rodzice, dziadkowie i nauczyciele zmuszali dzieci do pisania prawą ręką, czy trzymania sztućców w prawej ręce. Kuriozalnie brzmią aktualnie stosowane niegdyś metody typu: przywiązywanie lewej ręki do ciała lub do krzesła, bandażowanie czy wkładanie w gips. Dziś wiadomo już, że przestawianie leworęcznego dziecka na pisanie prawą ręką jest bardzo szkodliwe. Przy przestawieniu się z wrodzonej leworęczności na praworęczność mózg nie zmienia jednocześnie dominującej półkuli, tylko przeciąża półkulę, która nie jest dominująca. Dziecko opanowuje świat jako osoba praworęczna, ale przeżywa go jak osoba leworęczna. Bezpośrednimi skutkami przestawienia z lewej ręki na prawą mogą powodować: zaburzenia pamięci, koncentracji, zaburzenia mowy, trudności w czytaniu i poprawnym pisaniu (dysleksja, dysortografia, dysgrafia).

Funkcjonowanie w świecie przystosowanym dla uprzywilejowanej większości spowodowało, że osoby leworęczne wykazują niezwykłe zdolności adaptacyjne. Na przykład w pracy z komputerem bardzo sprawnie posługują się myszką, wykorzystując do tego swoją prawą rękę (spróbujcie, praworęczni, to samo zrobić lewą ręką!). Można, zatem stwierdzić, że osoby leworęczne mają nawet pewną przewagę nad praworęcznymi, gdyż ich prawa ręka jest o wiele bardziej sprawna, niż lewa u praworęcznych. Żeby się o tym przekonać, wystarczy przeprowadzić prosty test, polegający na jednoczesnym pisaniu cyfr w układzie pionowym obiema rękami, aby zobaczyć, jak niewielka różnica poziomu graficznego występuje u leworęcznych. Przeprowadzenie tej samej próby u praworęcznych wyraźnie wskazują na znacznie ograniczoną precyzję ruchów ich lewej ręki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

Budzikusik 13-08-2008 16:17
Ja jestem leworęczny.
~GIGA 13-08-2008 21:52
ja też :) wszystkiego najlepszego z okazji naszego święta!
~huba 13-08-2008 21:57
a kiedy bedzie jakis światowy dzień praworęcznych??......
~ 13-08-2008 22:20
~"mańkut" 13-08-2008 22:40
jestem leworęczna i jestem z tego dumna ;) a do tego jacy zdolni tez jestesmy ;) nikt chyba nie zaprzeczy.....
UZet 13-08-2008 22:43
Ja też leworęczna. :D
~ikj 13-08-2008 23:16
mam dwójkę dzieci leworęcznych, niczym nie odbiegają w sprawności od dzieci praworęcznych, wydaje mi się,że są bardziej sprytniejsze,gdyż jeszcze dwa lata temu nie wiedziałam,że istnieją sklepy z artykułami dla leworęcznych,byłam dumna z mojego dziecka,jak wycinał zwykłymi nożyczkami różne rzeczy z papieru,a przy tym dobrze się bawiąc.Jeżeli chodzi o obsługę komputera,to zaskakuje mnie,jak potrafi dwoma rękoma naraz obsługiwać go.
~_wójekfafickabeznicka___ 14-08-2008 0:59
Właśnie sobie uświadomiłem, że ja nie jestem ani mniejszość narodowa, ani religijna, ani seksualna i nawet manualna ...i nie mam swojego święta, ani klubu, ani nawet parady !!! ...bycie w większości jest po prostu prze....ane ;))) PS: Od dzisiaj będę ćwiczył lewiznę i coś jeszcze, co by dostać się do jakiejś mniejszości ;)
~promila666 14-08-2008 1:57
svieto levorecznych hm a nieslyszalem pieknie kolejna okazja aby oblac bo tak sie akurat sklada ze ja tez levoreczny i nigdy v zyciu niezamienilbym sie z pravym na muzg dzieku-yeeeeeeeeeee bogu ze chociaz to mnie ruzni od innych ludzi tych..............
~Grzesio 14-08-2008 11:49
dziwne ze pipii sie nie udziela hahaha
~oko 14-08-2008 12:20
Nie jeden dzień wracałem ze szkoły ze szkoły ze spuchniętą od bicia linijką lewą ręką. Dziękuję pani Saletis (wówczas).
~ 14-08-2008 14:07
Mielony, mozg pisze sie przez o z kreska... rozni tak samo...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group