Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6686
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Troska o organy

Wtorek, 3 lipca 2007, 0:00
Autor: DOB
Jelenia Góra: Troska o organy
Fot. DOB
Pełnia brzmienia unikatowego w skali europejskiej instrumentu.

To organy z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie. Całkowity koszt remontu wyniósł 170 tysięcy złotych. Z tego 40 tys. złotych dało miasto, 130 tysięcy złotych parafia otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prospekt organowy powstał w 1748 roku i jest on dziełem miejscowego warsztatu. Instrument wykonał natomiast Johann Meinert, w 1885 roku organy zostały przebudowane przez firmę Schlag und Sohn.
Perełką instrumentu są dzwonki, wmontowane w prospekt organowy.

Barokowy instrument, zbudowany w połowie XVIII wieku przez pochodzącego z Wlenia organomistrza Johanna Meinerta odznacza się pięknym i bogatym brzmieniem.

To nie jedyne sobieszowskie organy, które dzięki wsparciu miasta i ministerstwa odzyskały dawną świetność. W ubiegłym roku modernizowano instrument w kościele św. Marcina. Tam organy były przez ponad 250 lat używane bez poważniejszych napraw czy modernizacji.
Jednak po roku 1945 nie były należycie konserwowane. Na remont miasto przeznaczyło 150 tysięcy złotych.

Miechy organów w kościele św. Marcina są napędzane jednym z najstarszych silników elektrycznych w regionie, zamontowanym w XIX wieku zaraz po doprowadzeniu elektryczności do dawnego Sobieszowa. Wcześniej organy grały dzięki sile mięśni parafian, którzy ręcznie tłoczyli powietrze do miechów.
Obok nich zachowała się oryginalna instrukcja w języku niemieckim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group