• Sobota, 14 grudnia 2019
  • Godz. 22:34
  • Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
  • Czytających: 6364
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Trakt w Borowym Jarze dla ciężarówek

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Czwartek, 7 sierpnia 2008, 8:47
Aktualizacja: 8:47
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Mimo szczytu sezonu wakacyjnego na ścieżce rowerowo–pieszej z Jeleniej Góry do Perły Zachodu niewielu turystów. Za to więcej jest samochodów osobowych, dostawczych i maszyn budowlanych.

Kończy się budowa elektrowni wodnej Bobrowice IV. Stąd wzmożony ruch samochodów w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz ruchu wszelkich pojazdów poza rowerami. Na placu, gdzie powstaje siłownia, ruch niemal jak w centrum miasta.

W bezpośrednim sąsiedztwie początku traktu prowadzone są roboty przy magistrali gazociągowej. Ostrzeżenie o możliwości wybuchu i głębokich wykopach nie działa na turystów jak zachęta. Za chwile na wąskiej ścieżce „wyrasta” potężna ciężarówka pozostawiająca za sobą smród spalin. W ciągu około czterech kilometrów, które dzielą rowerzystów od schroniska na Perle Zachodu, mija na sześć pojazdów osobowych i jedna furgonetka.

Nic dziwnego, że ruch tu niewielki. Kilku cyklistów, miłośnicy joggingu i spacerowicze. Najliczniejsza grupa to jeleniogórzanie, którzy zaopatrują się w wodę z „Cudownego źródełka”. – Jest znacznie lepsza niż ta z wodociągów. Robimy na niej wszystko: od herbaty po zupy – mówią ludzie, którzy z kilkunastoma butlami czekają na swoją kolej.

A przy samym trakcie wciąż straszy zdewastowane ogrodzenie i góry śmieci wypadających z koszy. Widać, że ekipy sprzątające docierają tu stosunkowo rzadko.

A i w samym schronisku wakacyjny ruch jest niewielki. Puste stoliki czekają na spragnionych turystów. Ale i tu atrakcji coraz mniej. Wejście na wieżę widokową to marny wysiłek dla tych, którzy chcą podziwiać panoramę Jeziora Modrego. Prawie wszystko zasłaniają wyrośnięte drzewa.

W sumie, nic dziwnego, że wielu miłośników wędrówek woli wybrać inne szlaki niż ten, który mógłby być prawdziwą turystyczną perełką okolic Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

piipi 7-08-2008 9:33
....tam troche wyzej jest tz.droga srodkowa,a ktora tez do "Perly Zachodu" prowadzi i ona jest NAJprzyjemniejsza.
~m13 7-08-2008 9:57
to tzw. droga poetów naktorej sa skalki widokowe o nazwach imponujacych jak trafalgar...obecnie mocno zarosnieta tak jak caly halikon..a za niemcow byly to perelki wypoczynku mieszkancow JG i co na to prezydenci..kiedy to wroci do swietnosci ps. a ciezarowki ..jelonko sprawdz kiedy przestana jezdzic...
~dr.ziółko 7-08-2008 10:08
czasem na blanta tam chodze ,w sumie nic ciekawego jedyny + to że policji tam nie wiele
piipi 7-08-2008 10:30
..do - [~m13..]...myslisz o tz.SCIEZCE Poetow,a ktora jest jeszcze...ale jest bardzo zaniedbana.~Droga tz.srodkowa jest troche wyzej i prowadzi do "Perly Zachodu" przez cudowny las buczynowy,Zadory.Przy Elektrowni laczy sie z dolna droga R-6...a dalej tylko do "Perly Zachodu".
~_ojdiridirachciach___ 7-08-2008 10:51
Każdy, kto na górnym szlaku zrobi siku pod drzewkiem, ma szansę dodać cudowności "Cudownemu źródełku" ;)
~Kinia 7-08-2008 10:56
A tyle się mówi o uatrakcyjnieniu Jelonki. Nikt jednak nie pomyśli o odkzraczeniu punktów widokowych których jest u nas mnóstwo. Podobno jest bezrobocie...
~Liczyrzepa 7-08-2008 13:04
Środkowa Droga to nie to samo, co Ścieżka Poetów. Patrząc od strony dna Borowego Jaru, najpierw jest ścieżka rowerowa (którą prowadzi też pieszy żółty szlak), później Ścieżka Poetów, wyżej Środkowa Droga (tą wiedzie zielony szlak), a jeszcze wyżej Górna Droga. Zapomniana ścieżka, z kilkunastoma ułożonymi schodkami, wiedzie też prawym brzegiem Bobru. Jedyna skałka, z której rozciąga się dzisiaj ograniczony widok na Borowy Jar, to Urwista (na która prowadzą wykute w skale schodki). Jak więc widać, jest którędy ominąć rozjeżdżaną przez ciężarówki ścieżkę rowerową, a może to być okazja dla mieszkańców do poznania bogato niegdyś zagospodarowanego Borowego Jaru i wzgórza Siodło. Liczne ślady tego zagospodarowania są widoczne do dzisiaj.
piipi 7-08-2008 20:53
...to mezczyzni ...tak daleko susiaja !!.
~Mocherowa 7-08-2008 20:58
Tak ja też jak idziemy z Mieciem na Perłę Zachodu to robimy siku do cudownego zródełka. Ale skoro innym smakuje to jesteśmy z siebie dumni. Nie ma to jak zrobić coś dla społeczeństwa.
~_ojdiridirachciach___ 7-08-2008 21:57
Piipi ...nie tak daleko, tylko tak głęboko ;) Bo mężczyźni zawsze starają się znaleźć drugie dno. To taka ich życiowa misja ..można powiedzieć ;)
~Cypis 7-08-2008 22:38
~jelenia 7-08-2008 23:01
~*Balbinka* 8-08-2008 14:45
....a jak gleboko ?.
~mat.zaq 8-08-2008 20:43
tak niestety jest w Polsce! ludzie narzekaja, że nic nie ma nic się nie dzieje ale jak juz coś zrobią to pożal się człowieku. z wielką pompą otwierano tą ścieżkę rowerową a teraz już ciężarówki jeżdżą. żadna przyjemność spacerować wśród tych samochodów. pieszo do Perły dojść ciężko a dojechać od strony Siedlęcina?! Katastrofa!!! tylko terenowym samochodem raczej bo tak to szkoda auta! to jest straszne, że nikt o tym nie pomyśli, żeby robiąc coś nie zorganizować wszystkiego odpowiednio!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group