Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9388
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: To idzie młodość, młodość, młodość i…

Czwartek, 13 listopada 2008, 16:32
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 lutego 2009, 7:38
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: To idzie młodość, młodość, młodość i…
Fot. TEJO
Najpierw zgłaszanie kandydatur, później – kampania wyborcza i w końcu wybory. Choć nikt nie rozpisał przedterminowego głosowania, wyborczych emocji w najbliższych miesiącach nie zabraknie. Wszystko w związku z koniecznością wyłonienia młodzieżowej rady miasta.

Po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wojewody Dolnośląskiego uchwały rady miejskiej w Jeleniej Górze zobowiązującej do ogłoszenia wyborów do młodzieżowej rady miasta, dziś w ratuszu z przedstawicielami dyrekcji szkół i samorządów uczniowskich spotkali się dorośli samorządowcy.

Na zebranie „techniczne” poświęconym ustaleniu kalendarza wyborczego zaprosili Hubert Papaj, przewodniczący rady miasta, jego zastępczyni Anna Ragiel oraz wyłoniony w poniedziałek komisarz wyborczy ds. MRM radny Piotr Miedziński. Obecni byli także członkowie komisji wyborczej: Marta Oreszczuk z wydziału oświaty oraz Jacek Sałaputa z Muzycznego Radia.

Hubert Papaj przedstawił propozycję kalendarza wyborczego, który zakładał głosowanie na 19 grudnia. Na prośbę dyrekcji szkół, które uzasadniły, że jest to ostatni dzień przed feriami świątecznymi i czas spotkań bożonarodzeniowych, termin został przysunięty na 18 grudnia (czwartek) w godz. od 9 do 14. Wówczas to w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych uczniowie wybiorą swoich przedstawicieli do młodzieżowej rady miasta. Po dwóch ze szkoły, i po czterech z zespołów szkół (gimnazjum i liceum).

Wcześniej trzeba będzie wyłonić kandydatów i przeprowadzić kampanię wyborczą w placówkach, które wyrażą chęć wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Kampania ma zacząć się 10 grudnia.
Jak mówi Hubert Papaj, to swoisty eksperyment w kadencji tego samorządu. – Cenne, że jest to inicjatywa oddolna. Powołanie swojego organu przedstawicielskiego postulowała sama młodzież – podkreślił.

Młodzieżowa rada miasta działała co prawda na początku lat 90. XX wieku, ale – pomysł upadł i kolejnych wyborów już nie przeprowadzono. Szef rady miasta ma nadzieję, że w tych zapowiadanych na grudzień weźmie udział znaczna większość szkół. Pierwsze posiedzenie MRM ma odbyć się w drugiej połowie stycznia.

To swoiste forum młodzieży ma być organem doradczym dla dorosłych radnych, którzy będą mogli zapoznać się z opinią młodzieży na dane tematy. Młodzi radni będą także podsuwać swym starszym „kolegom” nurtujące ich problemy. Jakie, według samej młodzieży, są najpilniejsze zadania stojące przez MRM?

– Jest naprawdę dużo spraw. Trzeba je uporządkować i mieć pomysł na ich przedstawienie. Wiele zależy też od zgodności przyszłych radnych – mówi Maciej Pawlik, który ma nadzieję, że MRM będzie pracowała rzetelnie i stanie się dobrym organem opiniodawczym dla rady miejskiej. – Radni będą działać, aby urozmaicić życie młodzieży w Jeleniej Górze – dodaje Patryk Wersocki. – Zadaniem dla radnych będzie opracowanie listy problemów, którymi warto się zająć – uważa Miłosz Bartyzel.

Pomysł utworzenia młodzieżowej rady miasta podoba się też nauczycielom. – Na pewno i gimnazjum i szkoła średnia weźmie w tym udział. Są potrzebne takie chwile, aby młody człowiek mógł oficjalnie przedstawić swoje zdanie – zaznacza. Dobrze, aby głos młodych się liczył – zaznacza Bogdan Helik, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
282
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group