Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6029
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

To idzie młodość, młodość, młodość i…

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 13 listopada 2008, 16:32
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 lutego 2009, 7:38
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Najpierw zgłaszanie kandydatur, później – kampania wyborcza i w końcu wybory. Choć nikt nie rozpisał przedterminowego głosowania, wyborczych emocji w najbliższych miesiącach nie zabraknie. Wszystko w związku z koniecznością wyłonienia młodzieżowej rady miasta.

Po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wojewody Dolnośląskiego uchwały rady miejskiej w Jeleniej Górze zobowiązującej do ogłoszenia wyborów do młodzieżowej rady miasta, dziś w ratuszu z przedstawicielami dyrekcji szkół i samorządów uczniowskich spotkali się dorośli samorządowcy.

Na zebranie „techniczne” poświęconym ustaleniu kalendarza wyborczego zaprosili Hubert Papaj, przewodniczący rady miasta, jego zastępczyni Anna Ragiel oraz wyłoniony w poniedziałek komisarz wyborczy ds. MRM radny Piotr Miedziński. Obecni byli także członkowie komisji wyborczej: Marta Oreszczuk z wydziału oświaty oraz Jacek Sałaputa z Muzycznego Radia.

Hubert Papaj przedstawił propozycję kalendarza wyborczego, który zakładał głosowanie na 19 grudnia. Na prośbę dyrekcji szkół, które uzasadniły, że jest to ostatni dzień przed feriami świątecznymi i czas spotkań bożonarodzeniowych, termin został przysunięty na 18 grudnia (czwartek) w godz. od 9 do 14. Wówczas to w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych uczniowie wybiorą swoich przedstawicieli do młodzieżowej rady miasta. Po dwóch ze szkoły, i po czterech z zespołów szkół (gimnazjum i liceum).

Wcześniej trzeba będzie wyłonić kandydatów i przeprowadzić kampanię wyborczą w placówkach, które wyrażą chęć wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Kampania ma zacząć się 10 grudnia.
Jak mówi Hubert Papaj, to swoisty eksperyment w kadencji tego samorządu. – Cenne, że jest to inicjatywa oddolna. Powołanie swojego organu przedstawicielskiego postulowała sama młodzież – podkreślił.

Młodzieżowa rada miasta działała co prawda na początku lat 90. XX wieku, ale – pomysł upadł i kolejnych wyborów już nie przeprowadzono. Szef rady miasta ma nadzieję, że w tych zapowiadanych na grudzień weźmie udział znaczna większość szkół. Pierwsze posiedzenie MRM ma odbyć się w drugiej połowie stycznia.

To swoiste forum młodzieży ma być organem doradczym dla dorosłych radnych, którzy będą mogli zapoznać się z opinią młodzieży na dane tematy. Młodzi radni będą także podsuwać swym starszym „kolegom” nurtujące ich problemy. Jakie, według samej młodzieży, są najpilniejsze zadania stojące przez MRM?

– Jest naprawdę dużo spraw. Trzeba je uporządkować i mieć pomysł na ich przedstawienie. Wiele zależy też od zgodności przyszłych radnych – mówi Maciej Pawlik, który ma nadzieję, że MRM będzie pracowała rzetelnie i stanie się dobrym organem opiniodawczym dla rady miejskiej. – Radni będą działać, aby urozmaicić życie młodzieży w Jeleniej Górze – dodaje Patryk Wersocki. – Zadaniem dla radnych będzie opracowanie listy problemów, którymi warto się zająć – uważa Miłosz Bartyzel.

Pomysł utworzenia młodzieżowej rady miasta podoba się też nauczycielom. – Na pewno i gimnazjum i szkoła średnia weźmie w tym udział. Są potrzebne takie chwile, aby młody człowiek mógł oficjalnie przedstawić swoje zdanie – zaznacza. Dobrze, aby głos młodych się liczył – zaznacza Bogdan Helik, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Stary 13-11-2008 17:44
Proponuję Piotra Miedzińskiego na przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta
~zadowolony 13-11-2008 18:02
Ale wypas!
~?!!!? 13-11-2008 18:38
Może by tak p.Miedzińskiego od razu przenieść do MRM? Poza tym,że głosuje (tak jak dyktuje "dyscyplina klubowa") to nie wierzę by 22-3 latek wniósł jakieś wartości do Rady Miejskiej (oprócz folkloru). To śmieszne - jestem Radnym bo miałem drugie miejsce na odpowiedniej liście!!! I jak tu ma być dobrze?
~jelgór 13-11-2008 19:58
Młodzi powinni móc debatować o wszystkim- od lokalizacji hipermarketów po opłatę za psy, bo wszystko dotyczy młodych. Teraz będzie dodatkowy silny głos środowiskowy, którego nie będzie się ignorować. Brawa dla pana Papaja za upór w tej sprawie i prawdziwe samorządowe podejście do młodzieży.
~Odezwa 13-11-2008 20:25
Młodzi kandydaci do MRM,nie bierzcie przykładu z wielu dorosłych radnych -nie składajcie swoim kolegom wyborcom obietnic nie do zrealizowania!.Unikajcie samochwalebnych określeń w swoich programach jacy to jesteście kompetentni,wrażliwi i co możecie zrobić w zamian za oddanie na was głosu.Bądżcie po prostu sobą.Waszą wiedzę ,umiejętności i możliwości pokażcie w pracy przyszłego radnego. Wyborcy trudno wybaczają radnym na których głosowali nie spełnione obietnice oraz kłamstwa.Pamiętajcie o tym. Powodzenia w MRM !
~buahaha:))) 13-11-2008 20:32
"Brawa dla pana Papaja za upór w tej sprawie..." - faktycznie, uparty był jak osioł, że dopiero teraz doszło do tego posiedzenia:-)))
~Jak to 13-11-2008 21:24
ma być elegancko i demokratycznie to niech nikt z radnych na czele z p. Przewodniczącym w to się nie miesza - a tak patrząc na p. Papaja to widzę PO i niespełnione obiecanki wyborcze, populizm , nepotyzm itp. a p. Ragiel zaliczyła kilka opcji. Sprawą wyborów do MRM winni się zająć opiekunowie Samorządów Uczniowskich.
~Sabath 13-11-2008 21:45
młodzież mówi dobrze i prawdę ale trzeba ją nieraz kontrolować aby nie narobiło się kłopotów
~MajcilA 13-11-2008 22:43
Zgadzam się z z głosem "~?!!!? " Rzeczywiście, to nieporozumienie, by 22-latek, nie mający podstawowego pojęcia o życiu, mógł "decydować" o przyszłości mieszkańców Jeleniej Góry. Do rady dostał się, tylko dzięki koleżankom i kolegom z AE, a przecież Oni mają takie samo pojecie, co i kolega Piotr. Co prawda, są młodzi ludzie, którzy potrafią już w młodym wieku, wiele zrozumieć z życia, lecz p. Piotr, nie należy do nich. Pamiętajmy o tym, w przyszłych wyborach.
~Młodzieżowa Rada Miasta 13-11-2008 23:12
zbrojne ramię PO.
~Troxi 13-11-2008 23:21
Tam gdzie Papaj tam Nawojka-Chałupińska. Na bank nie zabraknie tam tej mającej parcie na szkło "niuni"....I znów oglądać będziemy wszędzie te same gęby...dodajmy- gęby ludzi, którzy nie mają nic do zaoferowania, ale za to zawsze pchają się przed szereg....
~Trzy grosze... 14-11-2008 4:34
...mam nadzieje, ze mlodzi ludzie trafnie wybiora swoich przedstawicieli, dobrze sie stalo, ze beda mieli szanse wypowiadac sie w sprawach waznych dla wszystkich mieszkancow JG, moze uda im sie cos zmienic... zycze powodzenia...
~?!!!? do MajciIA 14-11-2008 7:51
Szkoda, że to nie jedyny "rodzynek" z takim ogromnym doświadczeniem w naszej Radzie. Od razu widać, że układający listy wyborcze komitetu PO i PiS mieli wojskowe korzenie: sztuka jest sztuka!!!
~Dzięki Sawickiej 14-11-2008 8:05
A Papaj dzięki czemu i komu się dostał do Rady? Przecież to antytalencie, zarówno polityczne jak i prawnicze...
~tutejszy 14-11-2008 9:27
kiedyś była taka pieśń: "W nowe pługi przekujemy Stare komputery! Nową farbą pokryjemy wszystkie białe plamy, Nakreślimy nowy obraz nowej ery, Nowe hasła wymyślimy i slogany! My aktywni wciąż, na jawie oraz we śnie, My młoda siła zwarta i gotowa, Cele później określimy, bowiem wcześniej Pokażemy jak należy maszerować! Więc równaj krok i naprzód marsz! By celu dosięgnąć prędzej, Na szersze tory pchniemy świat, I razem zrobimy więcej! To idzie młodość! Młodość! Młodość! I śpiewa! I idzie! I śpiewa! I śpiewa! I idzie!"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group