Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 9913
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: To był dla strażaków bardzo trudny tydzień

Czwartek, 18 października 2018, 6:12
Aktualizacja: Piątek, 19 października 2018, 6:29
Autor: WAC
Region: To był dla strażaków bardzo trudny tydzień
Fot. OSP Miłków
Mnóstwo pracy mieli w ostatnich dniach strażacy z powiatu jeleniogórskiego. Najwięcej ich sił i środków pochłonęła walka z kilkoma dużymi pożarami lasów.

Od początku roku na terenie powiatu jeleniogórskiego wybuchły 64 pożary w obszarach leśnych, z tego pomiędzy 11, a 16 października było ich aż 10. Łącznie w ostatnich dniach poszło z dymem około 9 hektarów lasów.

Największe pożary lasów miały miejsce w okolicach Staniszowa (powierzchnia objęta ogniem to 1,5 hektara), Karpnik w kierunku na Krogulec (1,5 ha), Sobieszowa (1 ha) i Piechowic – Piastowa (4,5 ha). Szczególnie trudny dla służb gaśniczych był zwłaszcza wtorek 16.10, gdy musieli walczyć z dwoma dużymi pożarami. Obok zmagań z płomieniami trawiącymi las w Piastowie, strażacy musieli walczyć z groźnym pożarem tunelu foliowego wypełnionego belami słomy na terenie zakładu ogrodniczego w Radomierzu. Dzięki ich sprawnej akcji, trwającej prawie 20 godzin udało się im obronić drugi tunel, w którym były artykuły ogrodnicze oraz sadzonki roślin.

Jak mówi zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Andrzej Ciosk, w przypadku ostatnich pożarów lasów można mówić o nieszczęśliwym zbiegu okoliczności, zaś nic nie wskazuje by były one wynikiem świadomego działania podpalaczy. Dodatkowo pożar w Sobieszowie wywołała zerwana przez wiatr linia energetyczna.

– W lasach jest bardzo sucho i wystarczy nierozważne zachowanie, aby dość łatwo doszło do zaprószenia ognia – mówi A. Ciosk. - Należy przypomnieć o całkowitym zakazie rozpalania ognisk na terenach leśnych oraz palenia tytoniu. Rozwagą powinni się też wykazać mieszkańcy domów położonych w pobliżu lasów urządzający grille.

Jak zapewnia A. Ciosk, mimo że walka z pożarami angażowała wiele sił ludzkich i środków technicznych, nie można mówić o sytuacji kryzysowej.

- Wiem, że ostatnie dni były szczególnie trudne zwłaszcza dla strażaków ochotników, którzy służbę dzielą z pracą zawodową. Często wyjeżdżając przez kilka dni z rzędu do pożarów, zmuszeni oni byli wziąć wolne z pracy. Tym bardziej należą się duże słowa uznania. Na szczęście środa (17.10) była już spokojniejsza.

Twoja reakcja na artykuł?

1
3%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
10
29%
Smuci
5
14%
Złości
19
54%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1039
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group