Wtorek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 2599
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tłumy na spotkaniu z prof. Żarynem

Czwartek, 10 listopada 2016, 9:11
Aktualizacja: Piątek, 11 listopada 2016, 8:30
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Tłumy na spotkaniu z prof. Żarynem
Fot. Przemek Kaczałko
Już dawno sala konferencyjna Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze nie „pękała w szwach”. Tak było wczoraj (9.11) podczas spotkania zorganizowanego przez senatora Krzysztofa Mroza z historykiem prof. Janem Żarynem.

Zbliża się 98. rocznica Odzyskania Niepodległości, więc historyk, który obecnie jest senatorem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, odbywa spotkania z obywatelami w różnych częściach kraju. O zainteresowaniu, z jakim spotkał się w Jeleniej Górze wypowiadał się bardzo pochlebnie.

- W natłoku różnych innych spraw i codziennych problemów mamy czas, żeby się zatrzymać i zastanowić się nad tym, co wydarzyło się 11 listopada 1918 roku, a zdarzył się cud – po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość – mówił prof. Żaryn.

Profesor opowiadał o pokoleniu niepokornych złożonym z wielu wybitnych jednostek. - Bez zwątpienia garnitur wybitnych postaci otwiera złota trójka: Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski – podkreślił Jan Żaryn, który następnie opowiadał o bohaterach również w kontekście czasów współczesnych. - Polityk prawdziwy to ten, który nie chowa się we własnej skorupie, własnych celach prywatnych i partykularnych, tylko oddaje siebie ojczyźnie. Tamto pokolenie dlatego odzyskało niepodległość, że nie było egoistyczne – mówił profesor dodając, że pokolenie niepokornych może być wzorcem dla kolejnych.

Nie zabrakło wątku wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. - Przeżywamy czas polegający na tym, że możemy postawić tezę, że wyjałowił się pewien model demokracji polegającej na tym, że elity (szczególnie liberalne), którym się wydawało, że mają panaceum na zbawienie świata - oderwały się tak od społeczeństw, że właśnie wygrywają ci, którzy wracają do głosu maluczkich. Trump jest przedstawicielem takiego polityka, który niezależnie od tego, czy jest kompetentny, czy nie – jedno przynajmniej zrozumiał, że ma być przywódcą narodu, a nie gabinetu – mówił Jan Żaryn.

Profesor już wielokrotnie bywał w Jeleniej Górze i wspominał wizyty w sanatorium w Cieplicach, wyprawy w Karkonosze, do Szklarskiej Poręby, Karpacza, na Chojnik, a przy okazji wczorajszej wizyty odwiedził jeleniogórskie kościoły, które bardzo mu się podobały. - Tylko zazdrościć, że macie taki krajobraz, bo on uczy kultury, zachowania, miłości do piękna. To wszystko w sztuce, malarstwie jest pięknem, które posiadacie i ono was kształci, modeluje – stwierdził Jan Żaryn.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group