Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7801
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Teatry uliczne: będą gwiazdy, czy gwizdy?

Niedziela, 13 kwietnia 2008, 8:16
Aktualizacja: 8:17
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Teatry uliczne: będą gwiazdy, czy gwizdy?
Ubiegłoroczny festiwal teatrów ulicznych podobał się publiczności.
Fot. TEJO
Prawie pół miliona złotych dofinansowania uzyskały łącznie Jeleniogórskie Centrum Kultury, Teatr Jeleniogórski i Grodzka Biblioteka Publiczna w ramach ministerialnego programu Mecenat 2008. 30 tys. zł więcej dostaną organizatorzy XXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Czy sztandarowa impreza lata w roku jubileuszowym nie rozczaruje?

– Oprócz tego dysponujemy kwotą 230 tys. zł, w tym 200 tys. z budżetu miasta. Ubiegamy się również o dofinansowanie z programu Interreg – mówi Bogdan Nauka, dyrektor Teatru Jeleniogórskiego. Dodaje, że trwają jeszcze negocjacje z grupami teatralnymi, które miałyby wystąpić podczas tegorocznego festiwalu teatrów ulicznych. – Bardzo bym chciał, żeby program odpowiadał randze jubileuszu 900-lecia miasta. Zależy mi, aby to historyczne wydarzenie zostało odpowiednio zaakcentowane przez występy zespołów. Wszystko zależne jest jednak od tego, jakimi środkami będziemy dysponować – wyjaśnia.

Aby festiwal był niezapomniany, powinno wystąpić przynajmniej dziewięć zespołów, w tym trzy gwiazdy na miarę Malabaru, który uświetnił rozpoczęcie obchodów 900-lecia. – Od paru lat negocjujemy z nimi i nigdy nie chcą zejść poniżej 20 tys. euro za występ. Łatwo więc obliczyć, jakimi środkami powinniśmy dysponować, aby ściągnąć trzy takie zespoły. Nie mówiąc już o reszcie – dodaje dyrektor Nauka. Żałuje, że w tym roku teatr nie dostał ani złotówki dofinansowania ze środków urzędu marszałkowskiego.

– Jest to tym bardziej dziwne, że w poprzednim roku otrzymaliśmy taką pomoc, a kontrola oceniła festiwal bardzo wysoko, używając m.in. sformułowania, że jest to “fantastyczna” i “sztandarowa impreza na Dolnym Śląsku”. Nie było też żadnych zastrzeżeń co do rozdysponowania środków. Tymczasem w tym roku nie przyznano nam ani złotówki na teatry uliczne – mówi. Dyrektor zapewnia jednak, że postara się zrobić wszystko, aby nie rozczarować jeleniogórzan.

Ministerstwo przyznało także 178,5 tys. dla JCK na zakup sprzętu elektroakustycznego oraz prawie 240 tys. dla Grodzkiej Biblioteki Publicznej na dalszy rozwój Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Szefowie placówek cieszą się z zastrzyku złotówek i planują już pierwsze wydatki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group