Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 9520
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Teatr Zdrojowy choć stary, a nowy. Finisz prac

Wtorek, 17 maja 2011, 9:20
Aktualizacja: Środa, 18 maja 2011, 7:34
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Teatr Zdrojowy choć stary, a nowy. Finisz prac
Fot. TEJO
Jeszcze około półtora miesiąca zajmą prace wykończeniowe w Teatrze Zdrojowym w Cieplicach. Unikalny zabytek dzięki robotom konserwacyjnym i modernizacji odzyskał wygląd sprzed ponad 150 lat zyskując jednocześnie najnowocześniejsze usprzętowienie i niemal nieograniczone możliwości.

Roboty związane z projektem o wartości 2. 739. 828 euro współfinansowanym z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (1.918.357 euro) zamknięto w końcówce kwietnia. Zakończono wówczas, między innymi, rekonstrukcję i konserwację dawnego wyglądu sali z odsłoniętymi polichromiami oraz welarium na plafonie, które od lat 30. minionego stulecia zakryte było malowidłami. Zakończył się także montaż technologii sceny.

Teraz przyszedł czas na wykończeniówkę. W teatrze trwają jeszcze roboty malarskie a do położenia pozostała podłoga w sali, gdzie zostaną zainstalowane specjalnie wykonane krzesła. Połączą stylowy wygląd z wygodą i bezpieczeństwem, zwłaszcza najmłodszych widzów, którzy są głównymi, acz nie jedynymi, adresatami Zdrojowego Teatru Animacji. Sprowadzono już meble na wyposażenie szatni. Prawie gotowe jest zaplecze techniczne oraz pomieszczenia gospodarcze. Wygospodarowano także niewielki barek. – Odbiory techniczne całości przewidziano pod koniec czerwca – mówi Bogdan Nauka, dyrektor ZTA.

Placówka już teraz robi wrażenie, zwłaszcza potężna – w porównaniu do poprzedniego stanu – przestrzeń sceniczna z wieloma możliwościami: zapadnią i orkiestrionem. Imponujące jest także wyposażenie techniczne w zakresie elektryki (światło) i akustyki (dźwięk). Już teraz można podziwiać turkusowy wystrój sali scenicznej kontrastujący z bordowym welarium. Po odbiorach technicznych przyjdzie czas na szkolenie personelu technicznego. Pierwsze próby mają zacząć się we wrześniu. Główne – kilkudniowe - uroczystości związane z jubileuszem teatru animacji w Jeleniej Górze oraz otwarciem Teatru Zdrojowego odbędą się w październiku. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco.

Neoklasycystyczny gmach budowano w latach1835-36 wg projektu Alberta Tollberga. Kilkukrotnie był przebudowany, ostatnio – w latach 60. XX wieku. Na przełomie stuleci – opuszczony – popadł w poważne zaniedbanie. Zyskał na znaczeniu po przejęciu przez ówczesny Jeleniogórski Teatr Animacji, dziś Zdrojowy Teatr Animacji, który gospodarzy w budynku do dziś.
Wczoraj zabytkowy budynek wraz z zapleczem i wyposażeniem zwiedzał Grzegorz Schetyna, marszałek Sejmu RP.

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group