Są dwa rodzaje tanga. To, które widzimy najczęściej w telewizji to tango sceniczne - taniec towarzyski. Problem polega na tym, że nazywa się tak samo, ale to, co my tańczymy to tango argentyńskie. Tango turniejowe wywodzi się z tanga argentyńskiego, ale już dawno przestało mieć cokolwiek z nim wspólnego - wyjaśnia Szymon Nowak, który prowadził warsztaty z uczestnikami projektu.
Tango argentyńskie charakteryzuje się tym, że to taniec społeczny, towarzyski, miejski. W wielu miejscach Polski są milongi - miejsca, gdzie można iść potańczyć. W tango odróżniamy też walca, tango i milongę - dodał Sz. Nowak, który zapewnia, że tango jest coraz bardziej popularne i dodaje: W tangu najważniejsza jest pasja. Dla jednych taniec będzie wesoły, dla innych smutny i namiętny, dla innych seksowny, a jeszcze dla innych przyjacielski - łączy ich wszystkich pasja - podkreślił instruktor z Krakowa.
W ramach projektu Tango Karkonosze, uczestnicy pierwszego dnia (sobota, 29.06) prezentowali milongę przy muzyce na żywo w wykonaniu Cuarteto Bando z Niemiec, a występ uświetnił pokaz mistrzów tanga argentyńskiego. Natomiast w niedzielę (30.06) na głównej scenie na Placu Ratuszowym odbyły się lekcje uliczne prowadzone przez mistrzów tańca dla wszystkich chętnych, pokazy mistrzów tanga argentyńskiego oraz koncerty na żywo w wykonaniu: Torcido Tango Quartet i Gran Orquesta Carambolage z Niemiec (była to 20-osobowa orkiestra z udziałem bandeonistów).
Impreza w ramach projektu „Partnerzy z kulturą II” była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.