Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 3966
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tak rysuje i rzeźbi Günter Grass

Sobota, 17 października 2009, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: rylit
JELENIA GÓRA: Tak rysuje i rzeźbi Günter Grass
Fot. rylit
W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – Jagniątkowie otwarto wczoraj wystawę prezentującą nieco mniej znane oblicze artystyczne autora „Blaszanego bębenka”. Literatura przyćmiła plon pracy noblisty jako grafika i rzeźbiarza, którym jest z wykształcenia.

Willa Łąkowy Kamień, będąca przed stu laty rezydencją laureata Nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna jest chyba najbardziej odpowiednim miejscem do zaprezentowania tej mniej znanej twórczości Güntera Grassa noblisty z 1999 roku.

Wystawa ta to nie tylko prezentacja sposobu widzenia świata przez autora ale też próba pokazania znaczenia sztuki, literatury, polityki, roli polsko-niemieckiej przeszłości dla budowania przyszłości wspólnej Europy. Wystawę, której wernisaż odbył się wczoraj, zrealizowano dzięki Saksońskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, Konsulatowi Generalnemu Niemiec we Wrocławiu i Miastu Jelenia Góra oraz życzliwości i przychylności Domu Güntera Grassa w Lubece.

Na wystawie prezentowanych jest ponad 40 grafik i dwie rzeźby przedstawiających przekrój jego twórczości. Można też zobaczyć jego rękopisy i szkice. Z okazji 50-lecia wydania powieści „Blaszany bębenek” prezentowane są różne wydania tej książki oraz bibliografie o niej.

Ekspozycję otworzyła Dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” Julita Izabela Zaprucka, słowo wstępne wygłosił Jozef Zaprucki. Ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Saksonii głos zabrał dr Jeans Bauman. W tematykę wystawy wprowadziła przybyłych gości wprowadziła Kustosz Muzeum Elżbieta Ratajczak. Władze Jeleniej Góry reprezentował zastępca prezydenta Zbigniew Szereniuk.

Günter Grass urodzony w 1927 roku w Gdańsku w rodzinie kaszubsko – niemieckiej to jeden z najwybitniejszych pisarzy niemieckich, laureat nagrody Nobla (1999) z wykształcenia malarz, rzeźbiarz i grafik. Pierwsza wystawa prac plastycznych i pierwszy zbiór poezji ukazały się w 1956 roku. Od tego czasu literatura i sztuka współistnieją w twórczości autora.

Międzynarodową sławę uzyskał Grass w 1959r. dzięki powieści „Blaszany bębenek”, która wraz z dwiema innymi „Kot i mysz” (1961) oraz „Psie lata” (1963) tworzy tzw. gdańską trylogię. Dzieła plastyczne twórcy nawiązują do wątków z jego powieści i jego poezji. Artysta tworzy też rzeźby kameralne i plenerowe wykorzystując do tego tworzywo ceramiczne i odlewy w brązie. Kilka lat temu Grass przyznał się w jednym z wywiadów, że w młodości był związany z formacjami nazistowskimi, czym wywołał kampanię, w której starli się obrońcy i przeciwnicy artysty.

Wystawę będzie można zwiedzać do 28 lutego przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
142
Nigdy
23%
Rzadko
44%
Czasami
21%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group