Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 4640
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szybkie sądy batem na pijanych kierowców?

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Poniedziałek, 14 stycznia 2008, 7:44
Aktualizacja: Wtorek, 15 stycznia 2008, 10:58
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Najwięcej nietrzeźwych kierujących w ręce policji i w tryby przyspieszonego orzekania wpadło na Dolnym Śląsku. Najwięcej spraw w takich postępowaniach miał sąd w Jeleniej Góze – poinformował w poniedziałek były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Czy wzrost statystyk dotyczących pijanych kierowców to skutek wprowadzenia sądów 24–godzinnych w marcu ubiegłego roku? Zdania są podzielone. Jedno jest pewne: teraz każdy posiadacz auta poważnie zastanawia się, czy warto ryzykować, zanim po kielichu usiądzie za kierownicą.

Obszerny raport o pijanych kierowcach w kleszczach wymiaru sprawiedliwości przedstawia poniedziałkowy Dziennik. – Okazało sie, że w porównaniu z 2006 rokiem policjanci zatrzymali o 41 846 mniej pijanych kierowców. Co takiego się stało? To efekt straszenia sądami 24–godzinnymi i dotkliwymi karami, na przykład zatrzymywaniem samochodów na poczet przyszłej grzywny – pisze gazeta.

Mniej optymistyczni są eksperci zapytani przez Dziennik o przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeden z nich uważa, że zamiast być na drodze, funkcjonariusze zajmują się wożeniem złapanych pijaków za kółkiem po sądach. I więcej czasu zajmują im biurokratyczne procedury.

Gazeta też wysnuwa inny wniosek: szybkie sądy, które miały być straszakiem na chuliganów i wandali, wcale ich nie przestraszyły, bo procent spraw przeciwko sprawcom takich zdarzeń jest znacznie mniejszy od spodziewanego.

Wbrew zapowiedziom Ministerstwa Sprawiedliwości przyspieszony tryb nie zostanie zlikwidowany, ale zmodyfikowany. Choć minister Zbigniew Ćwiąkalski uważa, że wzrost policyjnych statystyk pod kątem wykrywalności pijanych kierowców to nie efekt przyspieszonego sądownictwa, ale zmian ustawodawczych z 2000 roku, od kiedy jazda po pijanemu przestała być wykroczeniem, a stała się przestępstwem, za które można trafić do więzienia i zrujnować sobie i komuś życie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~zed 14-01-2008 10:22
władza się zmieniła i w praktyce nie ma już żadnych spraw rozpoznawanych w trybie przyspieszonym. Od marca do października 2007 r. tego typu spraw w jeleniogórskim sądzie było nawet kilkanaście dziennie, a odkąd jest nowa władza nie było żadnej... (martwe prawo...)
ebee 14-01-2008 11:36
Cały problem tkwi w tym, że działania Policji skupiają się na robieniu statystyk, a nie na konkretnych działaniach. Najlepszym przkładem jest Jelenia Góra. Dziesiątki opisów róznych medialnych akcji, rzekomo profilaktycznych, a w mieście ? Daleko szukać nie trzeba. Oto dwa linki z dzisiaj ! Skutecznie ścigali pijanego czecha!, Pijany nastolatek chciał ukaśc samochód. I już medialnie policja jest skuteczna. A o bandach wyrosków grasujących po Cieplicach, czy po centrum Jeleniej Góry nikt nie pisze. A tymczasem to jest problem. Tak samo jak szaleńcy na ulicy Wolności. A nie ma dnia, aby kogoś tam jakieś auto nie poturbowało ! A tymczasem Policji tam gdzie trzeba nie ma ! Całymi dzielnicami rządzą menele. W Cieplicach wręcz pod drzwiami komendy. Na ulcach codziennie wypadki, potrącenia. Ciągle w tych stałych kilku punktach. Koło szkół, choćbt tej nr 6 w Cieplicach, czy tej na ulicy Grunwaldzkiej ! Moim zdaniem Odpowiedzialni za porządek sobie po prostu nie radzą. Może czas na zmianę dowodzących Policją w Jeleniej Górze ! EBEE
~Janek 14-01-2008 13:39
Dobrze, że zlikwidowano ten tryb. Adwokaci, którzy brali za nic ponad 400zł. za jedną sprawę już się nie obłowią bo budżet kraju tego nie wytrzymał. Samochoidy nadal zabiera się pijanym kierowcom.
~ 14-01-2008 14:17
I jak zwykle wszech wiedzacy EBEE chodzacy ideal ma jak zwykle cos do powiedzenia
~abcde 14-01-2008 18:57
w tym 99% to rowerzysci
~Do ebbe 14-01-2008 20:20
Coś Ci się ebbe w bani pokiełbasiło. To o czym mówisz to polityka medialna. Statystyka to coś zupełnie innego. To takie numerki. Pod koniec gimnazjum ci to wytłumaczą.
~locke 14-01-2008 20:22
<i> regulamin złamany </i>
~antywicher 14-01-2008 20:25
<i> regulamin złamany </i>
~_rymcycymcy___ 14-01-2008 21:22
Policjanci mają tyle teraz babrania w papierach, że najchętniej puściliby to dziadostwo w cholerę ...może się samo skasuje na najbliższym drzewie :/
~EBEE 15-01-2008 11:17
Gorąco pozdrawiam tych internautów, którzy twierdzą,że " w bani mi się pokiełbasiło" ozaz,że " pod koniec gimnazjum mi to wytłumaczą". Kochani , jeśli uważacie , że mój poziom odpowiada gimnazjaliście - dzięki i za to ! To zaden wstyd mieć ukończone gimnazjum, napewno posłucham Waszych rad i dalej będę się kształcił. Jednak już w szkole podstawowej uczą ,że człowiek kulturalny powinien pod swoją wypowiedzią się podpisać. Napastliwe anonimy, to relikt minionej epoki. A wy opluwacie dla zasady i bez powodu. Wasza wola ! Moje wypowiedzi nikogo nie obrażają w przeciewieństwie do Waszych. Myślę , ze dalsze moje komentarze na tym portalu nic nie dadzą, dlatego ten komentarz jest moim ostatnim komentarzem. Myślę ,ze ku uciesze tych internautów, którzy nie potrafią uszanować odmiennych poglądów. Chciałbym doczekać się czasów , kiedy na Jelonce nie będzie miejsca na prymitywne, żeby nie powiedzieć chamskie komentarze ! Pozdrawiam gorąco całą redakcję Jelonki ! Oczywiście pozostaję wiernym, ale już anonimowym cztelnikiem tego portalu EBEE
~do EBEE 15-01-2008 23:59
<i> regulamin złamany </i>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group