Najwięcej zmian czeka podróżnych między Wałbrzychem a Sędzisławiem. Po zakończeniu robót pociągi pasażerskie pojadą tu szybciej – nawet 120 km/h, czyli o 20 km/h więcej niż obecnie. Linia zostanie także dostosowana do przewozu cięższych ładunków, co ma duże znaczenie dla transportu surowców. W ramach prac remontowane są tory, sieć trakcyjna i obiekty inżynieryjne – w sumie 7 km infrastruktury.
Szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu – modernizowanych jest osiem przejazdów kolejowo-drogowych, m.in. w Wałbrzychu (ul. Gwarków, Reja, Kasprzaka) i Marciszowie (ul. Nadrzeczna, Polna). Montowane są nowe rogatki, sygnalizacja świetlna, oświetlenie LED, a także remontowane nawierzchnie jezdni i chodników. Dla kierowców i pieszych to realna poprawa komfortu i bezpieczeństwa.
W samym Wałbrzychu rozpoczęły się prace na czterech wiaduktach – przy ul. Moniuszki, Gdyńskiej, 1 Maja oraz przy stacji Wałbrzych Fabryczny. Największy z nich, zabytkowy kamienny wiadukt przy ul. Moniuszki zyska konstrukcję wzmacniającą podtorze, a jego elementy stalowe zostaną zabezpieczone. Na ul. Gdyńskiej trwa już demontaż torów i przygotowania do całkowitej przebudowy wiaduktu.
Na szlaku między Sędzisławiem, a Marciszowem remontowane są dwa mosty nad rzeką Bóbr. Trwa wymiana łożysk i wzmacnianie konstrukcji, co pozwoli na zniesienie dotychczasowych ograniczeń prędkości. Dodatkowo usuwane są szkody wyrządzone przez powódź z 2024 roku – odbudowywane są skarpy oraz zniszczona infrastruktura przy obiektach.
Czytaj więcej:
Modernizacja linii przyśpieszy pociągi
Wszystkie prace wpisują się w większy projekt modernizacji linii kolejowej nr 274 na odcinku Wrocław Świebodzki – Jelenia Góra. Wcześniej, w 2024 roku, zakończono rozbudowę XIX-wiecznego tunelu między Wojanowem a Janowicami Wielkimi – jego poszerzenie do ok. 11 metrów umożliwiło mijanie się pociągów wewnątrz tunelu, co znacząco zwiększyło przepustowość tej górskiej trasy. Inwestycję realizuje firma PORR, a finansowana jest z Krajowego Planu Odbudowy. Łączna wartość prac wynosi blisko 125 mln zł. Zakończenie robót planowane jest na sierpień 2026 roku. Dzięki modernizacji mieszkańcy Dolnego Śląska zyskają jeszcze lepsze połączenia kolejowe – szybkie, punktualne i komfortowe.
Czytaj więcej:
Kolejne remonty na trasie w Karkonosze