Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 17 grudnia
Imieniny: Łukasza, Łazarza
Czytających: 14013
Zalogowanych: 114
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Kolejne remonty na trasie w Karkonosze

Wtorek, 29 kwietnia 2025, 10:50
Autor: Marta Pabiańska/PKP PLK
Dolny Śląsk: Kolejne remonty na trasie w Karkonosze
Dwa XIX-wieczne mosty nad Bobrem już są remontowane, niebawem ruszą prace na wiaduktach w pobliskim Wałbrzychu, a wiadukt w Trzcińsku został niedawno wyremontowany. Sieć trakcyjna w wielu miejscach wymieniana jest na nową. Obecnie w modernizacji jest kolejny most. Prace pochłoną aż 125 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy i pozwolą na utrzymanie dobrego czasu podróży z Wrocławia w Karkonosze.

Wkrótce rozpocznie się remont na dwóch ponad 130-letnich przeprawach w pętli rzeki Bóbr.

W Kotlinie Marciszowskiej między Sędzisławem a Marciszowem mosty są już przygotowane do kluczowych prac. Kolejowa infrastruktura została zdjęta, a konstrukcja mostów uniesiona, tak, by wykonawca mógł wymienić łożyska i wzmocnić obiekt. Prace obejmą również kamienne przyczółki i filary.

Mosty będą odnowione i dostosowane do prędkości do 120 km/h. Usunięte zostaną ograniczenia prędkości.

Ekipy wymieniają sieć trakcyjną na 11 km odcinku linii kolejowej Jelenia Góra – Wałbrzych: między Sędzisławem a Marciszowem oraz Wałbrzychem Miasto a Wałbrzychem Fabrycznym. Pociąg sieciowy zwinął już linię zasilającą, a palownica gąsienicowa wbiła fundamenty, na których oprze się nowa sieć trakcyjna.

Czytaj więcej:
Pendolino wróci do Jeleniej Góry

Remonty na trasie do Jeleniej Góry

Utrzymanie dobrego czasu podróży do Jeleniej Góry zapewnią także prace przy czterech wiaduktach w Wałbrzychu: na ul. Gdyńskiej, ul. S. Moniuszki, ul. 1-go Maja i przy stacji Wałbrzych Fabryczny.

Najstarszym objętym pracami wiaduktem jest kamienny kolos na ul. Stanisława Moniuszki. Przeprawę wykonano w 1860 roku. Będzie remontowany, podobnie jak obiekt na Gdyńskiej, zgodnie z założeniami konserwatora zabytków.

Obecnie wiadukty zapewniają sprawną komunikację drogową w mieście, więc z myślą o mieszkańcach, nawet podczas prac zostanie zachowany ruch pieszy i drogowy.

Czytaj więcej:
Kiedy do Kamiennej Góry?

Będzie jeszcze szybciej

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 274 na odcinku Wrocław Świebodzki - Jelenia Góra: prace na szlaku Marciszów - Sędzisław, Wałbrzych Miasto - Wałbrzych Fabryczny oraz na obiektach inżynieryjnych” realizuje firma PORR. Wartość projektu z pieniędzy KPO (Unia Europejska) wynosi ok. 125 mln zł. Prace zakończą się w 2026 roku.

Na ważnej nie tylko dla Dolnego Śląska trasie Wrocław – Jelenia Góra kursuje kilkadziesiąt pociągów dziennie. Linia kolejowa gwarantuje obecnie krótki czas przejazdu - najszybciej z Wrocławia do Jeleniej Góry dojedziemy w 1h 45min.

Przebudowane we wcześniejszych latach stacje i przystanki oraz wiadukty jak w Trzcińsku zapewniają wygodny dostęp do pociągów i atrakcyjnych kolejowych podróży.

Czytaj więcej:
Miną się dwa pociągi

Czytaj więcej:
Wkrótce nawet 120 km/h

Twoja reakcja na artykuł?

62
90%
Cieszy
4
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy parkujesz samochód pod domem/ blokiem czy w garażu?

Oddanych
głosów
1091
Pod domem/blokiem na parkingu
57%
W garażu
34%
W inny sposób
9%
 
Głos ulicy
"Bardzo dobra kawa" – Jarmark w Jeleniej Górze
 
Warto wiedzieć
Przekręt z witaminą D. Prawda wyszła na jaw...
 
Rozmowy Jelonki
Odczarować śmierć
 
Inwestycje
Odnowione lokale socjalne. Czy przetrwają?
 
112
Najechanie na tył w Krzaczynie
 
Jelenia Góra - KARR
Zapraszamy na koncert pt. „Hej, kolęda!”
 
Aktualności
Umowa podpisana – powiat przebuduje boisko
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group