Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 2708
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sztuka Yasminy Rezy na jeleniogórskiej scenie i w kinie „Lot”

Wtorek, 21 lutego 2012, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: Accipiter
JELENIA GÓRA: Sztuka Yasminy Rezy na jeleniogórskiej scenie i w kinie „Lot”
Fot. RED/Materiały prasowe
Wyczekiwana kinowa wersja głośnej sztuki autorstwa Yasminy Rezy „Le Dieu du carnage” w reżyserii Romana Polańskiego zatytułowana „Rzeź” (Carnage) w środę i czwartek będzie gościć na ekranie kina „Lot”. Natomiast w najbliższy piątek i sobotę ten komediodramat na czwórkę aktorów pt. „Bóg mordu” (polski tytuł sztuki) w reżyserii Bogdana Kocy wystawiony zostanie na deskach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida.

Tekst francuskiej pisarki Yasminy Rezy to zdaniem krytyków jeden z najlepszych dramatów, który najwyraźniej stał się prawdziwym przebojem ostatnich lat. Sztuka, która w roku 2009 uhonorowana została prestiżową nagrodą imienia Laurencea Oliviera za najlepszą komedię roku, wystawiana już była z powiedzeniem m.in. w Berlinie, Londynie i Nowym Jorku. W Polsce tekst Rezy ukazał się drukiem w miesięczniku teatralnym „Dialog” z lutego 2010 roku, a jeleniogórska premiera w Teatrze im. Norwida (21 stycznia ub. r.) była już jej szóstym wystawieniem w naszym kraju.

Jest to opowieść o dwóch małżeństwach, które spotykają się z powodu bójki między swoimi synami. Nocne spotkanie zmierza do obnażenia ukrytych przekonań i osiąga, przy zachowaniu ironicznej formuły, dramatyczne akcenty. Emocje sięgają zenitu.

Spektakl „Bóg mordu” na deskach Teatru im. Norwida przygotował Bogdan Koca. Autorką przekładu sztuki jest Barbara Grzegorzewska. W postaci dramatu wcielają się: Elwira Hamerska-Kijańska (Véronique Houillié), Małgorzata Osiej-Gadzina (Annette Reille), Piotr Konieczyński (Alain Reille) oraz Jarosław Góral (Michel Houillié).

Z kolei w filmie „Rzeź” występują: Jodie Foster (Penelope Longstreet), Kate Winslet (Nancy Cowan), Christoph Waltz (Alan Cowan), John C. Reilly (Michael Longstreet), Elvis Polański (Zachary Cowan), Eliot Berger (Ethan Longstreet) i inni. Ekranizacja sztuki Yasminy Rezy przyniosła Romanowi Polańskiemu nagrodę małego Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a odtwórczyniom dwóch ról - Jodie Foster i Kate Winslet - nominację do Złotego Globu. Emisja w kinie „Lot”: 22 i 23 lutego – godz. 18.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group