Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 3826
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sztuka w hangarze i nie tylko, czyli… Pestka

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 29 maja 2015, 8:20
Aktualizacja: Sobota, 30 maja 2015, 9:16
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Drugi dzień (28.05) Festiwalu Teatrów Awangardowych Pestka 2015 upłynął pod znakiem rozważań o Polsce i Polakach, w odniesieniu do Makbeta usytuowanego na polskiej plaży oraz festynu pełnego kiczu, który z nutką humorystyczną również skłaniał do refleksji. Po spektaklach, w JCK odbył się panel dyskusyjny oraz koncert zespołu „Ditroit”.

Czwartkowe obcowanie z kulturą rozpoczął w Jeleniogórskim Centrum Kultury „Mak-Pol” w wykonaniu grupy STA-ART prowadzonej przez Łukasza Dudę. Na zainscenizowanej polskiej plaży młodzi aktorzy połączyli kilka współczesnych wątków z losami Makbeta Williama Shakespeare'a.

- Dla ludzi młodych, którzy przychodzą na ten spektakl jest to odskocznia od klasycznego ramola, którego każą czytać i „po bożemu” odbierać to, w jaki sposób pewne rzeczy są zachowane. Ten tekst nie odbiega praktycznie od oryginału, zostały dokonane pewne skróty myślowe, ale wszystkie wątki zostały zachowane - powiedział Łukasz Duda.

Kolejnym spektaklem było „Serce Polski” w wykonaniu poznańskiej grupy Circus Ferus. Co ciekawe, przedstawienie odbyło się w nietypowym miejscu, bo w hangarze na Górze Szybowcowej, jednak należy podkreślić, że nowa lokalizacja zdała egzamin. Widzowie, którzy posiadali bilety zostali przewiezieni w miejsce docelowe bezpłatnie, przy okazji mogąc podziwiać piękną panoramę Kotliny Jeleniogórskiej.

Sam spektakl zrealizowano w formule festynu, konkursu talentów różnej maści. - Jest to forma rozrywki, którą ostatnio Polacy najbardziej lubią. Postanowiliśmy wykorzystać taką formułę do opowiedzenia czegoś słodkiego i gorzkiego jednocześnie, o nas – o Polakach – mówił . Kuba Kapral z grupy Circus Ferus. „Serce Polski” jest teatrem ulicznym, ale warunki w hangarze były świetne – dodał.

Wieczorem aktorzy wraz z widzami i organizatorami spotkali się w Klubie Kwadrat przy ul. Bankowej w Jeleniej Górze, gdzie brali udział w panelu dyskusyjnym interpretując i komentując wywołane w trakcie przedstawień cechy Polaków.

Na zakończenie drugiego dnia bardzo dobry koncert dał zespół „Ditroit” ze Świdnicy, który wykonał zarówno autorskie „kawałki”, jak i rockowe aranżacje popowych hitów „What is love” Haddaway'a, czy „I kissed a girl” Katy Perry.

W piątek (29.05) kolejne teatry awangardowe w ramach Pestki 2015:

17:00 Spowiedź masochisty (Teatr Brama) – hangar Góry Szybowcowej, bilety 5 zł.
19:00 The Floor: w moro po bułki (AD Spectatores) – sala Nova, ul. 1 Maja 60. Bilety: 10 zł.
20:30 Sukienka z dziurką (Teatr Poliż) – sala widowiskowa JCK, bilety: 5 zł.
22:00 Panel Dyskusyjny – Klub Kwadrat
23:00 Muzyka festiwalu – Fairy Tail Show

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 29-05-2015 10:50
Sztuka mi sie nie podobala jak zreszta wszystko w jeleniej DZIURZE!
~do 10.50 29-05-2015 12:07
Jeżeli byłeś, byłaś to znaczy że jesteś elitą intelektualną tego miasta. Dlaczego to deprecjonujesz głupim żartem - sloganem?
~.,.,.......................... 29-05-2015 12:43
nie da się wyeliminować zakorzenionej w Polakach tradycji przez negatywne działanie takie jak walka z rodziną,ośmieszanie kościoła,identyfikowanie tradycji ludowych z kiczem etc.etc.etc......jest tylko jeden sposób,stworzyć nową "lepszą"żywą tradycję.....trzeba na to tysiące lat ....nie uda wam się
~Ela 29-05-2015 14:19
Super impreza choć skromniejsza a i tak znakomicie przygotowana jak co roku wielkie brawa dla organizatorów
~Dadada 29-05-2015 14:41
Ściągnijcie już tą reklamę Sznajdera po na haft bierze na samą myśl. :P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group