Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 4057
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sztuka w hangarze i nie tylko, czyli… Pestka

Piątek, 29 maja 2015, 8:20
Aktualizacja: Sobota, 30 maja 2015, 9:16
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Sztuka w hangarze i nie tylko, czyli… Pestka
Fot. Tomasz Raczyński
Drugi dzień (28.05) Festiwalu Teatrów Awangardowych Pestka 2015 upłynął pod znakiem rozważań o Polsce i Polakach, w odniesieniu do Makbeta usytuowanego na polskiej plaży oraz festynu pełnego kiczu, który z nutką humorystyczną również skłaniał do refleksji. Po spektaklach, w JCK odbył się panel dyskusyjny oraz koncert zespołu „Ditroit”.

Czwartkowe obcowanie z kulturą rozpoczął w Jeleniogórskim Centrum Kultury „Mak-Pol” w wykonaniu grupy STA-ART prowadzonej przez Łukasza Dudę. Na zainscenizowanej polskiej plaży młodzi aktorzy połączyli kilka współczesnych wątków z losami Makbeta Williama Shakespeare'a.

- Dla ludzi młodych, którzy przychodzą na ten spektakl jest to odskocznia od klasycznego ramola, którego każą czytać i „po bożemu” odbierać to, w jaki sposób pewne rzeczy są zachowane. Ten tekst nie odbiega praktycznie od oryginału, zostały dokonane pewne skróty myślowe, ale wszystkie wątki zostały zachowane - powiedział Łukasz Duda.

Kolejnym spektaklem było „Serce Polski” w wykonaniu poznańskiej grupy Circus Ferus. Co ciekawe, przedstawienie odbyło się w nietypowym miejscu, bo w hangarze na Górze Szybowcowej, jednak należy podkreślić, że nowa lokalizacja zdała egzamin. Widzowie, którzy posiadali bilety zostali przewiezieni w miejsce docelowe bezpłatnie, przy okazji mogąc podziwiać piękną panoramę Kotliny Jeleniogórskiej.

Sam spektakl zrealizowano w formule festynu, konkursu talentów różnej maści. - Jest to forma rozrywki, którą ostatnio Polacy najbardziej lubią. Postanowiliśmy wykorzystać taką formułę do opowiedzenia czegoś słodkiego i gorzkiego jednocześnie, o nas – o Polakach – mówił . Kuba Kapral z grupy Circus Ferus. „Serce Polski” jest teatrem ulicznym, ale warunki w hangarze były świetne – dodał.

Wieczorem aktorzy wraz z widzami i organizatorami spotkali się w Klubie Kwadrat przy ul. Bankowej w Jeleniej Górze, gdzie brali udział w panelu dyskusyjnym interpretując i komentując wywołane w trakcie przedstawień cechy Polaków.

Na zakończenie drugiego dnia bardzo dobry koncert dał zespół „Ditroit” ze Świdnicy, który wykonał zarówno autorskie „kawałki”, jak i rockowe aranżacje popowych hitów „What is love” Haddaway'a, czy „I kissed a girl” Katy Perry.

W piątek (29.05) kolejne teatry awangardowe w ramach Pestki 2015:

17:00 Spowiedź masochisty (Teatr Brama) – hangar Góry Szybowcowej, bilety 5 zł.
19:00 The Floor: w moro po bułki (AD Spectatores) – sala Nova, ul. 1 Maja 60. Bilety: 10 zł.
20:30 Sukienka z dziurką (Teatr Poliż) – sala widowiskowa JCK, bilety: 5 zł.
22:00 Panel Dyskusyjny – Klub Kwadrat
23:00 Muzyka festiwalu – Fairy Tail Show

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group