Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6903
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Szpital w likwidacji. Będzie Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej

Sobota, 20 sierpnia 2011, 7:52
Aktualizacja: Niedziela, 21 sierpnia 2011, 7:56
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Szpital w likwidacji. Będzie Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej
Fot. Angela
Od 1 września br. Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze przestanie istnieć, a szpital pulmonologiczny w Kowarach potocznie zwany „Wysoką Łąką” nie będzie samodzielny. Wszystko w związku z zapowiadanym przekształceniem tych dwóch jednostek w jeden organizm. Dla pacjentów nic się nie ma zmienić. Będą jednak zwolnienia pracowników, szczególnie dla kowarskiej placówki.

Organem założycielskim i właścicielem tych dwóch szpitali jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który podjął decyzję o przekształceniu tych dwóch placówek w jedną. Jak tłumaczy Iwona Fuławka, dyrektor likwidator Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, takie działania dają bowiem możliwość oddłużenia jeleniogórskiej placówki, której dług obecnie wynosi 56 mln zł. Połączenie szpitali było warunkiem do uzyskania dotacji ze skarbu państwa z tzw. planu „B”.

Od 1 września br. Szpital Wojewódzki w Jelenie Górze przestanie istnieć i od tego czasu zostanie połączony z Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc w Kowarach. Nowa placówka będzie funkcjonowała pod nazwą Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, a jego siedzibą będzie budynek w Jelenie Górze.

– Celem naszego postępowania jest poprawienie efektywności udzielania świadczeń, bowiem koszty jakie ponosi szpital na utrzymanie posiadanej bazy, są dużo wyższe niż przychody, które uzyskujemy. Szpital funkcjonuje ze stratą, która miesięcznie sięga około 900 tys. zł. Głównym kosztem szpitala są wynagrodzenia pracowników. W tej sytuacji samorząd województwa podjął działania, które mają te koszty zmniejszyć przy zachowaniu całej dostępności świadczeń dla osób ubezpieczonych – mówi Iwona Fuławka.

Na 31 lipca br. na etat w Szpitalu Wojewódzkim Jeleniej Górze zatrudnionych było 1020 osób, oraz około 30 pracowników niepracujące na pełnym etacie.
- Miesięcznie wynagrodzenia pracowników netto to około 3 mln zł. Do tego dochodzi ponad 1 mln zł kontraktów lekarskich oraz z pozostałym personelem medycznym plus ZUS i podatek dochodowy. Koszty pracy stanowią około 70 procent całych kosztów szpitala, stąd decyzja o szukaniu oszczędności w tym segmencie. W Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze wypowiedzenia otrzymały 33 osoby, z czego sześciu pracowników medycznych z oddziału rehabilitacji (na około 30 pracujących) .

Gorzej wygląda jednak sytuacja w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc w Kowarach, gdzie skala zwolnień w porównaniu do liczby zatrudnienia jest o wiele wyższa.
- Obecnie w naszym szpitalu pracuje 217 osób, z czego wypowiedzenia od października otrzymało 35 osób. Nastroje w zespole nie są wiec optymistyczne, jednak decyzję podjął organ założycielski i nie ma tu z czym dyskutować. Część pracowników otrzymała inne propozycje pracy, ale z tego nie skorzystała, bo była to praca na niższych stanowiskach i o niższych zarobkach – mówi Jerzy Młodnicki, zastępca dyrektor „Wysokiej Łąki” w Kowarach.

Likwidator Szpitala Wojewódzkiego przekonuje, że na przekształceniu szpitali zyskają obydwie placówki: Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze zostanie oddłużony, a na „Wysokiej Łące” zostanie przeprowadzony remont budynku, rozbudowa oddziałów. Placówka ma też zyskać dostęp do nowoczesnego sprzętu.

Więcej o likwidacji szpitala – w poniedziałkowym wydaniu tygodnika Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group