Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11267
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szpital nie pomoże małoletnim

Niedziela, 20 stycznia 2008, 8:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 stycznia 2008, 8:09
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Szpital nie pomoże małoletnim
Fot. AGA
17–letni Dominik trafił do szpitala z urazem kolana. Nie został jednak przyjęty, ponieważ jest niepełnoletni. – Czy dziecko, które jest już prawie dorosłe musi czekać aż rodzice wrócą z pracy? – pyta mama chłopca.

Jej nastoletni syn przewrócił się w szkole i stłukł kolano. Szybko zaczęło puchnąć i bardzo boleć, więc Dominik pojechał do szpitala na izbę przyjęć. Trzy godziny czekał na poradę.

Gdy wszedł do gabinetu, okazało się, że nie zostanie przyjęty, ponieważ jest niepełnoletni. Na nic zdały się tłumaczenia, że w czerwcu kończy osiemnaście lat. Dominik pojechał do domu ze spuchniętym kolanem i czekał aż rodzice wrócą z pracy.

– Dopiero w godzinach popołudniowych mógł pojechać z ojcem ponownie do szpitala. Na szczęście okazało się, że nie ma złamania, ale bardzo martwiliśmy się, ponieważ syn miał już wcześniej kłopoty z kolanem. Lekarz zalecił jedynie okłady na opuchliznę. Czy to było tak skomplikowane leczenie, że wymagało obecności rodzica? – pyta mama Dominika.

Nie potrafi zrozumieć, dlaczego syn nie został przyjęty, skoro nie jest małym dzieckiem. – A gdyby tak noga była złamana? Uważam, że nieludzkie jest odsyłanie dziecka do domu. Przecież jest ubezpieczony. Nie zawsze rodzice mogą zwolnić się z pracy, żeby pojechać do szpitala. Czy tylko dlatego dziecko ma czekać pół dnia na przyjęcie – oburza się.

– To nie jest tak, że odmawiamy przyjęcia. Z prawnego punktu widzenia możemy zająć się tylko osobą, która jest pełnoletnia, ponieważ musi wyrazić zgodę na leczenie. Dlatego jeśli ktoś nie posiada jeszcze dowodu osobistego, nawet jeśli ma 17 lat, musi przyjść z osobą dorosłą – rodzicem lub opiekunem. Czasami, gdy zdarzają się wypadki w szkole, z uczniem przyjeżdża nauczyciel i nie robimy z tego żadnego problemu – dowiedzieliśmy się na oddziale.

Pielęgniarki zaznaczają jednak, że w sytuacji zagrożenia życia, personel kontaktuje się telefonicznie z rodzicami lub opiekunem, żeby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. – Dziecko, które trafia ze spuchniętym kolanem nie znajduje się w sytuacji zagrożenia życia, ale zdrowia. I w tej sytuacji musimy trzymać się przepisów. Niestety rodzice nie zawsze potrafią to zrozumieć – mówią pracownicy szpitala wojewódzkiego.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
29
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
55%
Nie mam zdania
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Uwaga przy skręcie z Wolności w Nadbrzeżną!
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group