Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 4725
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szczytna tradycja Bursy Szkolnej Nr 1

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 29 października 2019, 10:07
Aktualizacja: Czwartek, 31 października 2019, 13:35
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. użyczone
To już tradycja – młodzież z Bursy Szkolnej Nr 1 posprzątała zapomniane groby na starym cmentarzu komunalnym przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze.
Zbliżające się Święto Zmarłych to dzień szczególny w chrześcijańskiej kulturze i w kultywowanej od dawna obyczajowości. Poświęcamy go pamięci ludziom, którzy odeszli: znajomym, bliskim, nieznanym bohaterom naszej historii. To czas refleksji i zadumy, dzień w którym odwiedzamy groby naszych bliskich. Groby te są zadbane, pięknie przystrojone kwiatami, kolorowymi stroikami i płonącymi zniczami. Niestety, z różnych przyczyn są także groby, o których nikt już nie pamięta, nikt ich nie sprząta, ani nie dba o ich przystrojenie - podkreślają organizatorzy.
Dlatego w ramach działań wolontariatu młodzież wraz z wychowawcami z Bursy Szkolnej Nr 1 w Jeleniej Górze oraz z oddziału przy KPSW, jak co roku, zadbali o te najbardziej zapomniane. Bursanci bardzo chętnie i licznie przystąpili do akcji, w zawiązku z czym aż trzykrotnie były zorganizowane wyjścia na cmentarz. Oczyścili zaniedbane groby, zgrabili liście i usunęli śmieci. Ponadto, przystroili własnoręcznie wykonanymi stroikami. Nikt nie narzekał, że było zimno, że ciężka praca, tylko cieszyli się faktem, że mogą pomóc innym i z tego czuli największą satysfakcję - zaznaczają.

Akcja cieszy się dużą popularnością wśród wychowanków bursy i spotyka się z dużym uznaniem lokalnej społeczności, która co roku obserwują pracującą na cmentarzu młodzież. Warto dodać, że przedsięwzięcie trwa nieprzerwanie już od 12 lat, a jego inicjatorką jest wicedyrektor ds. pedagogicznych - Dorota Mazur. Dla wszystkich należą się jednak słowa uznania, zarówno dla samych wychowanków, jak i ich wychowawców.

Twoja reakcja na artykuł?

22
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~jg 29-10-2019 13:00
Popieram takie akcje.
~ 29-10-2019 13:59
Pięknie oczyszczone groby , popieram , sam postawiłem kwiatki obok , zapomniany grób
Krzysztof J. Szklarski 29-10-2019 17:41
Ręce same składają się do oklasków! Wspaniała inicjatywa nauczycieli, wychowawców. Jak widać, polska młodzież nie jest zepsuta do szpiku kości, tylko należy w umiejętny sposób Nią pokierować, wskazywać właściwą drogę w dorosłym już życiu. W przeciwieństwie do "Żeroma" nasz dyrcio (Ś.P. Marian Sosnowski), czyli Dyrektor II L.O. im. Cypriana Kamila Norwida przygotowywał nas do samodzielnego, dorosłego, apolitycznego życia. Kiedyś więcej napiszę o mojej wspaniałej, cudownej wręcz "Budzie" i o relacjach w Niej drzewiej panujących, a dzisiaj raz jeszcze chylę przed Wami - Droga Młodzieży, Szanowni Nauczyciele i Wychowawcy, swego starego już, pokrytego zmarszczkami i siwizną czoła. Jestem Waszym nie tylko dozgonnym (nie tylko wierzę, ale wręcz jestem pewien, ze Dusza każdego z nas jest, tak jak i Wszechświat, nieśmiertelna) dłużnikiem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group