Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 5390
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szansa dla Sołtysiej Góry

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 31 sierpnia 2018, 6:42
Aktualizacja: Sobota, 1 września 2018, 8:51
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Po akcji sprzątania Sołtysiej Góry, na której szczycie znajduje się zaniedbana wieża widokowa – postawa grupy społeczników znalazła uznanie we władzach miasta. Prezydent przyznaje, że teren był zaniedbany, a radni składają wśród wniosków do budżetu na rok 2019 postulat dotyczący wieży i wytyczenia ścieżek między punktami widokowymi.

Pracownicy MPGK porządkują las na Górze Sołtysiej i wokół niej, a idea przywrócenia dostępności do pięknych widoków z wieży znalazła poparcie wśród radnych. Podczas posiedzenia Komisji Uzdrowiskowej Robert Obaz, Konrad Sikora, Anna Bałkowska, Anna Ragiel i Dawid Jezierski - ponad politycznymi podziałami - poparli wniosek o połączenie ścieżkami punktów widokowych na Sołtysiej Górze, Godzisz i Skalicy oraz udostępnienie wieży widokowej na Sołtysiej Górze.

Na kanale YouTube można zobaczyć film z drona, który ukazuje potencjalny widok, jaki można (w przypadku remontu) ukazać odwiedzającym wieżę:

- Bardzo cieszę się z inicjatyw sprzątania tego terenu, niestety dewastacje tam postępują - powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - Formalnie jest to las i żeby móc z tym coś zrobić, musimy dokonać zmiany w planie zagospodarowania lasu i tego typu zmiany będziemy dokonywać - deklaruje prezydent, który mieszka w okolicy Sołtysiej Góry i przyznaje, że przez lata to miejsce było zaniedbywane. - Wrażliwość na to miejsce bardzo mnie cieszy. Muszę przyznać, że nie kierowałem się swoim sąsiedztwem, ale przypominam, że mamy cały Borowy Jar, w którym corocznie wykonujemy kolejne ścieżki, punkty widokowe i przy innych wydatkach, rosnących kosztach nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrobić - tłumaczy M. Zawiła.
- Dotarł do nas wniosek mieszkańców, którzy zainteresowali się tym terenem. Bardzo zależy im na rewitalizacji tego miejsca, skądinąd kultowego, przez wiele lat zaniedbanego - powiedział Konrad Sikora, który wsparł wniosek Roberta Obaza. - W Kotlinie Jeleniogórskiej powstaje moda na rewitalizację tego rodzaju miejsc, przykładem jest Zamek Księcia Henryka, który stał się wspaniałym miejscem pieszych wycieczek i miejscem widokowym. Przywrócenie możliwości korzystania z obiektu na Sołtysiej Górze uważamy za ciekawy pomysł, tym bardziej, że widok na Karkonosze i Cieplice z tego miejsca jest bajeczny - dodał cieplicki radny, który liczy, że ekspertyza o stanie technicznym wieży będzie dobrym początkiem, aby poczynić dalsze kroki.

Twoja reakcja na artykuł?

54
96%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
0
0%
Złości
1
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~j 31-08-2018 6:49
"Prezydent przyznaje się do zaniedbania pięknego terenu w swoim sąsiedztwie" ohydne dziennikarstwo...
~ping-pong 31-08-2018 8:13
Widać, jak mocno zarósł teren przy wieży, widok jest tylko na stronę Karkonoszy, a to i tak jedynie z najwyższej kondygnacji wieży. Pełnia wykorzystania tego miejsca oznacza wycinkę drzew jak w Maciejowej
~ 31-08-2018 8:58
Jeśli wieża będzie w dobrym stanie technicznym to oznacza świetną atrakcje turystyczną dla Jeleniej Góry. Ale jeśli nie zostaną wycięte drzewa które bardzo zasłaniają widok to znacznie ograniczy atrakcyjność tego ciekawego i pięknego miejsca
~hexe 31-08-2018 9:32
do: ~ (8:58)
w pierwszej kolejności chodzi o odsłonięcie widoków z miejsc widokowych na tym wzgórzu i udrożnienie ( uprzątnięcie istniejących ścieżek ) . Nikt nie tnie drzew przed oceną stanu technicznego wieży. Miasto jako właściciel tego terenu ( ogólnodostępnego ) powinno na bieżąco usuwać drzewa grożące zawaleniem a tym samym stwarzające zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Przed remontem wieży można urządzić tam wiele ścieżek rowerowych, pieszych , dydaktycznych itp. Pomysłów jest wiele
~Ja 31-08-2018 9:02
Pachnie mi to ustawką wyborczą.
~Paula G. 31-08-2018 9:23
Nie jestem zaangażowana ale bardzo fajna inicjatywa. Wspomnę że jeszcze są w Jeleniej Górze takie wzgórza jak Złomy i Skalista gdzie były dawne punkty widokowe z których są bardzo piękne widoki. Na wspomnianych okolicznych wzgórzach są bardzo ciekawe skałki, widać pozostałości po ławkach, niemieckie napisy na skałach, pozostałości po barierkach, pomnikach nie jeden turysta z poza regionu by się wybrał na te miejsca. Czy faktycznie wycięcie drzewek samosiejek, namalowanie farbą nowego szlaku itd. dla samorządowców, ludzi jest barierą nie do przeskoczenia? przecież te naturalne punkty widokowe istnieją do dzisiaj. Przecież są to najmniejsze koszta a nie jeden by to zrobił charytatywnie byle miasto mogło się rozwijać pod względem turystyki. Inne gminy w tym Podgórzyn powinny brać z tego przykład a przykładem jest zamek Księcia Henryka a to potwierdza że w gminie Podgórzyn kompletnie nie są zainteresowani rozwojem turystyki w swoim regionie a za to muszą się brać prywatni ludzie, wstyd. Takich perełek w mieście w gminie jak wspomniałam jest dużo więcej, skały Patelnia, góra Witosza słynne punkty widokowe pozarastane na amen tylko dlatego że włodarzom z Podgórzyna ich wycięcie ten temat przerasta, wstyd.
~hexe 31-08-2018 9:23
Przed wojną Niemcy potrafili zadbać o ten teren i wykorzystać jego położenie. Był atrakcją dla mieszkańców i turystów. oprócz wieży widokowej była tam również skocznia narciarska i restauracja. Po wojnie złomiarze i wandale zniszczyli wieżę ale w latach 70tych Fampa zrobiła oświetlenie stoku i orczyk. do lat 90tych było to miejsce gdzie można było zjeżdżać na sankach , na nartach oraz podziwiać widoki z Sołtysiej Góry, oraz pobliskich miejsc widokowych ( skałki ) . Dzieciaki z Cieplic nie musiały jechać do szklarskiej czy Karpacza aby pojeździć na sankach. Latem było to miejsce spacerów i pikników. Teraz po prostu wszystko zarosło chaszczami i samosiejkami i nie ma to nic wspólnego z lasem. Prezydent twierdzi że formalnie jest to las...?? Z jakiego dokumentu to wynika ?? Księga wieczysta , ewidencja gruntów i plan miejscowy mówią o przeznaczeniu rekreacyjno wypoczynkowym. Zrobiono tam plan urządzania lasu .... ale kto i kiedy stwierdził ze ta działka jest lasem?? ( te obok ok..mogą być ale dawny stok narciarski ?? jak i kiedy został przekształcony na las? ZARÓSŁ w zapomnieniu i tyle
~Tomek44 31-08-2018 9:25
Brawo Panie Komturze połączcie siły ;)
~Diablojg 31-08-2018 9:38
Samosiejki do całkowitej wycinki i po temacie.
~rsz 31-08-2018 10:03
Jeżeli konstrukcja wierzy okaże się w na tyle dobrym stanie żeby móc ją wyremontować, to równie dobrze można wykonać na niej lekką, kilkumetrową nadbudówkę. Wtedy drzew nie trzeba wycinać - są dość stare i gatunki tam występujące wiele już nie urosną.
~rsz 31-08-2018 10:04
do: ~rsz (10:03)
Cholerny słownik - "wieży" oczywiście miało być. ;)
~ 31-08-2018 10:17
do: ~rsz (10:03)
Nadbudówkę na wieży zabytkowej? Żeby zniszczyć jej architekturę?
~raven 31-08-2018 10:21
Wieża widokowa była jedną z atrakcji Góry Sołtysiej, a nie atrakcją samą w sobie. Turysta z Cieplic mijając dzisiejszą ulicę Łabską (Russische Colonie) praktycznie opuszczał teren z miejską zabudową i był już wśród łąk, pól i przyrody. Przed "atakiem" na Scholtzenberg czekała na niego specjalnie w tym celu wybudowana restauracja "Sanssousi" (koło "warsztatów"), skąd można było podziwiać widok na Górę Sołtysią i nic nie zakłócało tej perspektywy. Następnie turysta ruszał dalej spacerkiem wśród łąk i pól w kierunku Scholtzenberg Gaststette. Tam, oprócz pięknego widoku z restauracyjnego tarasu czekały na niego kręgielnia i strzelnica. Wieża Widokowa była ostatnim punktem wycieczki. Z restauracji prowadziła prosta jak strzała ścieżka z udogodnieniami w postaci stopni w miejscach bardziej stromych. Na południowym stoku Góry była wytyczona ścieżka spacerowa prowadząca na szczyt z parkowymi ławeczkami - to dla turystów chcących ominąć w/w restaurację od strony dzisiejszej ul. Kasprzaka (początek leśnej ścieżki w okolicach wieży ciśnień, rezerwuaru wody pitnej). Tą ścieżką można było wejść na Górę, lub dotrzeć na pobliskie wzniesienie ze skałkami leśnymi i równie pięknym widokiem na Karkonosze.( Miejsce to na starych mapach widnieje jako "Panorama"). Dzisiaj wszystko to jest zarośnięte, zabudowane, zaasfaltowane. Do Gaststette Scholtzenberg można wjechać samochodem. ( miejsce, w którym dzisiaj stoi budynek internatu szkoły).
~s. 31-08-2018 19:27
do: ~raven (10:21)
Należy dodać, że droga na górę była bardziej zabudowana od strony karczmy oraz celnicy cesarskiej. Zawsze można było wynająć lektykę, za mostem solnym. Krótsza droga była nieistniejący most na Marysieńki Sobieskiej.
~raven 31-08-2018 10:27
Dzisiejszym turystom trzeba by u podnóża Góry wybudować parking, bo z buta zasuwać z Placu Piastowskiego to ponad siły co niektórych.
~raven 31-08-2018 10:32
W N* J* z kwietnia 1975 roku jest artykulik n/t planów rewitalizacji naszej Wieży. Poza jej odbudową planowano stok narciarski wyłożyć igielitem i wybudować "pawilon usługowy" - czymkolwiek i gdzie miało by to stać.
~hexe 31-08-2018 21:32
do: ~raven (10:32)
jest szansa na zdobycie scanu tego artykułu ?
~raven 1-09-2018 7:09
do: ~hexe (21:32)
Artykuł to może za dużo powiedziane. Jest tam wzmianka o inwestycjach dla Ciepliczan. Nr 15 NJ z 10 IV 1975 str.3 na samym dole. Adres prowadzi do Cyfrowy Dolny Śląsk (JBC).
~hexe 1-09-2018 14:51
do: ~raven (7:09)
dziękuję ..będę miała co czytać :)
~Jara 31-08-2018 10:52
Wszytko fajnie ,tylko po co to ? Chcecie 100 różnych atrakcji ,a skąd na to kasa na utrzymanie? Turyści omijają Jelenia Górę... Jadą do Szklarskiej Poręby ,Karpacza. Może niech władze miasta zajmą się zrujnowanymi kamieniacami a nie odnawiają kolejna ,, atrakcje,, która po paru miesiącach zostanie zapomniana , jak np grzybek.
~Jara 31-08-2018 11:10
Chciałem jeszcze dodać że również jestem fanem takich widoków itp ale bądźcie ludzie realistami... Nasze miasto jest piękne ale odnawianie miejsc które i tak nie wprowadzają żadnej nowinki ,raczej nie pomogą miastu. Jak ktoś chce sobie z mieszkańców tzw. widoku wejść na wierze raz na pół roku kiedy znajdzie na to czas, to niech sam sobie zasponsoruje jej romont. Turysta pojedzie w góry gdzie są prawdziwe widoki a nie kolejny punkt widokowy.
~fot4u 31-08-2018 11:18
do: ~Jara (11:10)
Czyli co? Kanapa, pokal, faja i tiwi? Nie, dziękuję! Trzymam kciuki za Pasjonatów!!!
~Jara 31-08-2018 20:07
do: ~fot4u (11:18)
Nie kanapa, jest już sporo miejsc gdzie możesz iść na spacer ,rower ,rolki tylko trzeba wyjsc z domu a nie remontować coś co będzie tylko dla ,,pasjonatów,,
~hexe 31-08-2018 13:16
do: ~Jara (11:10)
To miejsce, po wojnie ( gdy wieża już nie była dostępna ) spełniało przede wszystkim rolę atrakcyjnego miejsca wypoczynku mieszkańców. Są tam do dziś widoczne ale zarośnięte dróżki , które nadają się na spacery, wycieczki rowerowe etc. ogarnięcie i utrzymanie porządku nie jest jakimś ogromnym kosztem , poza tym miasto mogłoby pomyśleć o wydzierżawieniu terenu z wieżą aby jakiś zainteresowany podmiot zorganizował finansowanie na remont wieży. Strzelecka / Sołtysia Góra i skałki Panorama znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie dużego osiedla, dostęp jest bardzo łatwy . Miejsce ma duży potencjał i może tętnić życiem cały rok.
~Uj 31-08-2018 11:53
Pytanie przy okazj i.DLACZEGO nowe zaklady powstaja coraz blizej kotliny i miasta.Gdzie logika.Kto niszczy niby uzdrowisko.Niech buduja tam domy z piekna panoramą gor. A nie przemyslowe zaklady coraz blizej Centrum!!!!
~gogo 31-08-2018 12:24
Jasne, kolejna sralnia dla psów!
~rsz 31-08-2018 12:52
do: ~gogo (12:24)
Policja też ma swoje potrzeby! XD
~Ali 31-08-2018 14:45
Do Raven. W którym miejscu była strzelnica? Masz może jakieś zdjęcia przedstawiające kręgielnie lub strzelnicę?
~raven 1-09-2018 9:27
do: ~Ali (14:45)
Do dzisiaj trwają zażarte dyskusje co do miejsca, w którym stała Scholtzenberg Gaststate, a co dopiero mowić o kręgielni, strzelnicy i "romantycznej Grocie". :-) Internat szkoły zawodowej JPBM był budowany w połowie lat '70 i stoi prawdopodobnie na miejscu tych atrakcji. Budynek restauracji istniał jeszcze po '45 roku. Został zrównany z ziemią zapewne podczas tej inwestycji. Zdjęć chyba nikt nie ma. Jeśli coś się zachowało to w archiwach JPBM-u, w co mocno jednak wątpię.
~nk 31-08-2018 15:11
zrobić miejsce na ognisko, ławeczki i grilka kamiennego jak na Górze Krzywoustego ;)
~Mirecki.w 31-08-2018 16:21
Uzdrowisko upadlo jak dolaczono Cieplice do JG i upadlo FWP /Fundusz wczasow pracowniczych/ czyja to zasluga.Byly plany rozbudowy nowych Cieplic od Strzeleckiej Gory do bylej zajezdni tramwajowej i nic z tego nie wyszlo.
~raven 31-08-2018 16:50
Góra Sołtysia ma duży potencjał jako przestrzeń rekreacyjna, dopóki nie zostanie wokół zabudowana. Nawet wtedy jednak może (ma taką szansę) pozostać zieloną wysepką. Nie wydarzy się to jednak za naszego życia. Dotychczasowy dzierżawca poletek między zagajnikowych dostał już wypowiedzenie dzierżawy terenów uprawnych. Kiedyś powstaną tam osiedla domków jednorodzinnych. Problem to Plan Zagospodarowania Przestrzennego. "Słoneczna Dolina" powstała, bo leży poza granicami Jeleniej Góry i dlatego jest tańsza. Kierunek rozwoju miasteczka może pójść w kierunku Staniszowa, albo równolegle do ul. Wolności w kierunku JG. Nie jest więc wykluczone, że inwestycja w Scholtzenberg może się opłacić, ale to dopiero dla naszych następców.
~Ciepliczan 31-08-2018 18:45
Pan Prezydent i jego zastępca zapomnieli jak obiecywali już ten teren Stowarzyszeniu Cheple Wody a potem zmienili zdanie. Obiecali targ w Cieplicach, w budżecie zaplanowali środki...i na tym zakończono. W nic nie wierzę...czytajcie że zrozumieniem mamy wszak kampanię wyborczą.
~hexe 31-08-2018 21:38
do: ~Ciepliczan (18:45)
"obiecywali ten teren Stowarzyszeniu..." ?? na litość - miasto może ogłaszać przetargi np. na dzierżawę a nie "obiecywać" coś komuś ot tak .
~s. 31-08-2018 19:07
Teren wieży Fryderyka jest powiązany ze sprawą szkoły. Włodarze miasta nie oddadzą "kury", która może znosić kokosy.
~hexe 1-09-2018 11:07
do: ~s. (19:07)
możesz coś więcej napisać o tej "sprawie szkoły" ? jest coś co mieszkańcy powinni wiedzieć ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group