Poniedziałek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 6983
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Syreny, cisza i śpiew ptaków

Niedziela, 10 kwietnia 2011, 9:30
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 8:05
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Syreny, cisza i śpiew ptaków
Fot. TEJO
Kiedy po godzinie 8. 41 zamilkły syreny alarmowe, w ciszy, która zapadła wśród zgromadzonych przed pomnikiem Pamięć i Niepodległość w pierwszą rocznicę katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem, rozległy się wiosenne trele ptaków…

Przed godziną, w której rok temu podchodzący do lądowania rządowy Tu-154 M z elitą polskich polityków, duchownymi i wieloma działaczami niepodległościowymi na pokładzie rozbił się w Smoleńsku, na plac przed Kościołem Łaski ze świątyni wyszli wierni przerwawszy rozpoczętą właśnie Mszę Świętą.

Już wcześniej przed pomnikiem Pamięć i Niepodległość gromadzili się ludzie, w tym organizatorzy akcji ze środowisk niepodległościowych. Można było zapalić symboliczny znicz pamięci w obrębie biało-czerwonej szachownicy, która – sformowana ze zniczy właśnie – ma powstawać przez całą niedzielę. Wartę honorową przed pomnikiem, przy którym ustawiono listę pasażerów tragicznego lotu oraz zdjęcie pary prezydenckiej śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, zaciągnęła młodzież.

Dokładnie o godz. 8. 41 powietrze przeszył jęk syren alarmowych. Ludzie pogrążeni w skupieniu i modlitwie czcili pamięć ofiar katastrofy sprzed roku. Kiedy syreny zamilkły, w ciszy rozległy się trele ptaków, które na drzewach przykościelnego byłego cmentarza czują wiosnę. Znak nowego życia.

Ksiądz płk Andrzej Bokiej, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w krótkim przemówieniu, przypomniał cel tego zgromadzenia. Zaapelował także o oświecenie sumień tych, którzy nie rozumieją, jak ważna jest pamięć, nie tylko o tragedii smoleńskiej, ale pamięć w ogóle. List od posłanki Marzeny Machałek przeczytał radny Ireneusz Łojek. Później modlono się o moc ducha, która zwłaszcza w takich momentach jest bardzo potrzebna podzielonemu narodowi.

Przed godziną 9. wznowiono Mszę Świętą, którą odprawiano w intencji spokoju dusz tych, którzy przed rokiem stracili życie w katastrofie lotniczej. Modlitwą ogarnięto także rodziny ofiar tamtej tragedii. Czuwanie przed pomnikiem Pamięć i Niepodległość potrwa całą niedzielę. W południe delegacje różnych organizacji, w tym NSZZ "Solidarność" oraz Prawa i Sprawiedliwości złożyły tam wieńce i kwiaty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (178) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group