• Sobota, 25 stycznia 2020
  • Godz. 4:13
  • Imieniny: Elwiry, Miłosza, Pawła
  • Czytających: 2380
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Świńska grypa w szpitalu? Jeszcze nie wiadomo

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 15 lutego 2016, 13:35
Aktualizacja: Środa, 17 lutego 2016, 8:04
Autor: Angelika Grzywacz – Dudek
Fot. agrzywacz
– W Wojewódzkim Szpitalnym Centrum Kotliny Jeleniogórskiej zamknięty został jeden oddział, na którym leżał pacjent ze świńską grypą – informuje nasz Czytelnik. Tę informację dementuje dyrekcja placówki. – Nie mamy póki co potwierdzenia, że jest to grypa typu AH1N1, czekamy na wyniki badań z Wrocławia, a te będą z końcem tygodnia – mówi Zbigniew Markiewicz, wicedyrektor szpitala.

- Ten pacjent miał zabieg lub operację we wrocławskim szpitalu i przyjechał do domu do Jeleniej Góry – pisze Czytelnik. - Zgłosił się z objawami grypy i wspominał, że we Wrocławiu na "jego oddziale" panuje świńska grypa. Mimo to został położony w jeleniogórskim szpitalu na oddziale z innymi pacjentami, którzy byli odwiedzani przez rodziny i znajomych. Przeleżał tam w gorączce i z ostrym kaszlem od soboty (06.02) do piątku (12.02). Dopiero wtedy został odizolowany, po czym zamknięto oddział. Dla mnie jest to wielce nieodpowiedzialne zachowanie ze strony personelu szpitala – dodaje Czytelnik.

Dyrekcja szpitala wyjaśnia natomiast, że z pacjentem z podejrzeniem świńskiej grypy personel szpitala postąpił właściwie.

- Kiedy pojawiło się podejrzenie, że pacjent może chorować na grypę typu AH1N1, został odizolowany, a oddział zamknięto dla odwiedzających – wyjaśnia Zbigniew Markiewicz. – Obecnie czekamy na wyniki badań z Wrocławia i na razie nie mamy podstaw, by mówić o przypadku zachorowania na tzw. świńską grypę w naszym szpitalu. Natomiast ze względu na wysoką liczbę zachorowań na grypę w Jeleniej Górze, tydzień temu podjęliśmy decyzję o ograniczeniu liczby odwiedzających na wszystkich oddziałach. W samej naszej przychodni odnotowujemy tygodniowo 100 – 150 przypadków zachorowań na grypę czyli znacznie więcej, niż przeciętnie – dodaje wiceszef placówki.

Słowa wicedyrektora szpitala potwierdza sanepid. – Jest to jedyny przypadek podejrzenia takiego zachorowania, ale dopóki nie otrzymamy potwierdzenia wynikami badań, nie możemy mówić o świńskiej grypie w Jeleniej Górze – mówi Elżbieta Sójkowska, kierownik sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jeleniej Górze. – Co do zachorowań na grypę w ogóle, z naszych danych wynika, że nie jest to aż tak wielka skala. Od stycznia br. do dzisiaj odnotowaliśmy 327 przypadków, ale zwiększenia tej liczby spodziewamy się w najbliższym czasie do kwietnia br. – dodaje.

Jak ustrzec się przed zachorowaniem? – Zasady są takie same od lat: częste mycie rąk, ubieranie się na cebulę, czyli wielowarstwowo, częste wietrznie pomieszczeń, unikanie skupisk ludzi oraz używanie chusteczek jednorazowych – wymienia Elżbieta Sójkowska. – W przypadku zachorowania na grypę należy udać się do lekarza, zażywać leki i przede wszystkim „wyleżeć chorobę”, bo może ona skutkować groźnymi powikłaniami – dodaje epidemiolog.

Warto też wiedzieć, jak odróżnić grypę od przeziębienia. – Jest to trudne, ale w przypadku grypy – poza objawami przeziębienia - mamy również bóle mięśni i stawów, a także bardzo wysoką temperaturę i osłabienie. Kiedy nie jesteśmy pewni, czy się przeziębiliśmy, czy zachorowaliśmy na grypę, warto skonsultować to z lekarzem – dodaje Elżbieta Sójkowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~uzi 15-02-2016 14:26
Po fakcie dyrekcja zareagowała, super!!! Ordynatora i dyrektora za jaja przed szpitalem.
~Ktosik 15-02-2016 14:35
Dlaczego więc chory nie znajdował się w kwarantannie do otrzymania wyników badań, czy to zwykła, czy odpukać świńska grypa, tylko był w sali z innymi chorymi? To skrajny brak odpowiedzialności.
~Ja 15-02-2016 15:28
Swietnie ! Rewelacja pracownicy nawet nic o tym nie wiedzieli a badz co badz szpital to nie tylko lekarz i pielegniarka.. Czyli wychodzi na to ze wchodzili i wychodzili różni ludzie blisko chorej osoby byc moze sa chorzy albo zarazili swoje rodziny chodzili po szpitalu i byc moze pracownikow ktorzy tez maja rodziny.. Bomba !!!!
~mmm 15-02-2016 15:34
Ortografia się kłania autorowi artykułu. Niepotwierdzone piszemy razem, tak jak nieładny, niesmaczny itd.
~ahini 15-02-2016 16:00
jest grypa i już. po co tuszować prawdę. lekarz operujący chorego też ma świńską grypę . wszyscy o tym wiedzą więc po co kłamać
~KatPolski 15-02-2016 18:03
W tym szpitalu wszystko jest możliwe. W mieście zresztą też. Najwyższe stawki za wszystko, największe podwyżki, to i świńska grypa się trafiła. Jeśli brać pod uwagę energiczność, i zaangażowanie władz miasta, skuteczność gwiazd z tego zarządzania kryzysowego, i poświęcenie personelu szpitala - epidemia w mieście gotowa!
~zxzxzx 15-02-2016 19:52
W autobusach świnie powinny być odseparowane od ludzi inaczej wszyscy się pozarażamy.
~z innejbajki 15-02-2016 20:31
"mówi Elżbieta Sójkowska, kierownik sekcji epidemiologii : Kiedy nie jesteśmy pewni, czy się przeziębiliśmy, czy zachorowaliśmy na grypę, warto skonsultować to z lekarzem. " --- no chyba nie warto, bo przez tydzień nie będzie robił z tego problemu - vide szpital.
~obserwator1 15-02-2016 21:46
W jeleniogórskim sanepidzie nie ma lekarza eidemiologa tandem go zwolnił nie ma żadnego lekarza a kierownik epidemiologi to tylko pielęgniarka i mgr resocjalizacji więc proszę nie wprowadzać w błąd czytelników. Gdyby co w sanepidzie brak osoby kompetentnej z zakresu jakim sprostać może epidemiolog - Epidemiolog zajmuje się wpływem środowiska na zdrowie populacji oraz występowaniem chorób środowiskowych. W tym celu zajmuje się takimi dziedzinami nauki, jak: demografia i biostatystyka. Do zadań lekarza epidemiologa należy ocena stanu zdrowia populacji, ocena czynników wpływających na ten stan zdrowia i zagrożeń zdrowotnych. Do szczególnych zadań epidemiologa należy promocja zdrowia i temat zdrowia publicznego. A w tym sanepidzie nie ma mowy o takim dyskursie!!!!
~gospodyni 15-02-2016 21:51
Do KatPolski a co to jest energicznosc?
~ 15-02-2016 23:22
nasze MZK przyczynia się do epidemii , jak ? wysyłając na Spółdzielczą 1 autobus zwiedzający miasto tak więc przez bardzo długi czas duża liczba ludzi ściśnięta w puszce niech któryś pasażer będzie chory i katastrofa gotowa , szefowie firm na spółdzielczej wiecie komu podziękować za to że wam pracownicy masowo na chorobowe idą
~uzi 15-02-2016 23:23
Z pewnego źródła wiem, że wyniki zarażonego są pozytywne. Panie i Panowi mamy w Jeleniej na kardiologii AH1N1. A dyrekcja szpitala, Sanepid i cała reszta robią z nas idiotów!!!
~KatPolski 16-02-2016 5:45
Do @gospodyni: masz prawo nie wiedzieć, w końcu całe życie przy garach. Wpisz to słowo w Google, tylko poprawnie, nie tak, jak napisałaś (jak nie potrafisz, to skopiuj z mojego tekstu), znajdziesz, przeczytasz, dowiesz się, zapamiętasz, może kiedyś zaskoczysz kogoś znajomością tak trudnego słowa.
~gospodyni 16-02-2016 8:54
Do KatPolski dziękuje za pouczenie, szkoda tylko, że udzieliles go w taki chamski i lekceważący sposób. Mimo wszystko życzę Ci miłego dnia
~z 16-02-2016 9:06
Dyrekcja jak i personel szpitala też są ludźmi i boją się zarażenia tą chorobą. Ci co jeszcze nie zaszczepili się przeciw grypie proponuję zrobi to najszybciej.
~Jożin z bażin 16-02-2016 9:36
"Do WCSKJ trafił z jednej z wrocławskich lecznic." Wrocław nie daje rady to kukułcze jajo sruuuu na prowincję....
~no panic 16-02-2016 10:11
świńska czy kocia to grypa taka sama jak każda inna a od grypy umierają praktycznie tylko osoby o obniżonej odporności np. starsze lub w trakcie chemioterapii .przeciętny człowiek przechoruje i nic mu nie będzie,byle by leżał w łóżku.a poza tym myjcie ręce bo to jedna z chorób brudnych łap;)
~KatPolski 16-02-2016 10:29
@gospodyni, zawstydziłaś mnie, naprawdę, mam za swoje :(... Ton twojego pytania odczytałem jako interwencję jednego/jednej z owych zawodowych poprawiaczy, i naprawiaczy sieciowych, dla których nie jest ważny temat, a tylko to, w jaki sposób ktoś coś napisze. Stąd taka reakcja. Przepraszam Cię, a dzień będzie miły, jak napiszesz, że przeprosiny przyjęte.
~rencista 16-02-2016 10:39
ciekaw jestem gdzie ci lekarze i dzialacze konczy;i studia w jakiej partii bo to swiadczy o sposobie dzialania i braku jakiejkolwiek odpowiedzialnosci za wykonywana orace i obowiazki wobec spoleczenstwa.
~ja 16-02-2016 10:40
super, na pewno nie można było profilaktycznie odizolować pacjenta od razu tylko trzeba było czekać tydzień aby ewentualny wirus zaatakował innych pacjentów i odwiedzających... W szpitalu syf a dyrektor nadal piastuje swoje stanowisko... obłęd jakiś!!!
~gospodyni 16-02-2016 12:10
Do KatPolski przeprosiny przyjęte
~z 16-02-2016 14:50
~ uzi .... wszyscy rozsądnie myślący czytelnicy chcieliby poznać twoje źródło informacji... , który to magiel , a może targowisko... możliwości jest wiele uchyl rąbka tajemnicy.... pozdrawiam wszystkich nieszczęśliwych narzekaczy , naprawiaczy świata, niezadowolonych od rana .... i najważniejsze wszystko wiedzących , ale zawsze na nie....pozdrawiam Was....
~zxzxzx 16-02-2016 17:22
@z to potwierdzone. Na jelonce tak pisali.
~ciekawa nadto 16-02-2016 20:36
KaciePolski,nie śmiem niczego poprawiać,ale też nie ukrywam,że ciekawość mnie zżera dlaczego stawiasz przecinki przed " i"?
~KatPolski 17-02-2016 5:59
A takie tam sobie, po prostu rozdzielanie zdań podrzędnych. Poza tym jestem fanem przecinka. To najpiękniejszy znak interpunkcyjny. Czasem mam ochotę stawiać dwa na raz ;-). Bardzo miłego dnia życzę!
~JELENI_OGÓR 17-02-2016 9:29
dlaczego jeszcze nie wiadomo ? na co my płacimy te olbrzymie podatki ? dlaczego odpowiednie badania nie zostały wykonane natychmiast że o kwarantannie nie wspomniawszy ? --- co limity się wyczerpały ?
~o 20-02-2016 19:39
Szkoda słów pacjent wyciągnie nogi zanim się dowiedzą to jest masakra sla nich to jeden mniej do pseudo diagnozy a dla rodzony ktoś na kim zalezy i eez sie lecz. Ten dyrekror to taki sam ... jak i ten caly personel tykjo kawka i ploty bez badan wystawianie diagnoz a jaka to nerwica pi mlodym rczniku a przez tych patalachow ledwie co przezylam ...
~paskudny wirus 13-02-2019 22:46
Ja zaraziłem się w tym szpitalu 3 tyg. temu !!!. Choć uważam się za twardziela ,to ten wirus naprawdę dał mi popalić !!!. Zużyłem juz wszystkie znane babcine recepty a on nadal jeszcze podrażnia moje gardło i płuca !. Może dam radę sam??!.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group