Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5994
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Strażacy kontra barszcz Sosnowskigo

Środa, 29 lipca 2020, 6:01
Aktualizacja: Niedziela, 2 sierpnia 2020, 6:29
Autor: WAC
Mysłakowice: Strażacy kontra barszcz Sosnowskigo
Fot. UG Mysłakowice
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomnicy nie ograniczają się tylko do gaszenia pożarów oraz ratowania ofiar wypadków drogowych. Ostatnio druhowie z tej jednostki likwidowali stanowisko niebezpiecznej rośliny.

Barszcz Sosnowskiego pojawił się w Mysłakowicach, w pobliżu łącznika pomiędzy ulicami Jeleniogórską a Sułkowskiego. Tuż po sygnale od mieszkańców w miejsce to udali się strażacy z Łomnicy, którzy w specjalnych kombinezonach usunęli kłopotliwego intruza. Rośliny zostały wycięte, a stanowisko gdzie rosły poddane opryskom chemicznym.

Na szczęście nie mamy większych problemów z tą niebezpieczna rośliną - mówi zastępca wójta gminy Mysłakowice Grzegorz Truchanowicz. - W przypadku jej pojawienia się staramy się reagować błyskawicznie, aby nie dopuścić do jej rozplenienia się. Ostatnio poza Mysłakowicami strażacy usuwali ją w Dąbrowicy. W przypadku zauważenia na terenie gminy Mysłakowice skupisk barszczu Sosnowskiego prosimy o informację do Urzędu Gminy – zarządzanie kryzysowe, tel. 75 64 39 979.

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielnej z rodziny selerowatych. Pochodzi z Kaukazu, skąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej Europy. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Roślina zawiera substancje, które aktywowane promieniowaniem UV powodują u ludzi poważne poparzenia skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry.

Twoja reakcja na artykuł?

42
70%
Cieszy
2
3%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
5%
Złości
12
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1061
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group