Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6320
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Straszna noc na drogach, dzień nie jest lepszy

Wiadomości: REGION
Sobota, 9 stycznia 2010, 8:21
Aktualizacja: Niedziela, 10 stycznia 2010, 8:32
Autor: Karolina/tejo
Fot. Karolina
Intensywne opady śniegu, które wciąż występują w regionie, sprawiły, że miniona noc była bardzo „gorąca” dla służb ratunkowych oraz policji. Na lokalnych drogach najwięcej kłopotów mają tiry. Policjanci apelują, aby bez pilnej potrzeby nie ruszać się autem z domu.

Do kilkunastu stłuczek i wypadków doszło na dolnośląskich autostradach. Jedno zdarzenie skończyło się śmiercią. Tragedia wydarzyła się na A 4, gdzie do rowu wpadł bus. Jedna osoba zmarła, siedem zostało rannych. Do rozmaitych kraks policja była wzywana średnio do pół godziny.

Fatalnie jest na drogach w pobliżu Jeleniej Góry. Są kłopoty z przejazdem tirów na górce w Radomierzu. Odcinek drogi krajowej nr 3 Piechowice – Jakuszce był wczoraj przez pewien czas niedostępny dla wielkich samochodów.
Śnieg nie przestaje sypać, odśnieżarki są widoczne na drogach, ale jak na razie wykonują tylko syzyfową pracę. W piątkowe popołudnie kilka ciężarówek miało kłopoty z wjazdem pod pozornie małą górkę w Szklarskiej Porębie. Kierowcy samochodów osobowych też miewają podobne problemy.

Tuż przy wjeździe do miasta pod Szrenicą, na ul. Jeleniogórskiej około godz. 16.00 zatrzymały się trzy ciężarówki. Kierowcy dwóch z nich (Czech i Słowak) nie radzili sobie z podjazdem pod pozornie małą górkę. Mimo zimowych opon, koła obracały się w jednym miejscu. Samochody zablokowały prawy pas od strony Jeleniej Góry i powoli tworzył się tam korek.

Trzecią ciężarówką przyjechał polski kierowca z Polkowic, który nomen omen wiózł kilka ton soli dla Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Polak postanowił pomóc dwóm obcokrajowcom i zatrzymał się w celu podsypania pod koła ich pojazdów kilku łopat soli. – Z Piechowic tutaj (odcinek 10km) jadę od godziny. Jakieś 3km wlokę się już za tymi dwoma tirami, ponieważ co chwilę mają one problem z podjazdem – opowiada kierowca z Polkowic.

Po kilku minutach pojawiła się odśnieżarka, która podsypała piaskiem odcinek drogi przed kołami dwóch zablokowanych samochodów. W tym samym czasie kierowcy aut osobowych próbowali dosłownie prześlizgnąć się pomiędzy stojącymi ciężarówkami. Przyjechali też policjanci, którzy widząc, co się dzieje zaczęli kierować ruchem.

W końcu wszystkim kierowcom ciężarówek udało się podjechać, ale nie obyło się bez dalszych problemów. Przez centrum miasta tiry jechały z prędkością 10km/h, blokując ruch wszystkich pozostałych samochodów. Czech i Słowak musieli zatrzymać się na poboczu, aby założyć łańcuchy. Wszystko wskazuje na to, że aura przez weekend nie będzie sprzyjała kierowcom.

Dziś w mieście jeździ się kiepsko. Na drogach zalega warstwa rozjeżdżonego śniegu, pod którą lśni groźny lód. Najgorzej jest na podjazdach, gdzie koła pojazdów buksują w miejscu, zanim uda im się pokonać wzniesienie. Tam tworzą się niewielkie korki. Wielu kierowców posłuchało rad policji i nie uruchomiło dziś aut. Chodniki w centrum są odśnieżone "tyle o ile". Najgorzej jest na bocznych uliczkach. Niektóre są ledwo przejezdne i będą odśnieżone przez pługi MPGK w ostatniej kolejności. Ekipy drogowców dbają przede wszystkim o główne szlaki. Przy takiej pogodzie i ciągłym śniegu nie ma jednak szans na uzyskanie czarnej nawierzchni.

Policjanci radzą zmotoryzowanym, aby bez konieczności nie korzystali z samochodów. Atak zimy spowodował także opóźnienia w kursowaniu autobusów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54) Dodaj komentarz

~mim 9-01-2010 8:55
Wczoraj wracałem z Wrocławia i między Dobromierzem a Bolkowem dzisiątki ciężarówek i tirów zatarasowało drogę . Jeden d...ń, tuż za Dobromierzem mało nie zapchnął mnie do rowu, tak nim zarzucało po całej jezdni . A wszystko dlatego ,że większoośc miała bardzo słabe jak na te warunki pogodowe opony . Nikt nie miał na kołach łańcuchów!!! Tysiące kilomatrów w ciągi 20 ostanich lat przejachałem przez Alpy .Takich leni i durni jakich spotyka się na polskich drogach trudno szukać w całej Europie. Policja w krarajch alpejskich karze za brak zimowych opon, a jeśli są opady intensywne to ciężarowe i autobusy natychmiast zakładają łańcuchy . A unas? U nas jest goło i wesoło, na drogach zimową porą . Policja ma to wszystko jak widać głęboko w ....... Nikt z policjantów nie uwijał się by rozładować korek . Chaos totalny na drogach a wszyscy bezradni wtedy , kiedy mogą się wykazać. I tak moi drodzy byle do wiosny. Brrrr ! :-(
~ 9-01-2010 9:05
Witam a ja wczoraj jechałem od sadów dolnych aż po jeżów i na całej tej długości był jeden wielki korek który się ciągnoł przez cały bolków masakra a wszystko przez 6 tirów które nie mogły podjechać pod górke.
~xdl 9-01-2010 9:15
haha to zdjecie co jest jako głowne nad artykułem było wykonane w szklarskiej porębie przy wjezdzie na teren pks otóz dzisiaj jest w szklarskiej znacznie gorsza sytuacja na drogach bo na poboczach jest jakies 30-40cm sniegu na bocznych drogach(nieprzejezdne) drogi miejskie jakies 5cm i nawet głowna droga krajowa jest zasniezona wiec jest ciezko
~tajfunskiziom 9-01-2010 9:18
hahaa jechałem wtedy banem z budy do domu o 16 jak te tiry tam stam stały....ban musiał czekac w kolejce...a zanim ruszył to szybciej by było pojsc pieszo xD
~ 9-01-2010 9:22
"...Mimo zimowych opon, koła obracały się w jednym miejscu..." a ja jeszcze nie widzialem zimówek do ciezarówek :P
~z : 9-01-2010 9:23
Policja to może ci co najwyżej mandat wypisać .
~AdamW 9-01-2010 9:37
Dla tego, który nie widział zimówek do ciężarówek: http://infobus.pl/text.php?from=tag&id=7905.
~Jaro 9-01-2010 9:47
Dziś o 6 rano wyruszyłem do wrocka i droga ok widać ciągle piaskarki jechało się nieco ponad 2h - brawa dla ekip odśnieżających bo zawsze na nich bluzgacie.
~polokolo 9-01-2010 10:02
Tak czytam i czytam tiry słabe opony brak łańcuchów i wyobraźni= i co ??? policja rzeczywiście kojarzy się tylko z mandatami a o pomocy można pomarzyć - jest jak jest powinniśmy sobie pomagać nawet się uczyć przykład o Alpach idealny = zdrowy rozsądek w cenie - ale problem jest jeszcze w kierowcach chyląć czoło głównie w paniach które zachowują się strasznie zachowawczo i niestety zbyt ostrożnie i one również są problemem - może uczmy sie jeździć w zimiena razie zima nas paraliżuje a że auta mamy super więc i szkoda je niszczyć = może lepiej przy kominku czy na nartach biegowych ?????
~kur 9-01-2010 10:02
taa, widziałem wieczorem DK3 zafajdaną tirami z róznych konfiguracjach. Mandaty za nieprzygotowanie pojazdu (Obsługa Codzienna ) , ale nie 500zeta tylko z 10x większe to jeszcze mało, tirowcy to ZERO odpowiedzialności a połowa innych baranków na szosie rownież, co widać po umiejetnosciach ruszania.
~endrju 9-01-2010 10:03
"Na dolnośląskich autostradach... " To ile jest tych autostradna dolnym śląsku???
aristo 9-01-2010 10:21
Straszna noc, horror, masakra. Brakuje tylko Spielberga i już byłby hit katastroficzny wszechczasów, bo w Polsce spadło zimą trochę śniegu i to przy ujemnej temperaturze na dodatkowe nieszczęście. I tak do wiosny, co trochę popada, natychmiast larum i lament etetowych już chyba płaczek, opłakujących los prześladowanych co rusz przez aurę kierowców. Może już najwyższy czas uznać państwowo tą grupę za ofiary prześladowań, bo wszelkie media wtórują na tą samą modłę. Jedyne pocieszenię, że może chociać na tym lepszym ponoć pozaziemskim świecie uznani zostaną za cierpiętników, co zapewne poprawi im tam status. A jak na razie ziemski cyrk trwa, a działalność jego szybko nie upadnie, bo wszak błaznów w nim dostatek.
~wolczanka 9-01-2010 10:49
tez wracalam wczoraj wieczorem od strony Wrocka i za Bolkowem byl masakryczny korek..jechalam ponad 3 godz.40km..:(
~polokolo 9-01-2010 11:06
bravo ARISTO aristo brawo = wszyscy przeczytajcie = a media ??? już czas i z nimi zrobić porzadek - won z histerykami jeszcze trochę a zwollennicy wojny wygrają walkę o rząd dusz - bo ten cierpiętniczy ton uwłacza ofiarom prawdziwych katastrof i masakr - trochę zdrowego rozsądku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~polokolo 9-01-2010 11:07
Tak czytam i czytam tiry słabe opony brak łańcuchów i wyobraźni= i co ??? policja rzeczywiście kojarzy się tylko z mandatami a o pomocy można pomarzyć - jest jak jest powinniśmy sobie pomagać nawet się uczyć przykład o Alpach idealny = zdrowy rozsądek w cenie - ale problem jest jeszcze w kierowcach chyląć czoło głównie w paniach które zachowują się strasznie zachowawczo i niestety zbyt ostrożnie i one również są problemem - może uczmy sie jeździć w zimiena razie zima nas paraliżuje a że auta mamy super więc i szkoda je niszczyć = może lepiej przy kominku czy na nartach biegowych ?????
~zdegustowana 9-01-2010 11:15
jakie zimówki do tira o czym wy piszecie??
Cień 9-01-2010 11:18
Wczoraj wracałem z pracy przez miasto po 20:00 i nie narzekałem, mimo, że drogi nie były odśnieżane. Opony mam uniwersalne wiekowe ale dałem radę, najgorzej jest tylko ruszyć z grubo nawalonego dziewiczego śniegu, ale jak już ruszę, to jest git, choć dzisiaj utknąłem na podwórku dzięki lokatorom, ale dzisiaj będę odkopywał swoje auto a zasypię sąsiada, który jest przewodniczącym wspólnoty, biedak też dzisiaj nie wyjechał, nawet nie ruszył.
~Piękny Roman 9-01-2010 11:32
Popieram aristo..Ludzie ! Dajcie już spokój- zwłaszcza dziennikarze. Tak jest na drogach za każdym razem kiedy spadnie trochę śniegu i ten temat staje się już NUDNY ! Kierowcy to męczennicy ? A może lepiej zostawić czasami auto i przejść się na nogach...To nawet zdrowiej ! A nie wszędzie pchać się tymi blaszanymi trumnami........
~JA22 9-01-2010 11:46
Tez wczoraj wracalam z Katowic noi niestety mam podobne odczucia co inni, ale to nie wina Kierowcow tylko braku piaskarek tam gdzie sa potrzebne
jurbassteck 9-01-2010 12:13
Proszę uważać na skrzyżowaniu Różyckiego i Ogińskiego od strony Ronda, przed skrętem w prawo (przed pasami) i na samym zakręcie pod warstwą śniegu jest lód.
jurbassteck 9-01-2010 12:14
Proszę uważać na skrzyżowaniu Różyckiego i Ogińskiego od strony Ronda, przed skrętem w prawo (przed pasami) i na samym zakręcie pod warstwą śniegu jest lód.
yaro0001 9-01-2010 12:34
A może ktoś wie ilu prawdziwych "dziennikarzy" pracuje w jelonce ? To przy okazji dyskusji o dziennikarzach.
~polokolo 9-01-2010 13:23
Tak czytam i czytam tiry słabe opony brak łańcuchów i wyobraźni= i co ??? policja rzeczywiście kojarzy się tylko z mandatami a o pomocy można pomarzyć - jest jak jest powinniśmy sobie pomagać nawet się uczyć przykład o Alpach idealny = zdrowy rozsądek w cenie - ale problem jest jeszcze w kierowcach chyląć czoło głównie w paniach które zachowują się strasznie zachowawczo i niestety zbyt ostrożnie i one również są problemem - może uczmy sie jeździć w zimiena razie zima nas paraliżuje a że auta mamy super więc i szkoda je niszczyć = może lepiej przy kominku czy na nartach biegowych ?????
~(gość portalu) 9-01-2010 13:40
"...kierowca z Polkowic, który nomen omen wiózł kilka ton soli ..." Może miało być "nota bene"... Podobnie brzmi "natomiast" (nad) używane dla dodania sobie powagi.
~kaya 9-01-2010 13:43
Wczoraj przez warunki autobus Jelenia Góra -Wrocław jechał 5h30 minut. Non stop korki i zero policji.
~ 9-01-2010 14:15
oj zima,coś strasznego,wylejcie tu swoje żale na jej temat może wpadnie i poczyta ...zima oczywiście
~c44 9-01-2010 14:36
Jaki horror, czyste lenistwo służb odpowiedzialnych za odśnieżanie. Dziś rano 7.40 jechałem drogą z JG w kierunku Karpacza. Przede mną jechała odśnieżarka z podniesionym pługiem. Nie za bardzo rozumiem po co w takim razie jechała? Może szef tego kierowcy baczniej będzie przyglądał się pracy swoich kierowców. Pozdrawiam Pana kierowcę.
*piipi* 9-01-2010 15:16
..a na sankach jest ..*CUDOWNIE ! ~Hi, ..ulepiłam juz *śnieżnego bałwank !
~ 9-01-2010 15:50
Uwaga !!!!!!!!!!!!!!! Przypominamy.... !! Przed włączeniem się pojazdu do ruchu, kierowca jest zobowiązany do usunięcia całego śniegu z pojazdu. .!!! nie tylko z szyb, ale również z dachy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!
~do endrju 9-01-2010 17:03
do autora dzisiejszego wpisu o godz 10.03. "Na dolnosląskich autostradach" - i czego się dziwisz? SĄ DWIE!!!!! A4 i A18. najpierw pomyśl i sprawdż, a póżniej komentuj, bo robisz z siebie idiotę.
~do endrju 9-01-2010 17:09
do autora dzisiejszego wpisu o godz 10.03. "Na dolnosląskich autostradach" - i czego się dziwisz? SĄ DWIE!!!!! A4 i A18. najpierw pomyśl i sprawdż, a póżniej komentuj, bo robisz z siebie idiotę.
~do endrju 9-01-2010 17:15
Człowieku, piszesz, a nie wiesz. Jest napisane prawidłowo. W woj. dolnośląskim mamy DWIE AUTOSTRADY - A4 i A18. Myślenie nie boli!!!!
~^^^ 9-01-2010 17:24
Tak, usunąć śnieg z pojazdu przed ruszeniem i włączyć rozum - o ile cos takiego u kierowcy występuje. Bez rozumu, żadne ASRy, ABSy i insze cuda nie pomogom.
~qba 9-01-2010 17:30
śnieg spadł w zimie... tragedia :(
~do endrju 9-01-2010 17:40
Człowieku, piszesz, a nie wiesz. Jest napisane prawidłowo. W woj. dolnośląskim mamy DWIE AUTOSTRADY - A4 i A18. Myślenie nie boli!!!!
~ 9-01-2010 18:07
piruety od rana ...ach ten ręczny ,bez niego zima nie była by taka ciekawa
Cień 9-01-2010 18:16
Haha! Sąsiad już jest zasypany, śniegu ma przed autem na wysokość maski. Mam nadzieję, że nie czyta Jelonki w internecie. Hehehe...
~Czytelnik2 9-01-2010 20:17
W polsce o tej pirze roku są tylko nartostrady.... Trzeba mieć duzo szczęscia żeby nie stanąć w sytuacji mogacej skończyć się stłuczką . Pod śniegiem samochody wyslizgały lód i często te 20m dalej moze oszczędzić nam przykorści.
~lol lol 9-01-2010 20:18
a czemu fotki sa czarno białe ?
~ 9-01-2010 20:24
moze by tak ulice Chłopska odśnieżyli. Jest tyle sniegu ze ledwo co mozna wyjechac..
~wie39 9-01-2010 20:44
i mandaty za....no właśnie za co???chyba za nieodśnieżone ulice.A hrabia Kasztelan nic nie robi i jeszcze bezczelnie kandyduje na człowieka roku...ma tupet!
~oj oj 9-01-2010 20:59
Większość jak to widać mężczyzn wypisujecie o sobie same pochlebne opinie opisujecie że cierpicie z powodu innych bo nie radzą sobie z jazdą a w ogóle kobiety to już powinny zostać w domu.dziwi mnie tylko jeden fakt że te parę centymetrów śniegu leżących na drogach tak was bulwersują!przecież to zwykła pestka dla rasowego kierowcy.Ja w swoim zawodzie jeżdżę wiele kilometrów i nie raz widziałam i o dziwo pomogłam wymienić koło mężczyżnie który jest urodzonym talentem w prowadzeniu auta.
~Mike 9-01-2010 21:00
Jak ktoś sobie nie radzi z prowadzeniem pojazdu w zimie to niech zacznie nauke na oblodzonym placu albo niech nie jeździ... Ja osobiście na zime nie narzekam, jakoś sobie daję rade - no ale jak widzę turyste który na drodze krajowej jedzie 15km/h to coś we mnie pęka...
~J. 9-01-2010 21:36
a ja prosze wszystkie babcie, dziadkow i bojazliwych zeby nie jezdzili zima jak nie potrafia. Ciagnie sie taki jeden z drugim w tico albo podobnym bolidzie 20-30 km na godzine i blokuje caly ruch.
~Ktoś inny 9-01-2010 22:01
Ja uważam, że w zimie trzeba po prostu umieć jeździć. Służby drogowe robia co mogą, ale przy intensywnych opadach nikt sobie w godzinę ze śniegiem nie poradzi. Jak ktoś narzeka na warunki, to niech siedzi w domu lub chodzi piechotką. Kotoś wcześniej zauważył, z reguły najgorsi są turyści z nizin, bo albo zapomnieli, że jest zima, albo nie potrafią poruszać się po drogach gdy spadnie troszkę śniegu. Prawdziwy horror będziemy mieli, jak zjadą sie do nas na ferie, a drogi będą wyglądały tak jak dzisiaj. Powiem szczerze, że na taką zimę czekałem z utęsknieniem bo teraz mogę sprawdzić moje Subaru, napęd AWD i w końcu widzę jak auto sprawdza się w takich warunkach. Pozdrawiam wszystkich, którzy lubią takie warunki.
~miś 9-01-2010 22:06
To koleś "~J" nie potrafi wyprzedzić tico jadącego 20-30km na godzinę? Więc kto tu jest bojaźliwy ? Parę śnieżynek zimą i problem ? Kapcie, kominek, flasha albo wnuki bawić.
~Ktoś inny 9-01-2010 22:13
Ja uważam, że w zimie trzeba po prostu umieć jeździć. Służby drogowe robia co mogą, ale przy intensywnych opadach nikt sobie w godzinę ze śniegiem nie poradzi. Jak ktoś narzeka na warunki, to niech siedzi w domu lub chodzi piechotką. Kotoś wcześniej zauważył, z reguły najgorsi są turyści z nizin, bo albo zapomnieli, że jest zima, albo nie potrafią poruszać się po drogach gdy spadnie troszkę śniegu. Prawdziwy horror będziemy mieli, jak zjadą sie do nas na ferie, a drogi będą wyglądały tak jak dzisiaj. Powiem szczerze, że na taką zimę czekałem z utęsknieniem bo teraz mogę sprawdzić moje Subaru, napęd AWD i w końcu widzę jak auto sprawdza się w takich warunkach. Pozdrawiam wszystkich, którzy lubią takie warunki.
rymcycymcy 10-01-2010 0:31
Nie dajcie się nabierać. Trzeba teraz jeździć jak najwięcej, może się coś nauczycie. Szczególnie wieczorem, jak już troszkę luźniej, warto wybrać się na osiedlowe uliczki i troszkę potrenować :)
rymcycymcy 10-01-2010 0:35
Dzisiaj jeździło się po prostu znakomicie. Warunki średnie ...odrobinka adrenaliny nikomu nie zaszkodzi ;) Powiem Wam, że był gość co próbował troszkę szybciej jak zobaczył, że szykuję się do wyprzedzania i po skręcie z Hubsza wylądował nosem na chodniku :))) ...ale to nic, każda nauka dobra. Pozdrawiam kiera ze srebrnej skodzinki ;)
stylcken 10-01-2010 0:44
LUDZIE KOCHANI CO WY PIEPRZYCIE CO TO JEST PIERWSZA ZIMA W NASZEJ KOTLINIE !!!! Po co takie glupie komentarze gdzie wy zyjecie ? Zapraszam do skandynawi tam zima trwa 6-mce i nikt nie mowi o takich bzdurach o jakich wy tu piszecie !!! pokory pokory ludkowie ktorzy nie radzicie sobie z paroma centami sniegu !!! AUDI quatro to wcale nie jest recepta !!!! korzystajcie z tego co posiadacie miedzy uszami (nie kazdy posiada) ZIMA ,STRASZNA APOKALIPSA hi hi
~zima zima 10-01-2010 1:32
Jak ktos umie jezdzic to sobie poradzi w kazdych warunkach........... Zima to najlepszy czas na sprawdzenie swoich umiejetnosci i poznanie wlasnego samochodu. Pozdr. dla kierowcow
~WUJEK ALONSO 10-01-2010 1:46
SIEMA LUDZISKA JAKIES USTAWECZKI NA DRIFTY ??
~wyborca 10-01-2010 7:27
CZARNOLESKA NAJLEPIEJ ODSNIEŻONA DROGA. Jechałem 40 km na godzinę od Łużniaka do końca .Jeden tylko stary feler na krzyżówce z Borówkową lodowisko z płynącej wody po jezdni. Jadąc do Cieplic z Czarnego pyrczałem 30 km/godz. od Wojska Polskiego znacznie lepiej. Na Wolności pojechałem za piaskarką i jechało się fajnie ,ale tylko do MPGK .Piaskarka skręciła do bazy. Dalej mielenie śniegu i jazda bez hamulców. Piesi też bezmózgowcy chcą się witać ze ślizgającymi autami . Aut mało a pieszy pod koła się pcha. CHOROBA TELEWIZYJNA OD DŁUGIEGO I CZĘSTEGO OGLADANIA PROGRAMÓW PROWADZI DO BEZMYŚLNOŚCI i zaniku komórek mózgowych..
~J. 10-01-2010 16:22
wyprzedz cwaniaku takiego dziadka na drodze Wroclaw - Jelenia jak z drugiej strony caly czas sznur aut

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group