Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6527
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Sto tysięcy złotych dla Chojnika

Poniedziałek, 2 czerwca 2008, 9:08
Aktualizacja: 9:09
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Sto tysięcy złotych dla Chojnika
Nieodłączny element krajobrazu Sobieszowa. Zamek Chojnik w chmurach widziany z ulicy Cieplickiej.
Fot. TEJO
Dokumentacja prac konserwatorskich w jednym z najstarszych zrujnowanych zabytków w Jeleniogórskiem zostanie wykonana dzięki dotacji urzędu marszałkowskiego.

Z potężnej puli pięciu milionów złotych przeznaczonych na renowację dolnośląskich zabytków do Sobieszowa "skapnie" 100 tys. zł. Zamek Chojnik, choć jest trwałą ruiną, wymaga prac konserwatorskich, które od dawna nie były tu prowadzone. Za pieniądze z urzędu zostanie wykonana dokumentacja.

Na liście zabytków, którym przyznano pieniądze jest 88 obiektów. Wnioskowano o dofinansowanie remontów i zabezpieczeń 285 historycznych budowli. Kwoty przyznane przez marszałka są różne. Zamek Chojnik – w porównaniu do niektórych innych zabytków – dostał sporo. Na przykład, wałbrzyski zamek Książ otrzyma połowę sumy przyznanej sobieszowskiej fortecy. Tam za 50 tysięcy złotych zostanie zamontowana instalacja odgromowa.

Z największej dotacji ucieszyli się samorządowcy z Lądka Zdroju. Za 150 tysięcy złotych zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie barokowej figury Świętej Trójcy. Z kolei bazylika w Wambierzycach, zwanych Małą Jerozolimą, doczeka się remontu charakterystycznych schodów (100 tysięcy złotych dotacji).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group